Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a proč naočkovat růži

07. Srpen 2020

Očkování růží znamená spojení rostlinného materiálu odebraného ze dvou různých růží, aby se docílilo kombinace dobrých vlastností obou rostlin. Pupen, tzv. očko, jedné rostliny se zasunuje pod kůru druhé rostliny, tzv. podnože. Při výběru podnožů je dobré se poradit s odborníkem, protože jich existuje mnoho druhů.

1

období

Nejvhodnější období na očkování je srpen, nejlépe za chladného a deštivého počasí. Je totiž dobré, když počasí není suché, aby obě růže byly dostatečně zavlažené.

2

výběr očka

Růže vhodná pro tvorbu očka, se většinou vybírá pro svůj nádherný vzhled. Očko získáte z vyzrálých výhonků, které jsou odkvetlé. Odstřihněte asi tak 30 cm dlouhý výhonek s květem. Měl by na sobě mít asi čtyři pupeny, tj. malé výrůstky na hlavním stonku.

3

příprava očka

Podržte vybranou odkvetlou růži vzhůru nohama a přiložte nůž asi 5 mm nad začátek pupenu. Poté řízněte směrem dolů, abyste odřízli pupen, ale zároveň i kousek kůry pod pupenem (dlouhou asi 2,5 cm). Nezapomeňte odstranit malý zbytek dřeně v zadní části pupenu, která by mohla zabránit pozdějšímu srůstání pupenu s podnoží (druhou růží).

4

příprava podnože

Tupou stranou nože odstraňte ostny z hlavního stonku podnože. Takhle upravte část velkou asi 4 cm. Vyřízněte tvar písmene T tak, abyste odřízli pouze zelenou kůru růže. Svislá část by měla být dlouhá asi 2 cm, zatímco vodorovná asi 5 mm.

5

očkování

Odchlípněte naříznutou kůru podnože a jemně vložte připravené očko (pupenem napřed) dovnitř řezu (směrem k dolní části písmene T). Pupen zasuňte dostatečně hluboko, aby na místě pevně držel. Poté odřízněte kůru očka, která přečuhuje z podnože. Kolem místa očkování oviňte speciální gumovou pásku a připevněte ji tak, aby očko i podnož držely blízko sebe.

6

zkrácení

Pokud se pupen ujme, měl by následujícího jara vytvořit výhon. Jakmile se výhon objeví, zkraťte podnož nad místem očkování.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a proč obalit stromky plastem
Stromky a keře jsou v zimním období ohroženy lesní zvěří (zajíci, srnkami, bažanty, krtky, myšmi), pokud nemáte zahradu oplocenou. Jenže něk…
Jak vypěstovat avokádo z pecky
Jak vypěstovat avokádo z pecky | postup. Pěstováním avokáda z pecky potěšíme zvláště děti. Budou nám při tom asistovat a navíc sledovat všechny v…