Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat řebčíky | rady

Jak pěstovat řebčíky | rady. V dubnu a květnu nás zaujmou v zahradách krásné až metr vysoké řebčíky. Jedná se o cibulovinu, která má ráda světlé nebo polostinné místo. Řebčíků je okolo stovky druhů a některé jsou planě rostoucí. Pro všechny druhy jsou charakteristické květy ve tvaru zvonků, mírně hranatých a jen trochu otevřených.
Drobnokvěté řebčíky jsou vhodné do skalek, k jezírkům, do nádob, ale také do předních částí záhonů.

Co je potřeba

zahradnické nářadí

konev s vodou

cibule řebčíků

1

Velké řebčíky královské vysazujeme v září, v teplejších oblastech do poloviny října. Velké cibule do hloubky 20 cm a malé cibule do hloubky max. 10 cm.

2

Cibulky by měly být čerstvé, nevysušené a půda prokypřená do 30 cm, aby rostliny lépe prokořenily. Do půdy můžeme přidat trochu kompostu. Na dno použijeme vrstvu písku.

3

Řebčíkům kostkovaným, královským, michailkovským a dalším druhům se daří lépe, jsou-li vysazovány ve skupinkách. Do jamek širokých 20 až 30 cm vložíme 5 až 7 cibulek, menších druhů i více. Na jednom místě vydrží řadu let.

4

Pokud se řebčíku královskému na některé zahradě zalíbí, nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Má rád dobrou půdu dostatečně zásobenou živinami, která může být i trochu vápenatá, ale hlavně dobře prokypřená a na slunném stanovišti.

5

Řebčík nesnáší přesazování, pokud se na nějakém místě neujal, už ho nic nezachrání.

Řebčíky jsou velmi působivou součástí nejrůznějších aranžerských a zahradnických kompozic.
Některé druhy jsou doslova sběratelskými raritami. Jedním z nejdrobnějších
je Fritillaria michailovski - vhodný pro pěstování v nádobách.

Řebčík není vhodný k sušení.
Jedovatá je celá rostlina, nejvíce však cibule.
Cibule šíří nepříjemný zápach, tak se stává odolnou vůči krtkům.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat kaliny | rady
Jak pěstovat kaliny | rady. S kalinami se nejčastěji setkáváme v takzvaných venkovských zahradách. Je škoda, že v současné výsadbě zahrad se kaliny tr…
Jak pěstovat eukalyptus | rady
Jak pěstovat eukalyptus | rady. Eukalyptus, neboli česky blahovičník, je druh dřeviny, která se vyskytuje v přírodě v mnoha odrůdách stromů…
Jak pěstovat brusinky | rady
Jak pěstovat brusinky | rady. Brusinky jsou lesní plody, které jsou nejen velmi chutné, ale také zdravé. Pomáhají při zánětu močových cest, obsahují m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.