Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit kombuchu | návod

12. Říjen 2016

Kombucha - návod na přípravu. Kombucha je známa jako skvělý, jemně perlivý a osvěžující nápoj. Má celou škálu příznivých léčivých účinků na lidský organismus. Kombucha se vyrábí z oslazeného zeleného nebo černého čaje, ve kterém se nechá několik dnů pracovat kombuchová kultura. Ta obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek a pomáhá proti nejrůznějším zdravotním obtížím.

1

Kombucha má vícero použití. Přemnoženou kulturu můžeme použít například jako velice výživné hnojivo pro rostliny, nebo do kompostu. Rozmixovaná kultura se hodí jako pleťová maska. Většinu kultury tvoří celulóza, která je pro lidský organismus nezpracovatelná, proto ji nelze požívat k přímé konzumaci.

2

Nápoj z kombuchy se připravuje z čajové houby. Ta má svůj původ v Asii a k nám se dostala z Ruska. Houba se skládá z kvasinek, řas a dalších mikroorganismů, které žijí ve společné symbióze a výborně se množí. Na pohled tato houba připomíná hnědou tlustou a slizkou placku.

3

Hotový nápoj lze koupit v prodejnách se zdravou výživou, nebo si jej objednat v čajovnách. Nejlepším a nejlevnějším způsobem je však domácí příprava.

4

Jak na to? Houbu koupíte v obchodě a doma ji pak kvasíte v silně slazeném čajovém nálevu. Stačí běžný sáčkový čaj, čím bude lepší, tím lepší bude i chuť nápoje. Čaj by však neměl být aromatizovaný.

5

Na jeden a půl litru nálevu budete potřebovat 3 sáčky čaje a 6 kávových lžiček cukru, kterým se houba živí. Po ochlazení se nálev nalije do lahve, přilije trochu již hotového nápoje a kumbuchu předem opláchnutou ve vlažné vodě. Láhev se zakryje látkou, upevní gumičkou a umístí na teplé místo, ale bez přímého slunečního svitu.

6

Zhruba po týdnu můžete stáčet a zároveň připravit další nálev. Tento postup můžete opakovat téměř neomezeně. Pokud již nemáte chuť, můžete houbu s trochou nálevu dát do lednice, kde bez problémů vydrží až tři měsíce.

Zkuste kombuchu i vy. Kombucha má řadu léčivých účinků. Pročišťuje organismus, povzbuzuje funkci imunitního systému a látkovou výměnu, odbourává cholesterol, mimo jiné obsahuje také vitamíny B1, B2, B3, B6, B12, C.

Pravdou je, že nápoj z kombuchy zrovna moc nevoní. Je to však otázka chuti a zvyku a především vědomí jeho pozitivních účinků na zdraví.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat vhodný kuchyňský dřez
Na trhu je spousta typů kuchyňských dřezů od nerezových přes granitové až po ty z tectonitu. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jak vybrat ten správný? Por…
Víte, jak třídit nápojové kartony?
Oranžové sběrné nádoby na kartonové obaly od nápojů a potravin nejsou v ČR žádnou novinkou. Přesto má stále část lidí zafixováno, že se třídí „pouze“…
Jak správně umývat a udržovat okna
Staráte se však o svá okna skutečně správně? Pojďte se s námi podívat na tipy a pravidla pro mytí oken, abyste dosáhli krásně lesklých oken bez š…
Jak vyrobit domácí hnojivo na růže
Přírodní hnojivo, které si navíc vyrobíte za pár korun doma nebo dokonce k jeho výrobě využijete zbytky z kuchyně, je určitě to nejlepší, co…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.