Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat a využít migrénovník | rady a tipy

Jak pěstovat a využít migrénovník | rady a tipy

Jak pěstovat a využít migrénovník | rady a tipy. S rýmovníkem jste se již určitě setkali, znáte však migrénovník? Jedná se o léčivou rostlinu pocházející původně z Afriky, která pomáhá nejen při bolestech hlavy či migréně, jak je patrno již z názvu, ale i s jinými zdravotními problémy. Navíc krásně voní a je velmi dekorativní. V následujících odstavcích se dozvíte nejdůležitější informace o této bylině, zejména jak ji pěstovat a využít.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Migrénovník neboli iboza species je nenáročná rostlina, již můžete pěstovat jako pokojovou květinu, ale i venku. Listy mají velmi příjemnou a silnou vůni. V létě pak můžete na migrénovníku obdivovat klasy růžových až světle fialových květů.

2

Pěstování migrénovníku

Pěstování migrénovníku uvnitř je velmi jednoduché. Tato léčivka má ráda dostatek světla a spíše sušší půdu než přemokření.

Migrénovník je možné letnit, tedy umístit jej od jara (kdy již nehrozí noční mrazíky) do podzimu ven na parapet nebo jiné vhodné slunečné či polostinné místo. Na podzim poté rostlinu přeneste do tepla nebo na místo o teplotě okolo 8 – 10 °C. Migrénovník můžete zasadit samostatně do květináčů nebo k dalším rostlinám do truhlíku.

3

Pěstování migrénovníku na záhoně je také možné, nicméně vyžaduje každoroční zazimování rostliny, neboť není mrazuvzdorný. Migrénovníku vyhovuje v době vegetace pravidelná zálivka a hnojení. Při přezimování při nízkých teplotách zálivku omezíme. Velmi rychle roste, proto je vhodné jej pravidelně zaštipovat, snadno jej takto vytvarujete.

4

A jak migrénovník využít?

Tato bylina mimo již zmíněnou bolest hlavy a migrénu údajně pomáhá léčit také respirační onemocnění a chřipku a ulevuje při problémech se zažíváním. Má také antibakteriální a antifungicidní účinky.

Při akutní bolesti hlavy stačí rozemnout pár čerstvých lístků a inhalovat jejich vůni. Případně si můžete vymačkanou šťávou namasírovat spánky a zadní část krku.

5

Z přebytečných listů si můžete vyzkoušet vyrobit mast. Budete potřebovat zhruba 20 větších lístků a 250 g kokosového oleje (lze zkombinovat s bambuckým máslem apod.). Kokosový olej nejprve rozpusťte ve vodní lázni a poté do něj nasypte pokrájené lístky migrénovníku. Vše necháme probublávat na mírném ohni 2 hodiny, poté odstavíme z vodní lázně a necháme do druhého dne v chladu odstát. Druhý den mast znovu rozehřejeme ve vodní lázni a přecedíme do čistého kelímku.

Tipy

  • Sušené listy migrénovníku můžete pro jejich krásnou vůni využít jako součást pot-pourri.
  • Migrénovník se snadno množí. Sazenici seženete i na internetu.

Varování

  • Ověřte si, že netrpíte alergií na žádnou ze složek, které jsou obsaženy v podomácku připravené masti.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter.Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vyzrát na migrénu přírodní cestou
Jak vyzrát na migrénu přírodní cestou
Trápí vás bolesti hlavy nebo migréna a nechcete stále užívat tablety na bolest? Zkuste využít sil přírody a ulevit své migréně přírodní cestou. Jak vy…
Jak zpracovat hložinky | recepty
Jak zpracovat hložinky | recepty
Jak zpracovat hložinky | recepty. Malé červené plody hlohu obecného neboli hložinky právě dozrávají. Pokud si nevíte rady, jak je zpracovat, máme pro…