Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat meruňku

10. Duben 2020

Jak pěstovat meruňku | rady a tipy. Meruňka je ovocný strom, který k nám dorazil z Číny přes Itálii, Slovinsko, Štýrsko a Rakousy. Plody meruňky dozrávají většinou uprostřed léta. Meruňky jsou oblíbené pro sladkokyselou chuť a jemnou příjemnou vůni. I když si meruňka klade vysoké nároky na teplo, pěstování meruňky u nás se těší oblibě. Nejdůležitějším faktorem pro její úspěšné pěstování meruňky, je volba toho správného místa.

Co je potřeba

  • rýč
  • trávu
  • slunné stanoviště
  • vodu
  • zahradnické nůžky
1

Při sázení meruňky pečlivě vyberte její stanoviště. Strom meruňky špatně snáší mrazy, a proto potřebuje slunné stanoviště v nižší nadmořské výšce, kde se průměrné roční teploty pohybují nad 8 stupni Celsia.

2

Strom meruňky vysazujte buď na podzim, anebo na jaře. Na podzim meruňku vysazujte pouze tehdy, jestli se jedná o mírnější klimatické pásmo (od poloviny října až do poloviny listopadu). Po výsadbě na podzim meruňky na podzim rozhodně neřežte. Na jaře pak můžete sázet meruňky i v místech, kde jsou klimatické podmínky drsnější. Na jaře se meruňka sází od konce dubna do začátku května. Meruňka se řeže vždy až na jaře, podobně jako jabloň.

3

Meruňku zasaďte do středně těžké, dobře propustné půdy (hlinitopísčité), která je bohatá na živiny cca 6 metrů od sebe, menší odrůdy meruňky pak cca 4 metry od sebe, do minimálně 60centimetrové hloubky. Při výsadbě meruňku mulčujte trávou.

4

V druhém roce vyřízněte zahušťující a konkurenční výhony na hlavním terminálu a kosterních větvích. Proveďte také Šittův řez, což je zkracování letorostů o 1/3. Tento řez dělejte od konce května do půlky června.

5

Další rok (třetí) prosvětlete korunu meruňky a zkraťte výhony kosterních větví asi o 1/3. Proberte jednoleté výhony, pokud jsou moc husté, krátké větvičky nechte na pokoji.

6

Ve čtvrtém roce řízněte přírůstky tak jako v předchozích letech, kosterní větve už nechte. Dále již provádějte už jen udržovací řez, který spočívá v odstraňování nemocných větví meruňky.

7

V průběhu pěstování meruňky dbejte na dostatečný přísun vláhy a živin. Jednou měsíčně ji postřikujte stimulátorem.

8

Sklizeň se provádí od července do září. Plody nechte co nejvíce dozrát, ale zároveň je nenechte ani opadat (rychle hnijí).

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat višně
Višně spolu s třešněmi a jahodami patří k prvnímu zralému letnímu ovoci. Višně dozrávají v červnu až červenci. Na rozdíl od třešní jsou však višně víc…
Jak pěstovat třešeň
Jak pěstovat třešeň | rady a tipy. Třešeň patří k létu a k prázdninám, je i velice krásným stromem spojený s mnoha tradicemi a láskou. Třešeň je bohuž…
Jak pěstovat černý rybíz | rady
Jak pěstovat černý rybíz | rady. Černý rybíz přináší svěží letní ovoce s vysokým obsahem vitamínu C a železa. Keř černého rybízu je schopen vyrůst až…
Jak zpracovat přebytek jablek | recepty
Sadaři, pěstitelé ovocných stromů (a nebo jejich partnerky) si s nadúrodou jablek dokážou poradit. Co si má ale počít člověk ryze městský, který náhle…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.