Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat mandevillu sundaville

22. Květen 2023
Jak pěstovat mandevillu sundaville

Mandevilla sundaville pěstování. Mandevilla je bujně rostoucí popínavá rostlina, která dokáže za léto vyrůst až do výše tří metrů. Má několik kultivarů, v našich podmínkách se mandevilla nejčastěji pěstuje jako balkónovka. Prodává se obvykle vyvazovaná k opoře. Svými velkými květy a listy, které jsou sytě zelené a lesklé, působí velmi svěže. S mandevillou sundaville se mnozí z nás určitě setkali o dovolené v některých přímořských státech jižní Evropy, aniž bychom tušili, jaký je pravý název této popínavé rostliny. Mandevilla sundaville - návod na pěstování čtěte dále.

1

Pěstování sundaville již rozkvetlých: V našich zahradnictvích a supermarketech dnes můžete zakoupit již rozkvetlé rostliny. Květy mohou být různých barev, nejčastěji jsou to odstíny růžové a červené, občas bývají k vidění i mandevilly se žlutými nebo bílými květy. Tvar květu je trubkovitý o průměru od pěti do deseti cm. Lesklé a tuhé listy mohou mít délku až 20 cm.

2

Pokud si mandevillu sundaville přinesete k sobě domů, můžete si její pomocí zkrášlit balkon nebo terasu a přilákat pozornost kolemjdoucích při dobré péči až do podzimu.

3

Jelikož mandevilla sundaville při pěstování roste velice bujně, potřebuje ke svému zdárnému vývoji pravidelný přísun živin a také přiměřený prostor po kořenový systém. Proto je dobré ji před umístěním na stanoviště přesadit do větší nádoby, než ve které jste ji koupili. Na dno je třeba dát vhodnou drenáž a zemina by měla být určena pro balkonové rostliny, nebo si můžete vytvořit vlastní směs ze tří dílů rašeliny a jednoho dílu zahradního substrátu.

4

V průběhu vegetace je důležité mandevillu sundaville pravidelně přihnojovat, které přispěje k vytvoření mohutného kořenového obalu a silných nadzemních výhonů, které bohatě vykvetou. Nejlepší jsou tekutá hnojiva obsahující vyšší podíl fosforu nebo tekutá hnojiva určená pro balkónovky.

5

Pokud se i při veškeré péči zastaví u mandevilli sundaville růst nebo rostlina málo kvete, je to známka nutnosti mandevillu přesadit do větší nádoby.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat verbenu | rady
Jak pěstovat verbenu | rady
Jak pěstovat verbenu | rady. Verbena u nás zdomácněla natolik, že dnes skoro nikdo neví, že tato krásná balkónová květina pochází z americký…
Jak pěstovat hyacinty | rady
Jak pěstovat hyacinty | rady
Jak pěstovat hyacinty | rady. Silně vonící hyacinty mají na naší zahradě nebo na balkoně či parapetu svou nezastupitelnou roli. Málokdo však ví, že ny…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.