Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat u feny falešnou březost

Falešná březost zvaná též pseudogravidita je zákeřná nemoc vyvolaná změnou hladiny hormonů během hárání feny. Zatímco v přírodě jde o jev zcela běžný a mnohdy žádoucí, v podmínkách domácího chovu může falešná březost způsobovat mnoho zdravotních problémů.

Co je potřeba

.

1

Někdy se podvěsek mozkový během hárání feny doslova zblázní a začne produkovat ve zvýšeném množství hormon prolaktin. Fungují vaječníky do výsledného koktejlu přidají ještě hormony progesteron a estradiol a fenka získává dojem, že je březí. V přírodě fungují tyto feny s nastartovanými mateřskými instinkty jako náhradní matky pro osiřelá štěňata. Zdomácnělým fenkám však tento proces často přináší komplikace v podobě zánětu mléčných žláz nebo onemocnění dělohy.

2

Jak rozpoznat falešnou březost

Fena má zvýšenou chuť k jídlu a časté změny nálad. Reaguje podrážděně především na malé děti a cizí štěňata. Často se projevuje nepřátelsky i vůči cizím lidem. Mléčné žlázy zduří a nalijí se mlékem (pseudolaktace). Fenka se zdá unavenější, pomaleji se pohybuje a s oblibou si do svého pelíšku nosí plyšová zvířátka nebo podobné předměty. Někdy může dojít i ke zvětšení břicha.

3

Zdravotní rizika falešné březosti

Pokud se tvoří mléko, aniž by ho zároveň odebírala narozená štěňata, může velmi snadno v mléčných žlázách zatuhnout. Ty se potom zanítí – jsou citlivé na dotek a může z nich téci i hnis. Mezi další komplikace patří záněty dělohy a tvorby cyst na vaječnících. Bohužel falešná březost podporuje i vznik nejrůznějších druhů rakoviny.

4

Jak léčit falešnou březost

Neobejdete se bez pomoci veterináře. Ten předepíše léky s obsahem hormonů, které tlumí tvorbu prolaktinu. Hormonální léčbu ale fenky často snášejí špatně – zvrací nebo jsou apatické.

Další možností je léčba homeopatická. Lehkou formu falešné březosti lze vyřešit prostým odebráním plyšových hraček a zvýšeným zájmem o fenku – nikdy však bez předchozí konzultace s veterinářem!

Na zánět mléčných žláz je obvykle nutné předepsat silná antibiotika.

5

Jak předcházet falešné březosti

Řešení je bohužel jen jedno – je nutné zamezit hárání. Pokud neplánujete s vaší fenkou štěňátka, je nejednodušším způsobem léčby kastrace. Možná je i prevence s nasazením antikoncepce, ale ta s sebou může přinést stejné problémy jako zmíněná hormonální léčba. Vždy se poraďte se svým veterinářem.

Není bohužel pravdou, že fena, která již měla štěňata, není falešnou březostí ohrožena. Riziko propuknutí je u ní stejné jako u nikdy nerodící feny.

Jestliže již fena jednou falešnou březostí prošla, je velmi pravděpodobné, že se toto onemocnění bude v budoucnu opakovat.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak bezpečně smažit a péct
Vybrat si v nabídce olejů ten vhodný pro smažení a pečení není úplně jednoduché. Důležitým faktorem je stabilita oleje při vysokých teplotách a jeho k…
Jak přežít Vánoce | rady
Jak přežít Vánoce | rady. Vánoce jsou na lidskou psychiku snad nejnáročnějším obdobím roku. Vánoční zboží je v obchodech již od října, ze všech stran…
Jak pečovat o nehty | rady
Jak pečovat o nehty | rady. Nehty jsou vizitkou našich rukou. Měli bychom je nosit čisté, upravené a také jim dávat potřebnou výživu. Většina lidí vla…
Jak nastavit domovskou stránku | rady
Jak nastavit domovskou stránku | rady. Většina lidí využívá některý z internetových prohlížečů a díky nim si prochází obsah internetu. Téměř každý rov…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.