Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat moravské sopky | rady

Jak poznat moravské sopky | rady. Pět sopek se doslova „na pětníku“ nachází na Bruntálsku v Moravskoslezském kraji. Některé jsou nápadné, jiné lze v krajině těžko odlišit od ostatních kopců. Kolem sopek jsou vedeny poznávací stezky a lokality jsou opatřeny dokonalými informačními tabulemi. Přesto je mnohdy svízelné najít k nim cestu. Jak poznat moravské sopky (a co nejméně bloudit)?

Co je potřeba

Turistická mapa "padesátka" (1 : 50 000)
Turistická výstroj
Vždy dostatek pití
Svačina
Kolo, kamera, dalekohled, buzola a podobně podle vlastních zvyklostí

1

Sopky na Bruntálsku nejsou jediné moravské sopky (další jsou v okolí Ostravy a na jihovýchodní Moravě), ale vyvřely na rozlohou poměrně malém území (vzdušnou čarou jsou mezi nejvzdálenějšími sopkami asi 23 kilometry). Nacházejí se v malebné a nepříliš navštěvované oblasti, která má ovšem silný turistický potenciál.

2

Poznání moravských sopek by se mohlo stát dobrým „tématem“ cyklistického víkendu nebo kratšího turistického pobytu. Moravské sopky lze rovněž navštívit i při delší rekreaci u vodní nádrže Slezská Harta. Přestože se sopky nacházejí v kopcovitém terénu Nízkého Jeseníku, cesty k nim a mezi nimi jsou schůdné i pro méně zdatné turisty nebo pro rodiny s dětmi.

3

I když jsou některé sopky propojeny naučnými stezkami a jejich bezprostřední okolí je vybaveno zajímavými moderními informačními tabulemi o sopečné činnosti – což jistě nebylo levné – turisté musí být v mnoha případech "vybaveni" orientačním smyslem, úctou k zemědělské činnosti a touhou dosáhnout cíle stůj co stůj. Najít značky někdy není snadné.

4

Turistické značení v regionu má celkově "své mouchy“: velice snadno lze sejít z cesty (pokácené stromy se značkami, neobnovené značení, nenápadné a přehlédnutelné odbočky do houštiny), stane se také, že značka končí před dobytčí ohradou. Ohradníky není radno podlézat, ve stádech bývají i býci. Proto je dobré mít stále při ruce turistickou mapu, kde jsou vyznačeny i lesní a polní cesty pro vyhledání jiné trasy.

5

Nejsnáze dostupná sopka je Uhlířský vrch, dominantní kopec u Bruntálu (silnice číslo 45 nebo železnice ve směru od Lomnice). Je na něm postaven poutní kostel, který bývá v noci osvětlen. Pěšky lze na Uhlířský vrch (647 m n.m.) dojít po zelené značce od Valšova, a nebo z Bruntálu. Žlutá vedoucí z Bruntálu se na zelenou pod vrchem napojí. Autoturisté mohou vůz zaparkovat pod Uhlířským vrchem (respk. u hřbitova).

6

Uhlířský vrch je přírodní rezervací. Dříve se z něho těžil sopečný tuf. K baroknímu kostelu na vrcholku vede asi tři sta let stará čtyřřadá lipová alej, která je osazena novodobými řezbářsky vyvedenými zastaveními křížové cesty. Z vrcholu sopky je velmi pěkný výhled na Hrubý Jeseník (s Pradědem) a část Nízkého Jeseníku (se Slunečnou).

7

Po zelené značce (vede přes bývalý lom s odkrytým tufem) se turisté dostanou do Moravského Kočova, kde odbočí na žlutou, která se na rozcestí pod Mezinou napojuje na naučnou stezku Po vulkanitech. Stezka v těchto místech mapuje činnost Venušiny sopky (643 m n.m.) - lávový proud u Meziny - a dále zavede na vrchol sopky. Z Uhlířského vrchu na Venušinu sopku to je necelých šest kilometrů.

8

Venušina sopka je v okolní krajině přehlédnutelná. Na vrcholu sopky je patrný plochý kráter a boční krátery s lávovými jeskyněmi. Pro povrch Venušiny sopky je typická rezavá struska a sopečný písek. Vrcholek Venušiny sopky je vybaven odpočinkovým sezením pro občerstvení z vlastních zdrojů. Ze sopky je v jihovýchodním směru báječný výhled na část nádrže Slezská Harta, pastviny a na sopku Velký Roudný. V severovýchodním až severním směru je vyhlídka na Hrubý Jeseník.

9

Dominantou jižního břehu Slezské Harty u obce Roudno jsou dvě sopky Malý a Velký Roudný. Jsou ze všech směrů viditelné. Malý a Velký Roudný jsou nápadné nejen tvarem, ale i zvláštním způsobem udržovaným porostem: typické meze a louky, takže oba kopce jsou výrazně „pruhované“, což láká turisty k poznání, ale ještě víc fotografy – kopce se barevně mění v denní i roční době, což je pro fotografy věčná výzva.

10

Z hlediska „psychologického“ je lepší nejprve navštívit Malý Roudný. Měří 771 metr a výstup na něj je možný po naučné stezce ze silnice mezi Křišťanovicemi a Roudnem. Vrcholek Malého Roudného je zarostlý a těžko prostupný, ale ze sopky jsou krásné výhledy na severozápad, a zejména na „velkého bratra“ - Velký Roudný.

11

K Velkému Roudnému je možno přijet autem po místní komunikaci Roudno – Křišťanovice a zaparkovat na začátku naučné stezky. Nebo je možno dojít po naučné stezce Po vulkanitech od sypané hráze Harty. Další cesta (cyklo a pěší) je po silnici od Bílčic (výborná pekárna). Kopec je možno zdolat i od kostela v obci Roudný, ale tady je třeba intuice (značená cesta končí ohradou) – stoupat prostě přímo k vrcholu.

12

Na vrcholu Velkého Roudného (780 m n.m.) je zděná kaplička, sezení pro odpočinek a dřevěná rozhledna. Výhled na Hartu, Bruntál a Hrubý Jeseník naprosto vyváží útrapy výstupu. Protože vrcholek Velkého Roudného je vyhlášen národní přírodní památkou, je třeba chovat se s maximální šetrností k přírodě.

13

Tak trochu „nehorovitě“ vyhlíží pátá sopka regionu – Červená hora (749 m n.m.). Leží jihozápadně od Budišova a jihovýchodně od Moravského Berouna na hranici vojenského újezdu Libavá. Červená hora je do dálky viditelná, protože je na ní postaven telekomunikační převaděč. Sousedství s vojenským prostorem bylo důvodem, proč zde byla v 50. letech postavena dodnes fungující meteorologická stanice.

14

Na Červenou horu je možno dojít po modré značce od Budišova (místy špatné značení a ohrady s dobytkem) nebo od Guntramovic. Od Moravského Berouna a Staré Libavé lze dojít po silnici a polních cestách). Autoturisté mohou zaparkovat pod kapličkou na Cestě Česko-německého porozumění (na silnici mezi Starou Libavou a Guntramovicemi). Od kapličky vede cesta k památnému stromu Zlatá lípa (legenda o Laudonově vojsku), odkud modrá zavede na Červenou horu.

Nejlepší výhledy s dalekou viditelností bývají tradičně v „babím létu“ a na podzim.

Je vhodné vždy mít v batohu svačinu a dostatek pití. V některých dědinách poblíž sopek nejsou restaurace, anebo jsou otevřeny jen odpoledne či pouze v turistické sezoně.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat Sněžku | tipy
Jak poznat Sněžku | tipy. Vydat se na Sněžku, nejvyšší horu České republiky, to často patří mezi malé „soukromé závazky“. Naštěstí je vrchol Sněžky př…
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady
Jak si užít Tyrolsko po celý rok | rady. Tyrolsko si většina lidí spojuje s lyžováním, jelikož se sem sjíždějí lyžaři z celé Evropy, ovšem místní kraj…
Jak poznat Slezskou Hartu | tipy
Jak poznat Slezskou Hartu | tipy. Benjamínkem mezi přehradami je nazývána Slezská Harta, vodní dílo, jehož vodní plocha se rozlévá jižně od Bruntálu n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.