Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a proč být ve vztahu upřímný

16. Červen 2019
Jak a proč být ve vztahu upřímný

Žena je naštvaná, muž si bez problému pracuje na počítači a nic netuší. Ženu ještě víc rozčiluje, že si muž nevšímá toho, jak je naštvaná, a tak začne bouchat věcmi. To už muž zaznamená a zeptá se: „Děje se něco?“ A žena naštvaně odsekne: „Nic!“ Muž naléhá, ale nedostane z ženy důvod, proč se na něj naštvala. Poznáváte se? Každý máme někdy ve vztahu problém. Ale často ho řešíme tím, že se schováváme za nepřímá prohlášení nebo že mlčíme.

1

ženy, řekněte to na rovinu

V sobě máme zakódovaná určitá pravidla chování, podle nichž se řídíme – a to aniž chceme. Co se týče upřímnosti, ženy by se podle těchto pravidel měly chovat spíše zdrženlivěji a neměly by se vyjadřovat přímo. Ale i muži mluví někdy jen v narážkách a tím se konflikt ještě zostřuje. Zkuste se vyjadřovat přímo, pokud jde o problém, který je ve vašem vztahu důležitý. Nehleďte na to, jestli byste se tak měli chovat. Problém se tak mnohem rychleji vyřeší. Například místo toho, abyste byli naštvaní, že váš partner neumyl nádobí a místo toho, že to půjdete naštvaně udělat za něj, zeptejte se ho klidně, jestli by to nádobí neumyl. On zřejmě netuší, že jste si mysleli, že ho umyje.

2

muži, buďte připraveni druhého vyslechnout

Muži by měli být připraveni se plně soustředit na ženu, která jim chce problém upřímně vysvětlit. Pokud bude mít muž neustále přilepené oči na obrazovce, nebo bude pokračovat v četbě novin, i když se mu žena snaží něco říct, vyjde její snaha naprázdno. Vyslechnout musí samozřejmě i žena muže, ale ženy jsou většinou na takové chování zvyklé a nedělá jim potíže si s druhým sednout a naplno se mu věnovat.

3

společně dojděte k řešení

Když si oba sednete a promluvíte si upřímně o tom, co vás trápí, nebo o tom, co se stalo, určitě se snažte dojít k nějakému řešení. Spolu určitě přijdete na to, jak problém vyřešit.

4

nelžete

Někdy je lež nutná, abyste neranili druhé, ale takové „malé lži” se tolerují. Lhát ve vztahu je mnohem vážnější problém. Pokud zalžete jednou, musíte zalhat i podruhé, lži se neustále nabalují, až nakonec nevíte, jak z nich ven. Proč byste partnerovi nemohli říct, co se stalo? Třeba byste se divili, jak by zareagoval. Pokud jde o nevěru, podvod, peníze nebo další provinění, stále je lepší, aby váš partner věděl, na čem je. Vždycky si představte, jestli byste chtěli vy sami, aby vám někdo lhal o takových věcech.

Tipy

Upřímné chování má řadu výhod. Jednak jste vůči vašemu partnerovi průhlednější. Často se stává, že partner vůbec netuší, co se děje, a proto ani nemůže konflikt rychle skončit. S upřímností se k tomu může muž postavit čelem. Upřímností také předcházíte velkým sporům, které by mohly z vašich nejasných narážek vzniknout. Je jasné, že to druhého také rozladí, protože neustále neví, na čem je. Tím se celý problém zvětšuje a dostává se do úplně jiné roviny. Přitom by mohl být vyřešen hned na začátku. A co se týče lží, ne nadarmo se říká, že lež má krátké nohy. Většina lží se provalí a riskovat kvůli tomu vztah je víc než zbytečné.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se připravit na zásnuby | rady
Jak se připravit na zásnuby | rady
Jak se připravit na zásnuby | rady. I když žádost o ruku trvá krátce, bývá okamžikem, na který manželé vzpomínají celý život. Jak tedy postupovat, aby…
Jak poznat pasivního agresora
Jak poznat pasivního agresora
Jak poznat pasivního agresora | rady a tipy. Poznat pasivního agresora není snadné. Pokud má váš partner, kamarád, kolega z práce nebo někdo z vašeho…
Jak se vyrovnat s nevěrou
Jak se vyrovnat s nevěrou
Málokdy v běžném životě přemýšlíme o tom, že by nás partnerka či partner mohli podvést. Možná nás to napadne, ale raději tuhle myšlenku zatlačíme, ale…
Jak se rozdělují svatební výročí
Jak se rozdělují svatební výročí
Nevíte, které výročí právě se svou láskou slavíte? Je hezké, když se manželé při každém výročí obdarují drobným dárkem, muži většinou darují květinu a…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.