Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny

Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny

Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny. Clivia, česky řemenatka či klívie, je rostlina z čeledi Amaryllidaceae původem z jihovýchodní Afriky. Pokojovka s tuhými, lesklými, tmavě zelenými, řemenovými listy a dužnatými kořeny byla dříve rozšířenější, než dnes. Je to škoda, protože při správné péči je dlouhověkou rostlinou s minimálními nároky. S klívií a jejím pěstováním vás seznámí dnešní článek.

1

Umístění

Rostlině nejvíce vyhovuje rozptýlené světlo, nesnáší přímé slunce. Vhodný je polostín, dobře prospívá u severního okna. Ve stínu špatně nakvétá, nebo nekvete vůbec. V zimě se optimální teplota pohybuje mezi 15–18 °C, snese teplotu i nižší. V létě dobře snáší teploty přes 20 °C a má ráda vyšší vzdušnou vlhkost. Vhodné je letnění na chráněném a mírně zastíněném místě na zahradě.

Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny

Péče o květinu

Od října do prosince výrazně omezte zálivku, aby rostlina nasadila na květ. Klívie kvete brzy na jaře nebo počátku léta. Kvete jen jednou ročně, ale květní stvol se zářivě zbarvenými květy zdobí rostlinu dlouhou dobu. Po odkvětu nenechte květinu tvořit semena, vyčerpala by se a příští rok by nekvetla. Poprvé kvete až ve stáří 3–5 let. V době kvetení a růstu udržujte zeminu přiměřeně vlhkou, nesmí vyschnout, ale trvalé zamokření klívie nesnáší. Rostlinu přihnojujte vhodným přípravkem, poradí vám v květinářství.

Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny

Přesazování a rozmnožování

Mladé rostliny přesazujte každý rok, starší až za 3–4 roky, kdy je zemina v květináči zcela prokořeněná. Nový květináč volte jen o málo větší, než je původní. Klívii přesazujte po odkvětu do zeminy pro pokojové rostliny. Klívie se nejčastěji množí dělením trsů při přesazování nebo oddělky, které musejí být minimálně dvouleté. Množení semeny v domácích podmínkách se neprovádí.

Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny
Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se starat o pokojové rostliny
Jak se starat o pokojové rostliny
Jen těžko bychom hledali domácnost, kde by v květináči nebyla alespoň jedna pokojovka. Zelené nebo kvetoucí rostliny zútulní jakoukoli místnost.…
Jak na péči o pokojové rostliny v zimě
Jak na péči o pokojové rostliny v zimě
Jak je to s péčí o rostliny v zimě? Ty ve vaší zahradě jsou uloženy k zimnímu spánku a znovu se s nimi setkáte opět na jaře. Ovšem pokojové rostliny m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.