Přejít k hlavnímu obsahu

Jak a proč obalit stromky plastem

24. Listopad 2022

Stromky a keře jsou v zimním období ohroženy lesní zvěří (zajíci, srnkami, bažanty, krtky, myšmi), pokud nemáte zahradu oplocenou. Jenže někdy i plot není pro tuto zvěř překážkou, podhrabou se nebo využijí sněhové závěje a plot přeskočí. V zimě nemá tato zvěř v lese příliš co jíst, a proto se stahuje na zahrady, kde mohou alespoň okusovat stromky a keře. Jedna možnost, jak proti zvěři chránit stromky a keře, je drátěné pletivo. To ale mohou zvířata zničit. Druhou možností ochrany stromků a keřů je obalit je plastovými láhvemi. Jak?

1

najít vhodné pet láhve

Velikost pet láhví závisí na velikosti kmene stromku nebo keře (samozřejmě pouze v případě kmenových keřů). Na malé stromky většinou stačí 1,5 litrové plastové láhve. Na větší kmen ale můžete použít i větší velikosti. Láhve musí být stejného druhu.

2

vhodně upravit

Pet láhvím je nutné uříznout horní část s víčkem i spodní část se dnem. V ruce nám zůstane jakási plastová trubka. Tu rozřízneme na půl a vložíme do druhé stejně upravené pet láhve. Utvoří se nám jakási dvojitá plastová trubka.

3

upevnění na stromek

Stejným způsobem je připevníme na stromek. Z jedné strany kmene stromku přiložíme jednu pet láhev, z druhé strany přiložíme druhou pet láhev. Obě vytvoří kolem stromku dvojitou plastovou vrstvu. Takto zpevněné trubky zavážeme napevno provázkem.

4

obalíme celý stromek

Nestačí obalit stromek jen dvěma plastovými láhvemi, zvířata by mohla okusovat stromek nad nebo pod láhví. Proto kmen stromku obalíme celý. Počet potřebných láhví posoudíte sami podle délky kmenu stromku nebo keře.

Někdy je dobré zkombinovat oba způsoby ochrany stromků a keřů. Oplotit zahradu nebo souhrn keříků, ale zároveň obalit stromky a keře plastovými láhvemi.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vypěstovat avokádo z pecky
Jak vypěstovat avokádo z pecky | postup. Pěstováním avokáda z pecky potěšíme zvláště děti. Budou nám při tom asistovat a navíc sledovat všechny v…
Jak zazimovat zeleninovou zahradu
Jak zazimovat zeleninovou zahradu | rady a tipy. Měsíc říjen patří do ročního období, kdy je na zahradě nejvíc rušno. Chladnější počasí a stále se zkr…