Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat Železné hory | tipy

Jak poznat Železné hory | tipy. Železné hory vlastně ani nejsou hory. Spíše se jedná o pásmo vyšších kopců (nepřesáhnou 700 metrů nad mořem). Ale protože na severu poměrně prudce spadají do polabské nížiny, zdají se být vyšší, než jsou. Železné hory je velmi pěkný kout Pardubického kraje. Hezká příroda, lidové tradice, malebné trasy pro pěší turistiku, koupání. Různorodost reliéfu ocení náročnější cyklisté. V Železných horách lze strávit příjemnou dovolenou, v níž nebude nic chybět, a to i v případě nepříznivého počasí.

Co je potřeba

Mapy a průvodce Železnými horami

1

Největším městem, které ač na rovině se k Železným horám hlásí, je Chrudim. Věnné město s tisíciletou tradicí znají především loutkáři – od roku 1951 se zde v první prázdninový víkend koná festival Loukářská Chrudim. Ve městě je i muzeum loutek (ocení děti), Regionální muzeum, Muzeum barokních soch (nové), moderní koupaliště a krytý bazén. Na svatého Vavřince bývá v Chrudimi velká pouť (mnoho atrakcí).

2

Dva kilometry od Chrudimi začínají městské lesy (Podhůra), které slouží jako rekreační zóna: lanové centrum, lesní přírodní sportoviště, místo ke stanování a unikátní rozhledna architekta Rajniše – dutá hráň (s minimem spojů). Rozhledna je kuriozní i tím, že čtyři dny po jejím zpřístupněním v roce 2008 ji nadzvedlo a doslova na „prkýnka“ složilo větrné tornádo (poničilo velkou část lesů na Chrudimsku). Nynější rozhledna je zpevněná replika.

3

Lesní cestou kolem soustavy kochanovických rybníků a přes Kočičí hrádek (obrovská maketa pohádkového hradu) turisté dojdou do Slatiňan, města, jehož atributem jsou koně (hipologické muzeum na zámku, chov kladrubáků a koně Převalského).

4

Asi 20 kilometrů od Chrudimi, už skyto mezi kopci, je městečko Seč s údolním přehradním jezerem. V místě jsou možnosti turistického ubytování. Kromě koupání nabízí sečská přehrada provozování vodních sportů (loďky, surfy). Nad přehradou se dochovaly zbytky hradu Oheb. Z jeho trosek je malebná vyhlídka na ostrůvek v jezeře. Oheb je významnou biologickou lokalitou.

5

Sečská přehrada je nejvýše položené jezero ze tří vodních děl na Chrudimce. Po proudu řeky je ještě přehrada u Křižanovic (není vhodná ke koupání, ale rybaří se tam) a dále nádrž v Práčově (Svídnice), která kaskádu uzavírá. Sečská i Práčovská přehrada zásobují vodou malé elektrárny, které je někdy možno (po domluvě s personálem) navštívit. Do velké dálky viditelná věž práčovské přehrady slouží k vyrovnávání přetlaku, což je technicky velmi zajímavé.

6

Zdatní turisté mohou za jeden den projít velmi zajímavou cestu podél řeky od Seče až do Chrudimi. Méně zdatní turisté mohou túru zahájit v Nasavrkách (po cestě je keltské oppidum). Značka vás povede podél řeky divokým údolím (přírodní rezervace Krkanka).

7

Za návštěvu stojí i další obec skrytá mezi kopci - městys Žumberk se zříceninou hradu. Trosky hradu Žumberka (z původního německého názvu Sunenberg nebo Somerberg) přitahují kromě turistů také trampy, kteří na místě s historickou atmosférou rádi bivakují.

8

Cestou ze Žumberka turisty vyleká prázdná obec Ležáky. Z piety k obyvatelům nacisty vypálené obce jsou na silnici dopravní značky označující začátek a konec obce. V místech vypálených domů jsou jen pietní kříže.

9

Velmi známým místem Železných hor je rovněž souměstí (souobcí?) Luže-Košumberk. V Košumberku byla kromě hradu veleznámá Hamzova dětská léčebna, kde se děti zbavovaly křivice a jiných nemocí kosterního systému. Léčebna nyní slouží dospělým. Do dálky viditelný chrám v Luži je kauzou v Šotolově Tovaryšstvu Ježíšovu.

10

Z nevelké, ale slavné Proseče (výroba dýmek, rodiště Terézy Novákové) lze přírodní rezervací Toulovcovy maštale pohodlně dojít do Nových Hradů. Zámek, který odkoupil a zrenovoval soukromý majitel, je velmi přívětivý k návštěvníkům. Mimo jiné je v jeho areálu muzeum cyklistiky.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak poznat kraj Tiché Orlice | tipy
Jak poznat kraj Tiché Orlice | tipy. Tichou Orlici, která velkým dílem odvodňuje (či zavodňuje) nejvýchodnější část Pardubického kraje, znají předevší…
Jak vybrat turistický batoh
Jak vybrat turistický batoh | rady a tipy. Mezi turistické batohy se často řadí i krosny, ale těm se v tomto článku věnovat nebudeme. Místo toho si po…
Jak poznat Slezskou Hartu | tipy
Jak poznat Slezskou Hartu | tipy. Benjamínkem mezi přehradami je nazývána Slezská Harta, vodní dílo, jehož vodní plocha se rozlévá jižně od Bruntálu n…
Jak poznat maďarský Debrecen | tipy
Jak poznat maďarský Debrecen | tipy. Při vyslovení názvu druhého největšího maďarského města se někomu začnou „dělat chutě“ na slavné párky či pečínky…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.