Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat pantoflíček

01. Květen 2020

Pantoflíček | pěstování. Pantoflíček je typickou velikonoční květinou. Jde o krátkodobou pokojovou rostlinu, která může honosně zdobit slavnostní stůl. Víte, jak pantoflíček pěstovat a vhodně pečovat, aby vám doma dlouho rostlinka vydržela?

1

Pantoflíček potřebuje jasné světlo a ideálně teplotu okolo 13 až 15 stupňů Celsia. Pokud máte doma přetopeno, bude vám shazovat květy a pupeny. Umístěte proto pantoflíček dál od radiátorů, zároveň ale na takové místo, kde je jasno, ale kde na květinu slunce nesvítí přímo. Ideálním stanovištěm je východní parapet okna, severní okno anebo okno nasměrované na severozápad.

2

Semena vysaďte v květnu až v červnu. Semena rostliny jen nasypte na povrch zeminy a 2x pikýrujte. Porostou vám teprve tehdy, až teplota půdy dosáhne teploty nad 18 °C. Pokud doma pantoflíček nevypěstujete, nezbývá nic jiného, než si květinu koupit.

3

Pantoflíček saďte do zeminy složené ze směsi drnovky, listovky, rašeliny a písku, v poměru 2:2:1:1/2.

4

Rostlina potřebuje dostatečnou zálivku. Nesmíte zeminu nechat nikdy vyschnout. Zalévejte odstátou vodou pokojové teploty. Nepřelévejte. Pozor, voda nesmí přijít na listy!

5

Pantoflíček je velice náročný na vlhkost. Proto umístěte pantoflíček nad širokou misku. Do misky dejte kamínky, které pomohou rostlině vlhkost udržet.

6

Jednou za 14 dní pantoflíček přihnojujte hnojivem pro pokojové rostliny.

7

Pantoflíček kvete od ledna do května, po odkvetení jej pak vyhoďte.

Pantoflíček nesnáší rosení. Voda se nesmí nikdy dostat do listového paždí či srdíčka. Vyvíjejí se zde poupata, která by tak začala uhnívat.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně uskladnit jablka | rady
Jak správně uskladnit jablka | rady. Naši předkové si dokázali velmi vážit úrody, kterou sklidili, a tak se také dokázali dobře postarat o její kvalit…
Jak pěstovat černý kořen
Černý kořen (neboli hadí mord španělský – latinsky pak  scorzonera hispanica) je druh kořenové zeleniny, která se na našich zahrádkách v sou…
Jak zazimovat balkonové rostliny
Jak zazimovat balkonové rostliny | rady a tipy. Celé léto nám dělaly radost, a tak je nám líto balkonové rostliny vyhodit. Přemýšlíme nad tím, ja…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.