Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat srdcovku nádhernou

Srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis) tvořila a na některých místech stále ještě tvoří součást tradiční venkovské předzahrádky či zahrady. Jistě si vybavíte, o kterou rostlinu se jedná. Oplývá krásnými růžovobílými (případně čistě bílými) květy. Pěstování srdcovky je velmi jednoduché a navíc této rostlině vyhovuje stanoviště v polostínu, ale lze ji pěstovat i ve stínu.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Srdcovka nádherná je vytrvalá rostlina, která roste ve formě širokého trsu a dorůstá výšky zhruba kolem 60 cm.

Srdcovka se sice dá množit pomocí semen, jistější je však množení dělením trsů. Sazenici srdcovky zakoupíte také v zahradnictví nebo na internetu.

2

Rostlinu vysazujeme na jaře nebo na podzim. Pokud chcete pěstovat více exemplářů, ponechte mezi nimi prostor asi 60 cm.

Vyhovuje jí spíše vlhčí (ne však přemokřená) a živinami dobře zásobená půda (k obohacení půdy je vhodný uleželý kompost). Dařit se jí bude nejlépe na polostinném místě, jak již bylo řečeno v úvodu.  

3

Srdcovka vyžaduje pouze pravidelnou a dostatečnou zálivku a občasné přihnojení (to je důležité především na jaře, když začnou rašit výhony). Kvete v období od května do června.

Po odkvětu se rostlina s přicházejícím horkým létem zatáhne do země. Stonky můžeme uříznout těsně u země a rostlině tak pomoci, nicméně je třeba počkat, až srdcovka zežloutne či zhnědne a uschne, aby si stihla vytvořit dostatečnou zásobu živin.

Srdcovka nádherná je plně mrazuvzdorná, neboť přezimuje v bezlistém stavu

Srdcovka se dá pěstovat i jako kultivar s nižším vzrůstem – zvolte srdcovku drobnokvětou nebo nízkou.

Rostlina je mírně jedovatá, proto je třeba dávat pozor, aby ji nepozřely děti či domácí zvířata.

Kořeny srdcovky jsou křehké, množení tudíž vyžaduje opatrnost a jemnost.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat „pomlázkovník“
Jak pěstovat „pomlázkovník“ | rady a tipy. Jestliže se chystáte plést letos na Velikonoce pomlázky, zhotovte si jednu navíc. Zkuste si z ní…
Jak na domácí kopřivový med | recept
Kopřivový med | recept. Med smíchaný se šťávou z májových kopřiv je skvělý pro jarní detoxikaci, čistí krev, pomáhá při chudokrevnosti a posiluje imun…
Jak pěstovat kustovnici čínskou
Jak pěstovat kustovnici čínskou | rady a tipy. Jak již název napovídá, jedná se o rostlinu pocházející z Číny. Kustovnice je keřík dorůstající do…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.