Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit velikonoční aspik | recept

Velikonoční aspik | recept. Velikonoce se blíží a při pečení mazanců, beránků a jiných pochoutek se hodně potřebují vejce. Dnešní recept Vám poradí, jak využít vaječné skořápky k výrobě aspiku. Rosolka ve tvaru vajíčka je netradiční velikonoční svačinka. Vyzkoušejte si připravit vynikající velikonoční aspik.

Co je potřeba

  • prázdné vaječné skořápky nebo jinou formu
  • křepelčí vajíčka
  • sterilovaná zelenina
  • želatina
  • sůl
  • ocet
  • masox
1

Potřebujeme skořápky od vajec, proto si je několik dní před přípravou aspiku dáváme při vaření stranou. Vejce na širší straně naťukneme nožem a utvoříme si otvor, kterým vejce vyprázdníme. Nebojte se, že by se dostala skořápka do jídla, na širším konci je vzduchová bublina a pod ní blanka, která skořápky zachytí. Skořápky pečlivě zevnitř i zvenčí umyjeme a vysušíme. Můžeme použít i silikonové formy na perník, mufiny a jiné menší tvary.

2

Připravíme si suroviny, které nám chutnají. Hezky vypadají půlky křepelčích vajíček, ale slepičí vejce nakrájená na kousky udělají stejnou službu. Vybíráme si různé barvy zeleniny, aby byl aspik hezky kontrastní. Hodí se červená paprika, kukuřice, hrášek, mrkev, nať petržele nebo nakládané houby. Doplníme šunkou nebo debrecínkou.

3

Rozpustíme si želatinu ve vodě. Na půl litru vody stačí 20 g práškové želatiny. Vodu přivedeme do varu, přidáme 1/4 kostky hovězího bujónu, osolíme a okyselíme octem podle chuti. Povaříme 1 minutu, stáhneme z ohně a po 10 minutách přidáme želatinu a šleháme do rozpuštění. Tento postup mám vyzkoušený a vyhovuje mi. Pro ty, co neradi experimentují, je na každém balení želatiny návod k přípravě.

4

Do forem i skořápek nalijte lžíci želatiny a nechte ji ztuhnout. Teprve potom vkládejte připravené suroviny, nebudou se lepit k formě a aspik se snáze bez porušení vyklopí (viz ilustrační obrázek). Jednotlivé vrstvy vždy zalijte lžící rozpuštěné želatiny. . .

5

Vaječné skořápky můžeme plnit po vrstvách, vždy z jedné ingredience, nebo opatrně naplnit vším najednou a zalít. Máte-li trpělivost, vykrájejte si ze surovin různé tvary a pomocí párátka je upravte do libovolných aranží. .

6

Naplněné skořápky postavte například do likérových sklenek, stojánků na vajíčka nebo krabiček, ve kterých se vejce prodávají. Hotové aspiky nechte v chladničce ztuhnout alespoň 2 hodiny, záleží na velikosti tvarů. . .

7

Ztuhlý aspik ze silikonové formy snadno vyndáte. Skořápku z aspiku oloupejte, jde to velmi snadno. Máte-li formu z jiného materiálu, aspik po okrajích uvolněte nožem a formu na okamžik ponořte do horké vody. Pak rosol snadno vyklopíte.

Velikonoční aspiky jsou hezké i ve formě na věnec nebo dort.

Autor: Mirka K. | Zobrazit autorská práva

Foto archiv Mirka K.

Hodnocení
eva (neověřeno) | Po, 03/28/2016 - 15:33

dcera dělala od paštikových krabiček muffinky a nešlo to vyklopit i když byly vymazané a vysypané moukou tak nevím.Aspik se ven dostal?

poetkavlasta (neověřeno) | So, 03/26/2016 - 14:04

Na aspiky jsem si nasbírala kulaté obaly od pomazánek Hamé a také trojúhelníkově zakulacené, od krůtí šunky. Jsou to šikovná malá hliníková tvořítka. Dají se hezky umýt a lze je použít i na bábovičky pudinku.
Musí se s nimi zacházet ale opatrně, aby se tvar nezmačkal. Jistě by se v nich daly upéci i mufíny, což jsem ale nezkoušela.
Ušetřila jsem za koupené formičky a využila vlastně odpad. Vlasta

Další zajímavé články