Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat a koupit kvalitní olivový olej

Olivový olej obsahuje mnoho nejrůznějších látek prospěšných našemu zdraví. Určitě vás nepřekvapí, že čím je olej kvalitnější, tím více žádoucích látek obsahuje. A zapomínat nesmíme ani na jeho skvělou chuť. Článek vám pomůže orientovat se v mnohdy nepřehledné nabídce olivových olejů v našich obchodech.

Co je potřeba

olivový olej

1

Obal

První věc, která vás na prohlíženém výrobku zaujme, je samozřejmě obal. Je dobré vědět, že olivový olej je citlivý na světlo a je tedy nutné skladovat ho v tmavě zbarvených nádobách. Extra panenský a panenský olivový olej je k sehnání téměř výhradně ve skleněných lahvích.

2

Druh

Extra panenský (extra virgine). Nejkvalitnější produkt. Lisovaný za studena, bez chemických úprav.

Panenský (virgine). Méně kvalitní varianta, získává se z plodů mechanickým vytlačením a lisováním. Opět bez chemických úprav.

Rafinovaný (rafined). Získává se z plodů za pomoci kombinace tepla a mechanického tlaku. Poté se upravuje chemicky.

Olivový (olive oli nebo olio di oliva). Obvykle směs panenského a rafinovaného oleje. Na lahvích bývá nápis "Made from refined olive oils".

Olej z pokrutin (pomace nebo sansa d´oliva). Vyrábí se z posledního lisovaní olivových slupek a pecek. Primárně určený pro technické účely.

3

Etiketa

Na etiketě byste měli kromě druhu najít také kyselost oleje. Týká se to především kvalitních panenských olejů, kde je stupeň kyselosti ukazatelem kvality. Velmi dobré oleje mají aciditu okolo 1% a ty nejlepší dokonce okolo 0.3%!

Trvanlivost olivového oleje by neměla překročit 18 měsíců. Delší doba je podezřelá a obvykle svědčí o chemické úpravě. Extrémně kvalitní olivové oleje mají trvanlivost pouze jeden rok.

4

Vzhled oleje

Tady vás trochu zklamu, protože kvalita tekutých oliv se nepozná ani podle jejich hustoty, ani podle barvy. Spotřebitelé se někdy zbytečně děsí zákalu nebo usazeniny v lahvi, která ale nemá na kvalitu oleje žádný vliv. Jde pouze o důsledek skladování oleje při nízkých teplotách (pod 10°C) a při pokojové teplotě se brzy ztrácí.

Na tomto místě musím také zmínit označení „light olive oil.“ Nejde o olej s nízkým obsahem tuku, jak se může na první pohled zdát, ale o produkt s velmi světlým zabarvením.

5

Cena

Posledním ukazatelem je rozhodně cena. Panenské oleje se obvykle pohybují okolo 110 Kč za půl litru a více. Rafinované oleje naopak prozradí cena okolo 50 Kč za půl litru (a je docela zbytečné platit za ně víc).

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít naklíčený česnek
Jak využít naklíčený česnek | rady a tipy. Česnekové stroužky, které na jaře změknou a vyraší jsou už chuťově velmi mdlé. Vyčpělé, jak by řekly naše b…
Obrázek není k dispozici
Jak naladit TV Telka
Jak naladit TV Telka. TV Telka je nový bezplatný televizní kanál ze skupiny Nova. Pamatujete na Riskuj!, Kolotoč, Rychlý prachy, nebo budete chtít vid…
Obrázek není k dispozici
Jak prát záclony
Sněhobílým záclonám v českých oknech ještě zdaleka neodzvonilo, i když jsou určitě méně populární než například před dvaceti lety. Faktem ale zůstává,…
Obrázek není k dispozici
Jak naladit Prima ZOOM
Jak naladit Prima ZOOM. Nalaďte si TV Prima Zoom a užijte si začátek neplaceného programu plného dokumentárních filmů o přírodě, vesmíru nebo třeba dě…