Přejít k hlavnímu obsahu

Jak přilákat na zahradu motýly | tipy

Jak přilákat na zahradu motýly | tipy. Nejen motýli ale i včely, slunéčka a další hmyz je užitečný pro naše zahrady. Jsou to naši hmyzí spojenci - opylovači. A bez nich by nebylo krásných květin a chutných plodů. Náš boj proti škůdcům by byl bez nich velmi náročný.

Co je potřeba

seznam rostlin
nářadí na výsadbu
konev na zálivku

1

Čí srdce by nezaplesalo při pohledu na krásného motýla!? Většina motýlů jsou pilní opylovači, ale existují i běláskové zelní, kteří jsou pro zeleninovou zahradu naprostou pohromou. Většina motýlů klade vajíčka na plevele, jako jsou bodláky nebo kopřivy, které následně představují potravu pro housenky.

2

Housenky denních motýlů způsobují škody jen minimální. Většinou mají rády šťavnaté listy a 25 druhů všech klade vajíčka na kopřivu dvoudomou. Na nich se živí především housenky různých druhů baboček, ale i jiných druhů motýlů. Na rostlinách jako jsou mrkev, kopr, petržel, kmín se zase živí housenky otakárka fenyklového. Nádherné modrásky nalákáme na jetel. Určité rostliny s květy bohatými na nektar opravdu na motýly fungují jako magnet.

3

I zeleninová zahrada může motýly přilákat, když třeba vyženou do květu ředkvičky a nebo je tam přiláká vůně kopru nebo fenyklu. Vyberte záhon na chráněném slunném místě - motýli se totiž po ránu rádi nahřívají na sluníčku.

4

Hned na jaře přilákáte motýly na květy šeříku, hlohu, trnky, kaliny nebo ptačího zobu, zimolezu, ibišku syrského. Z keřů určitě nezapomeňte na komule davidovy - tzv. letní šeříky. Ty jsou pro okřídlené krasavce největším lákadlem. Dnes je u nás seženete v růžové, fialové a nebo bílé variantě. Tyto keře vyžadují po odkvětu každoroční hluboký sestřih, aby se pak na jaře zaplnily homolemi květů. Mezi trvalky u motýlů oblíbené patří: bělotrny, hvozdíky, plaménky, omany, řebříčky, hvězdnice a rozrazily, pupalky a třapatky, mochny. Také některé letničky jako jsou jiřinky, afrikány, lantany, šalvěje, hrachory a okrasné tabáky nebo petúnie v truhlících si k sobě dokáží přilákat mlsné krasavce.

Zimní období přečkává mnoho motýlů v podobě kukel. Vhodným úkrytem jsou pro ně hromádky listí a chvojí v klidném koutě zahrady, starý pařez, trsy okrasných trav či nerušený záhon s ponechanými stvoly uschlých trvalek. .

Proto takové hromady rostlinného odpadu ze zahrady nepalte! Poslouží nejen jako úkryt pro kukly motýlů ale i přezimujících ježků.

Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat kaliny | rady
Jak pěstovat kaliny | rady. S kalinami se nejčastěji setkáváme v takzvaných venkovských zahradách. Je škoda, že v současné výsadbě zahrad se kaliny tr…
Jak pěstovat oxalis | rady
Jak pěstovat oxalis | rady. Oxalis, neboli česky šťavel, se vyskytuje v mnoha druzích. Většina z nich připomíná tvarem svých listů náš jetel…
Jak pěstovat gumovník | rady
Jak pěstovat gumovník | rady. Gumovník, nebo také fíkus, se pěstuje již téměř dvě stě let. Má tmavě zelené, lesklé a tuhé listy, k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.