Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat oleandr

24. Květen 2023
Jak pěstovat oleandr

Oleandr krásně kvete, příjemně voní, je ideální pro pěstování na balkónu, terase i na zahradě. Oleandru se ale říká i jedovatá kráska. A důvod? Stačí jen dva lístky oleandru k usmrcení dospělého člověka! Kvetoucí keř dosahující výšky až dvou metrů pěstujte na slunném stanovišti, ideálně ve větších nádobách s dobrou drenáží.

1

Pěstování oleandru ze semen

V dobrém internetovém obchodě se semeny rostlin nebo hobby marketu pořídíte semena oleandru přibližně v ceně 50 Kč za 10 kusů. Semena oleandru vysejte do substrátu bohatého na živiny, a to během jara až léta. Vytvořte pařeniště.

2

Nároky na půdu, zálivku a umístění oleandru

Oleandru se daří na stanovišti s dostatkem slunečních paprsků, rostlina nesnáší průvan. Doporučené složení zeminy pro pěstování oleandru jsou 4 díly těžké drnovky, 2 díly listovky, 2 díly zetlelého hnoje nebo pařeništní zeminy s přídavkem 1 dílu písku. V době vegetace potřebuje hojnou zálivku a hnojení. Oleandr je citlivý na tvrdost vody, proto rostlinku zalévejte odstátou vodou z konve. Mladé oleandry přesazujeme každoročně, staré po 2 až 3 letech. Přezimuje v sušší zemině při teplotě asi tří až 10°C, ideálně v chladné místnosti, aby oleandr nabral přes zimu síly.

3

Hnojení oleandru

Oleandr přihnojujte speciálním kombinovaným hnojivem pro pokojové rostliny nebo organickým hnojivem 2× do měsíce od května.

4

Speciální péče o oleandry

Aby oleandry bohatě kvetly a zdobily naši zahradu, je nezbytné se rostlinám věnovat. Základem je správné zalévání odstátou vodou, správné dávkování hnojiva a tvarování. Pokud oleandry nekvetou, příčinu hledejte buď v nesprávné péči, nebo nedostatečné likvidaci škůdců a chorob. Nejčastěji jde o čerň, kdy listy vypadají jako posypané sazemi, houby poškozující květy (plíseň), mšice, puklice a svilušky.

Oleandry kvetou celé léto a květy nemají dlouhou trvanlivost. Po odkvětu celého květenství ho odsříhněte těsně nad listy, aby se rostlina zbytečně nevysilovala tvorbou semen.

5

Množení oleandru

Oleandr rozmnožujte na jaře a v létě stonkovými řízky, ty by měly zakořenit ve vlhkém písku nebo ve vodě.

Pokud je odeberete brzy na jaře a necháte zakořenit v teple, nejlépe při teplotě 16–18 °C, mohou vykvést ještě tentýž rok. Řízky dobře zakoření i v červenci nebo srpnu.

 

6

Jak oleandr přesazovat

Přesazování oleandru je snadné. Vyjměte rostlinu z květníku, očistěte a zkraťte ji kořeny na polovinu. Oleandr vysoký zhruba 1 m potřebuje květník o průměru cca 30 cm.

Starší rostliny přesazujte ho jednou za dva až tři roky, v březnu, až když spodem květináče prorůstají kořeny. Nemá rád časté přesazování. Květináč by měl být jen o kousek větší než původní. Na jeho dno nezapomeňte nasypat drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrku.

7

Jak a kdy oleandr seřezávat

Výhony oleandru hodně zkracujte nejlépe po odkvětu a při přesazování, abyste vypěstovali hustou a kompaktní rostlinu. Nebojte se hlavní výhony zkrátit na polovinu a postranní na 10 cm. Řez proveďte těsně nad pupenem nebo postranním výhonem. Stříhejte šikmo jako u růží. Postranní odstřižené výhony poslouží jako řízky k zakořenění. Můžete odstranit i postranní výhony pod květními pupeny, abyste podpořili jejich tvorbu. 

Varování

Oleandr je nejen jedna z nejkrásnějších rostlin, ale také jedna z nejjedovatějších na světě! K usmrcení dospělého člověka stačí obvykle požít jen dva listy, u dítěte list jeden. Pamatujte na to už při pěstování a výběru stanoviště (pokud se na zahradě pohybují třeba také pejsci).

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat vlčí bob
Jak pěstovat vlčí bob
Vlčí bob vytváří na zahradách nepřehlédnutelnou majestátnou okrasu, která je vidět už z velké dálky. Pestrobarevné palice poseté drobnými kvítky dokáž…
anthurium anturie toulitka
Jak pěstovat anturie
Nevím, jak vy, ale já mám anturie spojené s noblesou, luxusem, svatbami a s pohřby. Pamatuji si, že ještě tak dvacet let zpátky byla známá u nás jen t…
Jak pěstovat gloxinie
Jak pěstovat gloxinie
Gloxínie je krásná pokojová, ale i balkónová květina původem z Brazílie. Rostlina gloxínie má velké listy, které vynikají sametově hladkým povrchem, a…
Jak pěstovat surfinie
Jak pěstovat surfinie
Surfinie jsou druhem petunií vyznačující se převislým a poměrně rychlým růstem. Vyšlechtili je v Japonsku (firma Suntory) a Surfinia byl patentově chr…
Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.