Přejít k hlavnímu obsahu

Jak psát správně datum

13. Listopad 2022
Jak psát správně datum

Jak psát správně datum | návod jak napsat datum. Na první pohled to není nic složitého. Napsat datum přeci umí každý. Dodržujete ale zásady pravopisu tak, aby zápis byl v pořádku? Přečtěte si následující návod a přesvědčte se, jak správně napsat datum.

1

Jak datum zapsat

Datum lze zapsat buď arabskými číslicemi nebo měsíc vypsat slovem, tedy 1. ledna 2020 nebo 1. 1. 2020.

Platí zásada, že v tomto případě je za tečkou vždycky mezera.

Bez ohledu na to, jestli je den a měsíc jednociferná nebo dvouciferná číslovka.

V obchodní nebo úřední korespondenci, která má formálnější podobu, se můžete setkat s dvoumístným zápisem.

 

2

Obchodní korespondence

V obchodní nebo úřední korespondenci, která má formálnější podobu, se můžete setkat s dvoumístným zápisem. První lednový den se tedy zapíše v podobě 01.01.2020.

Pozor na to, že v této dvoumístné podobě se tečky mezi dnem, měsícem a rokem nepíší!

Tento dvoumístný zápis se někdy používá i v takzvaném sestupném datu, kdy začínáme letopočtem, pak následuje měsíc a teprve po něm den. Opět platí, že mezery se nepíší. Datum vypadá třeba takto: 2020-01-01. Druhý leden se zapíše 2020-01-02.

3

Letopočet

Někdy se objevuje letopočet ve zkrácené podobě. Je pravda, že se běžně říká „v devětaosmdesátém“, čemuž odpovídal i zápis ’89. Používal se k tomu takzvaný odsuvník nebo apostrof. Tento způsob se již nepoužívá, alespoň tedy ne ve formálních dokumentech.

A když jsme už u tohoto tématu, mějme na paměti, že když chceme napsat letopočty v podobě „od–do“, potřebujeme k tomu pomlčku, nikoli spojovník, a uvádíme to bez mezer, a to u jednoslovných výrazů.

Jako příklad uveďme 1914–1918.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak začít s myšlenkovými mapami
Jak začít s myšlenkovými mapami
Myšlenkové mapy se používají od nepaměti, používají se k přehledné organizaci myšlenek, úkolů a jiných informaci, které spolu souvisí. Myšlenková mapa…
Jak s dětmi vyrobit herbář
Jak s dětmi vyrobit herbář
Hledáte-li tip na aktivitu, která by děti bavila a zároveň měla naučný charakter a odehrávala se v přírodě na čerstvém vzduchu, zkuste si s nimi…
Kde berou vzdělání podnikatelé?
Kde berou vzdělání podnikatelé?
Předem vám říkáme, že podnikatelé potřebují hlavně dostatek odvahy, schopnost vše si domluvit a ochotu riskovat. Podnikat může koneckonců každý bez oh…
Jak správně držet příbor
Jak správně držet příbor
Jak správně držet příbor | návod. Jak na správné držení příboru? Zdálo by se, že je to základní věc, kterou jsme se všichni učili už ve školce. Pravdo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.