Přejít k hlavnímu obsahu

Jak psát správně datum

14. Září 2023
Jak psát správně datum

Jak psát správně datum | návod jak napsat datum. Na první pohled to není nic složitého. Napsat datum přeci umí každý. Dodržujete ale zásady pravopisu tak, aby zápis byl v pořádku? Přečtěte si následující návod a přesvědčte se, jak správně napsat datum.

1

Jak datum zapsat

Datum lze zapsat buď arabskými číslicemi nebo měsíc vypsat slovem, tedy 1. ledna 2020 nebo 1. 1. 2020.

Platí zásada, že v tomto případě je za tečkou vždycky mezera.

Bez ohledu na to, jestli je den a měsíc jednociferná nebo dvouciferná číslovka.

V obchodní nebo úřední korespondenci, která má formálnější podobu, se můžete setkat s dvoumístným zápisem.

 

2

Obchodní korespondence

V obchodní nebo úřední korespondenci, která má formálnější podobu, se můžete setkat s dvoumístným zápisem. První lednový den se tedy zapíše v podobě 01.01.2020.

Pozor na to, že v této dvoumístné podobě se mezery mezi dnem, měsícem a rokem nepíší!

Tento dvoumístný zápis se někdy používá i v takzvaném sestupném datu, kdy začínáme letopočtem, pak následuje měsíc a teprve po něm den. Opět platí, že mezery se nepíší. Datum vypadá třeba takto: 2020-01-01. Druhý leden se zapíše 2020-01-02.

3

Letopočet

Někdy se objevuje letopočet ve zkrácené podobě. Je pravda, že se běžně říká „v devětaosmdesátém“, čemuž odpovídal i zápis ’89. Používal se k tomu takzvaný odsuvník nebo apostrof. Tento způsob se již nepoužívá, alespoň tedy ne ve formálních dokumentech.

A když jsme už u tohoto tématu, mějme na paměti, že když chceme napsat letopočty v podobě „od–do“, potřebujeme k tomu pomlčku, nikoli spojovník, a uvádíme to bez mezer, a to u jednoslovných výrazů.

Jako příklad uveďme 1914–1918.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně držet příbor
Jak správně držet příbor
Jak správně držet příbor | návod. Jak na správné držení příboru? Zdálo by se, že je to základní věc, kterou jsme se všichni učili už ve školce. Pravdo…
Jak začít s myšlenkovými mapami
Jak začít s myšlenkovými mapami
Myšlenkové mapy se používají od nepaměti, používají se k přehledné organizaci myšlenek, úkolů a jiných informaci, které spolu souvisí. Myšlenková mapa…
Jak s dětmi vyrobit herbář
Jak s dětmi vyrobit herbář
Hledáte-li tip na aktivitu, která by děti bavila a zároveň měla naučný charakter a odehrávala se v přírodě na čerstvém vzduchu, zkuste si s nimi…
Kde berou vzdělání podnikatelé?
Kde berou vzdělání podnikatelé?
Předem vám říkáme, že podnikatelé potřebují hlavně dostatek odvahy, schopnost vše si domluvit a ochotu riskovat. Podnikat může koneckonců každý bez oh…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.