Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat a využít koriandr setý a vietnamský | rady a tipy

Jak pěstovat a využít koriandr setý a vietnamský | rady a tipy

Jak pěstovat a využít koriandr setý a vietnamský | rady a tipy. Koriandr setý určitě znáte, tato bylinka se používá při přípravě mnoha pokrmů a živou rostlinku je možné v dnešní době zakoupit v jakémkoliv větším supermarketu. Koriandr vietnamský (lidový název pro rdesno vonné) u nás oproti tomu příliš známý není. Pochází (jak je již z názvu patrné) z Vietnamu a hodí se proto zejména do pokrmů asijské kuchyně. Mimo výrazné chuti a vůně oplývá také léčivými účinky. Pokud si koriandr setý či vietnamský chcete zkusit vypěstovat doma, určitě si neváhejte přečíst další odstavce. Naleznete zde i tipy na využití těchto bylinek.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Koriandr setý je jednoletá bylina, která upřednostňuje chráněné, teplé a slunné stanoviště s propustnou písčitohlinitou půdou. Tuto bylinku je možné pěstovat doma i na záhoně, kam ji vyséváme na jaře. Zálivka by měla být vydatná a častá.

2

Koriandr vietnamský se naopak v našich podmínkách pěstuje spíše jako pokojová rostlina, neboť je citlivý na chlad. Na léto jej můžete přenést ven a na zimu následně umístit do chladnější místnosti, nebo se dá pěstovat celý rok při běžné pokojové teplotě. Rostlina vyžaduje pravidelnou a dostatečnou zálivku. Listy je možné sklízet po celý rok.

Pro pěstování je vhodná vlhčí, hlinitopísčitá půda bohatá na živiny. Místo vybírejte slunečné nebo v polostínu. Sazenici můžete zakoupit třeba v internetových zahradnictvích.

Jak pěstovat a využít koriandr setý a vietnamský | rady a tipy
3

Listy koriandru setého se v kuchyni používají do bramborových, luštěninových a zeleninových pokrmů, skvěle ochutí i grilované ryby, saláty, pomazánky a zálivky. Semena jsou vhodná k dochucení domácího chleba, cukroví a dalšího pečiva, nádivek, omáček a paštik. Tvoří také součást kari koření.

Jak pěstovat a využít koriandr setý a vietnamský | rady a tipy
4

Vietnamský koriandr se pak díky své pikantní chuti s citronovým nádechem hodí zejména pro přípravu kari a dalších asijských pokrmů, např. polévek, salátů, závitků a dušeného masa, ryb či zeleniny. Do jídla lístky přidejte až na konci tepelné úpravy.

Jak pěstovat a využít koriandr setý a vietnamský | rady a tipy
5

Koriandr setý pomáhá proti nadýmání a dalším zažívacím potížím, tlumí křeče ve střevním traktu, má příznivé účinky na nervovou soustavu a mírní kašel. Také podporuje činnost slinivky břišní a hubí střevní parazity. Zevně zmírňuje bolesti kloubů. Pro léčebné účely se využívá čaj z drcených semen koriandru, zevně pak zejména koriandrová mast.

6

Vietnamský koriandr vám pomůže zlepšit trávení a zažívání, bojuje proti průjmu, zastavuje vnitřní krvácení. Zevně pak působí proti svědění, díky antibakteriálním a protizánětlivým účinkům hojí záněty kůže a akné.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zpracovat mátu | praktické rady
Jak zpracovat mátu | praktické rady
Jak zpracovat mátu | praktické rady. Máta peprná (stejně tak jako máta kadeřavá a další druhy máty) patří mezi léčivé bylinky s mnohými zdravotní…
Jak vyzrát na migrénu přírodní cestou
Jak vyzrát na migrénu přírodní cestou
Trápí vás bolesti hlavy nebo migréna a nechcete stále užívat tablety na bolest? Zkuste využít sil přírody a ulevit své migréně přírodní cestou. Jak vy…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.