Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat kvalitní plastová okna?

21. Září 2018

Plastová okna dnes koupíte od široké škály dodavatelů a v ještě širší škále cen. Prakticky pokaždé se dozvíte, že jde o okna kvalitní, protože marketing prodává. Jak v záplavě nabídek poznat prodejce, který je k vám upřímný a okna, která si pomyslnou nálepku kvality skutečně zaslouží?

Co je potřeba

Než se spravedlivě rozčílíme nad dnešní dobou, je potřeba si připomenout, že přechvalování zboží nevalné kvality má tradici snad od starověku a kdyby jeskynní lidé uměli psát, asi bychom našli i starší zmínky.

Na nás ale je, abychom dokázali zboží posoudit na základě důležitých vlastností.

U plastových oken jsou to:

  • Kvalita plastového profilu (kdo ho vyrobil a kde)
  • Hodnoty tepelné izolace (pozor na nesrozumitelné zkratky)
  • Kvalita okenního kování (kdo ho vyrobil a kde)
  • Certifikáty kvality
  • Důvěryhodnost prodejce (síť poboček, tradice a snadno dohledatelné reference)
1

Jak poznat kvalitní plastový profil?

Největšími výrobci plastových profilů a také celých oken jsou v Evropě Polsko a Německo. I když je kvalita výroby v průměru srovnatelná, z Německa se vozí dražší zboží pro ty, kteří chtějí kvalitu a z Polska to nejlevnější, co alespoň trochu drží pohromadě.

Za povšimnutí pak stojí čeští výrobci, kteří dokázali levnému dovozu a marketingu velkých firem odolat a zachovali vlastní vývoj profilů a vlastní výrobu.

Historická tradice, certifikáty kvality a jakosti, to jsou věci, které by nás u výrobce profilů měly zajímat, pokud nechceme koupit zajíce v pytli. Čeští výrobci zpravidla vedle levného neznačkového dovozu nemají důvod kvalitu šidit a spíš svoje místo hledají na trhu s kvalitními výrobky.
 


 

Počet komor špičkových plastových profilů na trhu se dnes pohybuje mezi pěti a osmi. Dávno neslouží za jediné měřítko kvality, protože odlišný vývoj na rýsovacím prkně a ve zkušební laboratoři vedl různé výrobce k různým postupům k dosažení cílových parametrů.
 

2

Co znamenají hodnoty koeficientu tepelného prostupu

O tom, kolik tepla okna ušetří v zimě, a jak dobře v létě udrží horko venku, rozhoduje především hodnota tepelné izolace, udávaná jako koeficient tepelného prostupu.

Označuje se písmenem U a dalším písmenem podle toho, jestli se bavíme o vlastnostech rámu, skla, nebo celého okna.

  • Uf (frame) = hodnota prostupu pro okenní rám, číslo důležité pro výpočty, pro zákazníka méně.
  • Ug (glass) = hodnota prostupu pro zvolený druh zasklení, rovněž číslo pro výpočty.
  • Uw (window) = hodnota pro celé okno, podle které můžete porovnat nabídky z více zdrojů.

Pro koeficient U platí, že čím nižší číslo, tím lepší izolace. Normy pro ekologické dotace uvádějí hraniční hodnoty pro pasivní dům a solidní prodejce vám rád vše vysvětlí.

Na trhu ovšem narazíte i na špatně popsaná okna, kdy bez dalšího vysvětlení prodejce nabízí nejnižší ze tří koeficientů, aby to dobře vypadalo na letáku.

Hodnoty Uw v rozmezí 1 - 0,8 W/m2.K přísluší nízkoenergetickému bydlení a hodnoty pod 0,8 W/m2.K vyhovují normě pro pasivní dům.

TIP: Podívejte se na průvodce jak správně vybrat plastová okna
 

3

Proč si hlídat i kvalitu okenního kování?

Jedním z parametrů, na kterých pochybní výrobci dokáží ušetřit výrobní náklady, je kování oken.

Podobně jako u původu profilů je dobré se předem zeptat na značku kování, certifikáty o bezpečnosti a trochu se podívat na tradici výrobce. Odpovídající bezpečnost a izolační schopnosti má totiž jen dobře seřízené plastové okno, čehož s levným kováním nemusíte nikdy docílit.

Zeptejte se svého prodejce, jaké nabízí u kování bezpečnostní třídy a jak je kování zajištěno proti vylomení vlastní vahou okna. Nechte si také vysvětlit seřízení oken, které se vždy bude v detailech lišit podle jednotlivých výrobců kování.
 

4

Kdy věřit a kdy nevěřit prodejci oken

V procesu výroby a prodeje oken může figurovat zvlášť výrobce profilů, zvlášt výrobce celých oken, dovozce a nakonec prodejce s tím, že si třeba musíte sami zajistit i pátou firmu - montáž. To nemusí být automaticky špatně, pouze se vám bude těžko zjišťovat, jestli je celá nabídka ještě solidní a nemá slabé místo.

Výhodu v tomto mají čeští výrobci oken, kteří jsou zároveň prodejci. Ti mohou deklarovat jakost výroby a ručí za ni vlastním jménem. Neváhejte se zeptat, jestli můžete výrobu na vlastní oči vidět.

Ne že byste tam pak skutečně jeli, ale opravdu solidní firma se pohledem do výroby sama ráda pochlubí a nemá co tajit.

Myslete na to, že ani nejkvalitnější plastová okna na světě se v jednom případu z mnoha nemusí vyvarovat výrobní vadě nebo nutnosti pozáruční opravy.

Když dáte přednost prodejci, který nabízí síť kamenných poboček, poradenství a servis, a nabízel to prokazatelně i před deseti, dvaceti lety, není pravděpodobné, že byste se svojí závadou jednou zůstali bez možnosti reklamace nebo odborné pomoci.

Možnost zastihnout svého prodejce v síti kamenných poboček je klíčová ještě pro jednu věc, a tou jsou dekory plastových oken.

Zpravidla je vidíme na obrazovce počítače a to je pohled vzdálený reálnému vzhledu v reálném osvětlení. Zejména u dřevěných dekorů je vždy lepší podívat se na reálné vzorky na prodejně, abychom nebyli výsledným odstínem a zabarvením překvapeni až při montáži.
 

5

Čeho si všímat na stránce s referencemi

Už to, že se výrobce a prodejce oken může pochlubit úspěšnými realizacemi staveb, je důležitým signálem. Každý někdy začínal, ale nám jde teď o to, abychom poznali skutečně zavedenou a osvědčenou firmu.

Realizací ve fotogalerii nemusejí být stovky, i když má solidní firma určitě stovky spokojených zákazníků.

Výběr by měl svědčit o zvládnutém rozsahu prací (malý domek i velký bytový dům), o umění vyřešit nestandardní zadání nebo rekonstrukci historické budovy a v neposlední řadě třeba i o pokrytí trhu - aby se prodejce s realizacemi do 5 km od sídla společnosti nechlubil působností v rámci celé střední Evropy.
 

6

Proč je kvalita plastových oken tak důležitá

Levné plastové okno si můžeme s úspěchem instalovat do sklepa, do dílny nebo na chalupu. Rozhodně to neznamená, že je na trhu místo jen pro technologickou špičku a že jsou ostatní podvodníci.

Při přemýšlení o penězích je ale potřeba myslet na to, že kvalitní plastová okna nabízí generační, nebo i dvougenerační životnost (klidně i 50 let) a že se počáteční náklady rozpustí (a vrátí) v ušetřených nákladech na topení, klimatizaci, údržbu a opravy.

Vybrat si levná okna ve stavebním marketu a o víkendu si je namontovat za pomoci příbuzných - to může být začátkem dlouhých let lítosti a peprných nadávek.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit červotočů
K nejčastějším škůdcům v nábytku patří červotoči, jejichž usazení v nábytku nebo jiném dřevěném vybavení domu či bytu může často skončit až naprostým…
Jak poznat a koupit kvalitní olivový olej
Olivový olej obsahuje mnoho nejrůznějších látek prospěšných našemu zdraví. Určitě vás nepřekvapí, že čím je olej kvalitnější, tím více žádoucích látek…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.