Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat pantoflíček

01. Květen 2020

Pantoflíček | pěstování. Pantoflíček je typickou velikonoční květinou. Jde o krátkodobou pokojovou rostlinu, která může honosně zdobit slavnostní stůl. Víte, jak pantoflíček pěstovat a vhodně pečovat, aby vám doma dlouho rostlinka vydržela?

1

Pantoflíček potřebuje jasné světlo a ideálně teplotu okolo 13 až 15 stupňů Celsia. Pokud máte doma přetopeno, bude vám shazovat květy a pupeny. Umístěte proto pantoflíček dál od radiátorů, zároveň ale na takové místo, kde je jasno, ale kde na květinu slunce nesvítí přímo. Ideálním stanovištěm je východní parapet okna, severní okno anebo okno nasměrované na severozápad.

2

Semena vysaďte v květnu až v červnu. Semena rostliny jen nasypte na povrch zeminy a 2x pikýrujte. Porostou vám teprve tehdy, až teplota půdy dosáhne teploty nad 18 °C. Pokud doma pantoflíček nevypěstujete, nezbývá nic jiného, než si květinu koupit.

3

Pantoflíček saďte do zeminy složené ze směsi drnovky, listovky, rašeliny a písku, v poměru 2:2:1:1/2.

4

Rostlina potřebuje dostatečnou zálivku. Nesmíte zeminu nechat nikdy vyschnout. Zalévejte odstátou vodou pokojové teploty. Nepřelévejte. Pozor, voda nesmí přijít na listy!

5

Pantoflíček je velice náročný na vlhkost. Proto umístěte pantoflíček nad širokou misku. Do misky dejte kamínky, které pomohou rostlině vlhkost udržet.

6

Jednou za 14 dní pantoflíček přihnojujte hnojivem pro pokojové rostliny.

7

Pantoflíček kvete od ledna do května, po odkvetení jej pak vyhoďte.

Pantoflíček nesnáší rosení. Voda se nesmí nikdy dostat do listového paždí či srdíčka. Vyvíjejí se zde poupata, která by tak začala uhnívat.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat kopretiny | rady
Jak pěstovat kopretiny | rady. Kopretiny patří k tradičním ozdobám českých zahrad, které si lidé pěstovali již od dávných dob. Rostou v nížinách, ale…
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při…
Jak a co vysadit k pergole | tipy
Jak a co vysadit k pergole | tipy. Pergoly obvykle zastřešují nebo alespoň vytvářejí příjemný stín nad terasami určenými k posezení, odpočinku a nebo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.