Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat šáchor | rady

Jak pěstovat šáchor | rady. Šáchor se u nás pěstuje jako pokojová květina, v jižních zemích ale roste i volně v přírodě. Šáchor k nám dorazil až z Madagaskaru a byl oblíbenou rostlinou pěstovanou již ve starověkém Egyptě. Některé druhy šáchoru můžete v létě pěstovat venku.

Co je potřeba

zeminu
rostlinu
teplo
hodně vody
rozprašovač
vhodné hnojivo

1

Šáchor umístěte tam, kde je jasné a rozptýlené světlo s teplotou pohybující se v rozmezí 20 – 25 °C. V zimě pak rostlinu přemístěte na slunné stanoviště, kde teplota neklesne pod 15 stupňů.

2

Šáchor pěstujte v lehkém dostatečně propustném substrátu, který je vhodný pro pěstování fikusů (s pH okolo 6). Jedná se vlastně o zeminu s příměsí písku a jílu.

3

Jelikož se jedná o bahenní rostlinu, potřebuje bohatou zálivku. Dejte proto rostlině velkou a hlubokou misku a vydatně ji každý den zalévejte měkkou odstátou vodou. V zimě však zálivku omezte. Co se týče přelití, je to vždy lepší, než vyschnutí. Rostlinu několikrát týdně postříkejte vodou z rozprašovače.

4

V době vegetace šáchor hnojte dvakrát do týdne běžným tekutým hnojivem.

5

Každý rok na jaře šáchor přesaďte do o něco většího květináče.

6

Rostlina se rozmnožuje celkem snadno. Při přesazování dělte s pomocí trsů, anebo rostlinu množte z povrchových řízků, a to tak že uříznete vrcholový stonek dlouhý cca 5 cm s vrcholovou růžicí. Listy o 1/3 zastřihněte a do vody vložte růžici se zkrácenými listy.

7

Pokud listy šáchoru začnou opadávat a stonky žloutnou, ostříhejte je, na jaře znova obrazí.

Šáchor pěstitelé pěstují v domácnostech také kvůli kočkám, které listy okusují a zpestřují si jimi svůj jídelníček. Pro kočičky se většinou používá buďto druh Cyperus alternifolius nebo druh Cyperus zumula.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat asparágus | postup
Jak pěstovat asparágus | postup. Asparágus anebo také okrasný chřest býval typickou ozdobou kytic v dobách totalitních. Zvláště v kombinaci se třemi k…
Jak pěstovat filodendron | rady
Jak pěstovat filodendron | rady. Filodendron k nám přišel z tropického pralesa. V Česku se filodendron velice rychle zabydlel a stal se velice oblíben…
Jak pěstovat sleziník | rady
Jak pěstovat sleziník | rady. Sleziník je mrazuvzdorná kapradina, která se od těch ostatních liší tím, že její listy nejsou dělené, ale dlouhé a jasně…
Jak pěstovat cykas | rady
Jak pěstovat cykas | rady. Pěstování cykasů a péče o tyto rostliny se vám odmění jejich krásným a lákavým vzhledem i vzácností. Cykasy jsou ostatně pr…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.