Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat meloun | rady

Jak pěstovat meloun | rady

Jak pěstovat meloun | rady. Meloun je teplomilný a nesnáší kolísání teplot, pěstování melounů je proto vhodné v teplejších oblastech. Pěstovat meloun můžeme ale i v našich podmínkách. Teploty při klíčení semena melounu obvykle nesmí klesnout pod 15°C. Nejčastěji pěstujeme dva druhy melounů - meloun vodní a meloun cukrový. Meloun vodní má zelenou kůrku a červenou vodnatou dužninu. Meloun cukrový, zvaný též honeydew, je menší a má dužinu žluté barvy.

1

Stanoviště pro melouny

Meloun vodní a meloun cukrový pěstujeme podobně jako salátové okurky. Potřebuje dobře propracovanou a propustnou půdu bohatou na humus. Při pěstování melounů můžeme použít černou netkanou textilii, která kumuluje teplo. Melouny můžeme samozřejmě pěstovat ve skleníku. Pozemek by měl být na slunném místě, nejlépe orientovaný na jih. Melouny můžeme pěstovat jako tykve přímo na kompostu. Půda by měla být bohatá na živiny, základem je kompost nebo uzrálý hnůj.

2

Pěstování melounu ze semen

Semena melounu vysévejte koncem března až v dubnu. Sejte po 2 – 3 semínkách přímo do květináče nebo kelímku. Optimální teplota pro klíčení semen melounu je 22°C. S otužováním sadby začněte v květnu. Melouny vysazujeme do prohřáté půdy v polovině května, ideálně do sponu 1 x 1 m. Roubované melouny vyžadují spony 1,5 x 1,5 m. Melouny jsou náročné na dostatek světla a vláhy, zaléváme odstátou vodou večer. V mimořádně horkých dnech melouny zaléváme i dvakrát či třikrát denně. Zaléváme častěji menším množstvím vody.

3

Péče o melouny

Na konci června a začátku července začínají melouny kvést. Květy melounů opyluje hmyz. Pěstujeme-li melouny ve skleníku, opylujeme štětečkem, kterým přeneseme pyl na bliznu. Pokud melouny nepěstujeme za pomocí textilie, půdu pravidelně okopáváme a zbavujeme plevele.

4

Sklizeň melounů

Melouny sklízíme na konci léta. Zralý meloun poznáme podle dunivého zvuku při poklepání, podle vůně a usychající stopky, která tvoří klasickou kličku. Meloun vodní i meloun cukrový mají podobné nároky na pěstování, meloun cukrový má o 20 dní delší vegetační období.

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.

Tipy

Odrůdy melounu
Velmi ranou odrůdou vodního melounu je ZOBOR F1, která snese i chladnější podmínky. Melouny mají hmotnost zhruba 5 kg. Odolný vůči chorobám a nepříznivým podmínkám je např. odrůda vodního melounu LAJKO II F1 s růžovou dužinou. Kantalupe je odrůda melounu cukrového pocházející z Asie, která má sladkou dužinu a voní jako ananas. Odrůdu Gallia spolehlivě poznáte, slupka plodu je rozpraskaná jako kůra stromu. Pod odrůdou melounu cukrového zvanou Honeydew si představte meloun s jemnou chutí a světle zelenou dužinou. Známé jsou odrůdy Ogen z Izraele a Charentais s oranžovou dužinou a zelenobílou slupkou.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat papáju | rady
Jak pěstovat papáju | rady
Jak pěstovat papáju | rady. Zahrádkáři a pěstitelé se dnes už nebojí pustit do pěstování tak exotického ovoce, jako je papája. Aby ne! Papája je lahod…
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady
Jak pěstovat sněženky | rady. Sněženka je jednou z nejoblíbenějších prvních jarních rostlin. Je otužilá, dokáže prorazit i vrstvu sněhu a vykvést. I k…
Jak vysazovat růže | rady
Jak vysazovat růže | rady
Jak vysazovat růže | rady. Není snad jediný zahrádkář, který by nezatoužil pěstovat na zahradě královnu květin - růži. Existuje spousta druhů růží. Ty…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.