Přejít k hlavnímu obsahu

Jak postavit komín v rodinném domě | rady

Jak postavit komín v rodinném domě | rady

Jak postavit komín v rodinném domě | rady. Oproti stavbě starých jednoduchých komínů je stavba moderních komínových systémů složitější, avšak přesto ho může zvládnout úplně sám i průměrně zručný kutil. Pokud se rozhodnete stavět sami, budete postupovat po čtyřech základních krocích a těmi jsou založení komína, stavba těla komína, montáž hlavy komína. Omítání komína, osazení komínových dvířek a větrací mřížky.

1

1. Založení komína spočívá ve vybudování základu, a to tvárnice v betonové maltě. Tvárnici je nutno uložit podle vodováhy, neboť to je předpoklad, že komín bude stát rovně. Beton je třeba ponechat pořádně vyzrát. Pak následuje ukládání šamotových patek komínu, opět do betonové malty a vodováhy. Důležité je neustálé pozorné měření, abyste měli komín postaven tak, jak potřebujete. Dobré je přenést si olovnicí rohy otvoru ve stropu pro průchod komínu na podlahu. Zde vybetonujete sokl nebo zabetonujete tvárnici, v obou případech do výšky budoucí podlahy.

2. Komín se skládá z tvárnic a ke stavbě budete potřebovat lepidlo na tvárnice, kamnářský tmel nebo šamot. Na základ komínu umístíte šamotovou vložku s otvorem pro čištění. Vložka musí zapadnout zámkem do patky. Odměříte si vzdálenost od spodní hrany tvárnice a šířku čistícího otvoru a tu přenesete na další tvárnici. Řezaný otvor musí být větší z důvodu roztažnosti šamotové vložky alespoň o jeden centimetr. Do usazené tvárnice se vkládá minerální izolace, ve které nesmíte zapomenout vyříznout otvor pro šamotovou vložku.

3. Po dozdění poslední tvárnice přichází na řadu závěrečná fáze, kterou je montáž hlavy komína.

4. Stavbu komína je dobré rozložit na více dnů, aby komín byl dostatečně vyzrálý a stabilní. Pak následuje omítka a osazení dvířek a větrací mřížky. První topení by mělo být mírné a až postupně můžete přikládat do kamen více.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat fasádu rodinného domu | rady
Jak udělat fasádu rodinného domu | rady
Jak udělat fasádu rodinného domu | rady. Je známo, že teprve fasáda udělá dům a kromě toho splňuje i účel zabránit pronikání vody zvenku přes obvodovo…
Jak postavit plot | rady
Jak postavit plot | rady
Jak postavit plot | rady. Postavit plot můžete z různého materiálu. Posledním trendem jsou dřevěné ploty s betonovým vysokým základem a sloupky, nebo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.