Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat padělané bankovky | rady

Jak poznat padělané bankovky | rady

Jak poznat padělané bankovky | rady. Měli jste někdy obavy, zda nedostáváte do rukou padělané bankovky? A věděli jste, jak jejich pravost či skutečnou hodnotu rozpoznat? Dnešní moderní, kvalitní tiskárny, které padělatelé užívají, zpravidla dokážou vyhotovit kopii barevně naprosto odpovídající skutečné bankovce. Co však prozatím stále nedokážou, je věrné přenesení ochranných znaků na padělek. Proto je důležité při jakýchkoli pochybnostech nejprve prohlédnout a zkontrolovat, zda bankovka obsahuje vodoznak, ochranný proužek, ochranná vlákna v papíře bankovky, skrytý obrazec a další ochranné prvky, které musí každá platná česká bankovka podle zákona mít.

Co je potřeba

být pozorný

1

Vodoznak

České bankovky chrání celkem osm ochranných znaků. Prvním z nich je tzv. vodoznak. Jedná se o podobiznu osobnosti vyobrazené na konkrétní bankovce. Nachází se na nepotištěném okraji bankovky pod vyznačením její nominální hodnoty. U dvoutisícikoruny portrét osobnosti doplňuje také určení hodnoty bankovky, tedy 2 000. Vodoznak je viditelný proti světlu a to z obou stran bankovky. Portrét osobnosti se zobrazuje v odstínech šedi.

2

Ochranná vlákna

Ochranná vlákna jsou zapuštěna přímo do papíru, ze kterého se české papírové peníze tisknou. Vlákna mohou být zprvu hůře viditelná, ale zaměříte-li svou pozornost například na nepotištěný prostor pod označením hodnoty dané bankovky, uvidíte nenápadná, zhruba půlcentimetrová oranžová až načervenalá vlákna.

3

Ochranný okénkový proužek

Dalším typickým znakem českých papírových peněz je ochranný proužek, který je veden po kratší, svislé straně bankovky. Pětimilimetrový metalický proužek je po celé délce bankovky pravidelně přerušován rovněž pětimilimetrovými mezerami. Ochranný okénkový proužek je zapuštěn do papíru a je viditelný z lícní strany bankovky. Podíváte-li se ale na bankovku proti světlu, proužek je tmavý a souvislý, takto je vidět z obou stran. V detailu je na vystupující části proužku zdola nahoru vyznačena hodnota dané bankovky. U bankovek s vyšší nominální hodnotou se ochranný proužek nachází za středem bankovky.

4

Soutisková značka

Soutisková značka je součástí všech českých bankovek. Jedná se o ochranný znak technologie plošného tisku, který pouze při pohledu proti světlu tvoří zkratku našeho státu, tedy ČR. Soutisková značka je při pohledu z lícní strany bankovky vyznačena vpravo od uvedení nominální hodnoty. U stokoruny a padesátikoruny se značka objevuje v pravém horním rohu bankovky z lícní strany. Při běžném pohledu na soutiskovou značku (nikoli proti zdroji světla) je znak viditelný pouze částečně.

5

Skrytý obrazec

Skrytý obrazec najdete rovněž na líci každé české bankovky a je vždy vyobrazen bezprostředně blízko u ramene portrétu známé české osobnosti, která danou bankovku prezentuje. Obrazec je viditelný opět pouze proti světlu a označuje nominální hodnotu daného platidla. Držíte-li bankovku proti zdroji světla v horizontální poloze, má obrazec barvu tmavou, pokud naopak, má barvu světlou.

6

Opticky proměnlivá barva

Kromě stokoruny a dvousetkoruny jsou české papírové peníze chráněny také zlatavou značkou, která proměnlivě reaguje na světlo. Tato značka se liší v závislosti na tom, jaké hodnoty je konkrétní bankovka a nalézt ji můžete opět pouze na lícní straně bankovky.

7

Iridiscentní pruh

Iridiscentní pruh chrání rovněž pouze pětisetkorunové, tisícikorunové, dvou-tisícikorunové a pěti-tisícikorunové české bankovky. Jedná se o pruh široký asi dva centimetry vytištěný na levé části bankovky z její lícní strany. Tento pruh bankovku zdobí po celé její šíři. Při pohybu bankovkou na světle pruh efektně zvýrazňuje hodnotu té které bankovky, zároveň přitom mírně mění barvu.

8

Mikrotext

Mikrotext chrání česká papírová platidla všech hodnot a naleznete ho po detailním zkoumání jak na lícní tak také na rubové straně bankovky. Mikrotext z obsahového hlediska definuje nominální hodnotu té které bankovky a z lícní strany je k vidění napravo v místě pod označením hodnoty. Z rubové strany mikrotext najdete u státního znaku. Mikrotext představuje nenápadný ochranný znak, jde o skutečně miniaturní písmo.

Tipy

Odborníci pro odhalení padělků používají speciální UV lampy, které jsou k dostání také na internetu.

Máte-li pocit, že držíte padělanou bankovku, neváhejte a vše nahlaste policii ČR.

Varování

Pokud si nejste čímkoli jistí, požádejte osobu, která vám bankovku dala, o výměnu. Ze zákona na to máte právo.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uschovat peníze na dovolené | rady
Jak uschovat peníze na dovolené | rady
Jak uschovat peníze na dovolené | rady. Jak snížit riziko ztráty hotovosti a jiných cenností, případně co nejvíce ztížit práci kapsářům? Když se budet…
Jak zjistit kód banky | rady
Jak zjistit kód banky | rady
Jak zjistit kód banky | rady. Kód banky se uvádí za číslem účtu. Potřebujete-li bezpečně zjistit, které bance je přidělen který kód, pak použijte násl…
Jak si vypočíst čistou mzdu | rady
Jak si vypočíst čistou mzdu | rady
Jak si vypočíst čistou mzdu | rady. Potřebujete si ověřit, že vám zaměstnavatel vyplatil vaši čistou mzdu v plné výši? Vypočíst si čistou mzdu je pomě…
Jak vydělat peníze na internetu | rady
Jak vydělat peníze na internetu | rady
Jak vydělat peníze na internetu | rady. Uvažujete, jak si vydělat peníze na internetu? Nemusíte umět programovat nebo se orientovat v technických obla…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.