Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat popínavý filodendron | rady

04. Březen 2022
Jak pěstovat popínavý filodendron | rady

Jak pěstovat popínavý filodendron | rady. Filodendronů je popsáno více než 200 druhů, většinou pocházejí ze Střední Ameriky. Jsou to liány nebo polokeře, které se ve svém přirozeném prostředí vyznačují rychlým růstem. Popínavé filodendrony jsou jako pokojovky oblíbenější, než keříčkové typy. Nejpěstovanější druhy se dále rozdělují do skupin podle vzrůstu a olistění.

Ze všech druhů je nejznámější a v domácnostech nejčastěji pěstovaný Philodendron scandens (viz úvodní foto) s tenkými, pnoucími stonky a malými celokrajnými srdčitými listy. Je to nenáročný druh vhodný pro začátečníka. Snadno se množí a při troše péče se mu daří i při horších světelných podmínkách.

Umístění

Rostlina prospívá na světlém stanovišti bez dosahu přímého slunce. Při dobré péči snese i částečný stín. Rostlina se vyznačuje rychlým růstem. Nejvhodnější pěstování je v nádobě s oporou, po které se může šplhat. Dá se pěstovat v květináči s mechovou tyčí i v závěsném květináči, kde brzy vytvoří dlouhé převisy. Aby rostlina byla hustá a bohatá, zaštipujte růstové vrcholy, vzhledu rostliny to prospěje. Teplota v místnosti s filodendronem by neměla být nižší než 12 °C.

Péče

Rostlinku v období růstu zalévejte odstátou vodou rovnou do květináče 1–2× týdně. V zimě zálivku omezte. Na jaře a v létě každých 14 dní do vody na zalévání přidejte tekuté hnojivo pro pokojové rostliny. Filodendronu prospívá občasné rosení nadzemních částí odstátou vodou.

Aby se rostlina rozkošatila, zaštipujte růstové vrcholy. Řez proveďte ostrým nástrojem těsně nad místem, kde přisedá řapík.

Přesazování

Mladé exempláře přesazujte jednou za rok do zeminy pro pokojové rostliny. Rostlina je opravdu nenáročná, daří se jí i v hlinité půdě. Velkým a starším květinám stačí vyměnit svrchní vrstvu zeminy a častěji je přihnojovat. Filodendron snáší přesazování dobře.

Množení

Na počátku léta odeberte stonkové řízky, které snadno ve vodě i v zemině zakořeňují. Výhonek musí mít 2 páry listů. Těsně pod druhým párem stonek zkraťte a spodní list odstraňte. Pak zapíchněte do zeminy. Dávám přednost zakořeňování rovnou v květináči, zdá se mi, že rostlina lépe roste než z řízku zakořeněného ve vodě.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny
Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny
Jak pěstovat klivii | pokojové rostliny. Clivia, česky řemenatka či klívie, je rostlina z čeledi Amaryllidaceae původem z jihovýchodní Afriky. Pokojov…
Jak se starat o pokojové rostliny
Jak se starat o pokojové rostliny
Jen těžko bychom hledali domácnost, kde by v květináči nebyla alespoň jedna pokojovka. Zelené nebo kvetoucí rostliny zútulní jakoukoli místnost.…
Jak pěstovat filodendron | rady
Jak pěstovat filodendron | rady
Jak pěstovat filodendron | rady. Filodendron k nám přišel z tropického pralesa. V Česku se filodendron velice rychle zabydlel a stal se velice oblíben…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.