Přejít k hlavnímu obsahu

Jak rozpoznat alergickou rýmu

08. Březen 2023
Jak rozpoznat alergickou rýmu

Jak rozpoznat alergickou rýmu | rady a tipy. Teče vám z nosu a máte pocit, že se nepříjemné rýmy ne a ne zbavit? Možná se řadíte do čím dál početnější skupiny alergiků. Zejména brzy na jaře rýmu přičítáme spíše obvyklému nachlazení a nenapadne nás, že na vině jsou pylová zrna některých brzy kvetoucích stromů. K nim se řadí hlavně olše, líska, tis, o něco později se přidává bříza. Jak poznáme, že máme alergickou rýmu?

1

V první řadě je tento sekret, který se nám spouští z nosu, bezbarvý a vodnatý. Rýmu doprovází časté kýchání, mnohdy při změně prostředí, a tedy i změně koncentrací alergenu. Někdy můžete doslova ucítit, jako kdyby vás píchlo v nose – kýchnete si, a vzápětí se sháníte po kapesníku, abyste se mohli vysmrkat. Ve skutečnosti se ale nezbavujete skutečné příčiny, jen si ulevujete od nadmíry sekrece. Tento sekret produkuje podrážděná sliznice.

2

Ruku v ruce s alergickou rýmou se často vyskytuje šimrání v nose, svědění a pálení očí, otoky očních víček, někdy reaguje podrážděně i pokožka, která je zarudlá a mohou na ní vyskákat pupínky.

3

Pokud jde o samotnou alergickou rýmu (a nikoli o astma), oproti běžnému nachlazení chybí kašel, zvýšená teplota nebo bolesti v krku. Ani hlasivky nebývají nijak postiženy. Zato se dostavuje únava, malátnost a ospalost, protože tělo tím, jak se brání alergenům, ztrácí hodně energie. Pozor na to, že když se přidá astma, objevuje se záchvatovitý kašel, často v noci nebo v klidovém režimu, dalším průvodním znakem je také dušnost, a to nejen při pohybu.

4

Největší výskyt alergických potíží včetně rýmy se objevuje často nárazově, během slunečních dní, kdy je venku vysoká prašnost a suchý vzduch. Naopak po dešti a ochlazení můžete cítit úlevu, protože dešťové kapky pyly spláchnou a pokles teplot zbrzdí kvetení stromů, trav a květin.

5

Řada lidí, které sužuje alergická rýma, mívá potíže i bezprostředně před bouřkou nebo během rychlé změny počasí. Typické je i to, že intenzita těchto zdravotních problémů hodně kolísá. Jsou dny, kdy je alergik bez potíží, a znenadání se mu spustí silná rýma, která během hodiny, dvou téměř vymizí a dojde k přechodné úlevě. Tento cyklus se může nepravidelně a různě dlouho opakovat.

Varování

  • Nikdy neužívejte léky a kapky, které vám nepředepsal lékař.
  • Pokud se dostaví potíže s dušností, okamžitě přivolejte záchranku, mohlo by jít o nebezpečný astmatický záchvat.
  • Jestliže nevíte, zda patříte mezi alergologické pacienty, navštivte specialistu a nechte se otestovat.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na cestovní nevolnost - nemoc z pohybu
Jak na cestovní nevolnost - nemoc z pohybu
Kinetóza – nevolnost a velmi nepříjemné potíže při cestování, které trápí jak některé děti tak i dospělé. Tuto nemoc z pohybu způsobují opakované rytm…
Jak využít kontryhel | rady a tipy
Jak využít kontryhel | rady a tipy
Jak využít kontryhel | rady a tipy. Kontryhel je bylinka známá jako zázrak pro ženy. Pokud vás trápí gynekologické problémy, poruchy menstruace či nep…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.