Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat myrtu | rady

Jak pěstovat myrtu | rady. Myrta je známým stále zeleným keříkem, který roste zcela běžně po celém Středomoří. V České republice se myrta pěstuje spíše v nádobách, kdy se ven dává k letnění, protože není mrazuvzdorná (přežije teplotu maximálně do čtyř stupňů nad nulou). Na zimu se pak myrta musí zazimovat.

Co je potřeba

nádobu
světlé místo
zeminu
zálivku
hnojivo
zimoviště

1

Myrtu lze pěstovat ze semen. Balíček 5 ks semen myrty vyjde přibližně na 70 Kč. Semena myrty nejprve namočte na jednu hodinu do vlažné vody, poté semena vysévejte při teplotě 20 – 25 °C do substrátu. První klíčky se objeví za 20 – 60 dnů.

2

V České republice se myrta pěstuje obvykle jako pokojová rostlina. Myrtu však můžete v létě dát také ven. Sazenice myrty proto sázejte do nádob, které pak umístěte na slunné místo na terase, balkonu, parapetu anebo zahradě. Pozor však na příliš agresivní sluníčko!

3

Rostlina potřebuje hodně vody, protože jinak rychle schne a opadává. Od začátku jara proto myrtu zalévejte odstátou vodou. Kořenový bal myrty nesmí nikdy vyschnout, ale zároveň být ani přemokřený. Myrtě prospívá zvýšená vlhkost, a proto ji roste, prospívá jí to.

4

Hnojivo rostlině dodávejte od počátku jara jednou za 14 dní. Pro myrtu jsou vhodná 0,1 – 0,2% plná hnojiva.

5

Myrtu přesazujte pravidelně jednou ročně na jaře do dobře propustné půdy a jen do málo většího květináče. Mladé rostliny myrty potřebují lehčí zeminu, a tedy vyšší obsah rašeliny, ty starší zase mají raději středně těžkou hlínu s vyšším obsahem ornice.

6

Teplotní minimum myrty jsou 4 °C, a proto je zapotřebí, abyste letněnou myrtu na zimu zazimovali. Na konci léta rostlinu proto přesaďte tam, kde jí nehrozí umrznutí a kde bude mít také dostatek světla. V průběhu zimy se může stát, že vám při špatné péči myrta celá opadá. Nevyhazujte ji, ale starejte se o ni dál, na jaře vám může opět obrazit.

7

Myrtu rozmnožujte po celý rok prostřednictvím stonkových anebo vrcholových řízků. Délka řízků by se měla pohybovat mezi 4 – 6 cm, jejich spodní část zapíchněte do květináče, pečujte o ně a udržujte v teple okolo 16 °C. Řízky vám pak za 3 – 4 týdny zakoření.

Myrtu můžete řezem a stříháním různě tvarovat.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat japonskou myrtu
Japonská myrta se pěstuje obdobně jako klasická myrta. Na rozdíl od běžné myrty, z té japonské můžete postupným tvarováním vypěstovat i bonsaj. Zatímc…