Přejít k hlavnímu obsahu

Jak rozpoznat paranoiu | rady

Jak rozpoznat paranoiu | rady. Říká se, že strach má velké oči. Každý z nás už strach nebo úzkost v životě mockrát zažil, a to v různé intenzitě. Třeba když se ocitl v nebezpečné situaci, obával se ve škole písemky, musel jít k zubaři nebo mu hrozila ztráta zaměstnání. Taková reakce je v pořádku. Strach k životu patří, stejně jako jiné, ať už pozitivní nebo negativní emoce.

1

Mnohem horší je, když člověk podlehne paranoidnímu stavu. Vidí ve všem a v každém ohrožení, obává se o vlastní existenci, odkrývá nejrůznější teorie spiknutí a nebezpečí vidí doslova za každým rohem. Jeho strach se neváže k určité, konkrétní situaci, ale je imaginární. To si však dotyčný neuvědomuje, svému prožívání věří.

2

Zapomeňte na to, že člověku, který trpí paranoiou, stačí vysvětlit, aby se nebál. Kdyby to bylo tak jednoduché, bylo by to určitě skvělé. Problém je v tom, že paranoia se řadí mezi duševní choroby. Dotyčný má pocit, že „po něm jdou“, mluví o tom, že je pronásledován. Snaží se maskovat svoje stopy a uniknout svým pronásledovatelům.

3

Diagnostikovat tuto poruchu není úplně jednoduché. Stejně jako říci přesně, proč někdo paranoiou trpí, a kde se vzala. V mnoha případech je důsledkem různých metabolických poruch, což může leckomu připadat překvapivé. Na vině jsou ale i psychické faktory, například těžké trauma v útlém dětství, úmrtí nejbližšího člověka, šok při dopravní nehodě nebo důsledek toho, že se dítě stalo obětí trestného činu. Problémy se nemusejí projevit hned, ale třeba až v pubertě nebo dospělosti.

4

Paranoia se často výrazně zhoršuje ve stáří. Tady je ale situace složitější, protože podezřívavost, nedůvěra a narušené osobní vztahy se objevují třeba u Alzheimerovy choroby. Zrovna tak u mladých lidí je diagnostika ztížená, zejména při podezření na užívání drog.

5

Ruku v ruce s tím jdou i další psychické potíže, různé fobie a úzkosti. Ty celou situaci jenom komplikují, protože většinou brání nemocnému, aby vedl běžný život. Jak již bylo řečeno, diagnostika nebývá jednoduchá a pro léčbu to platí dvojnásob. Základním kamenem úspěchu je, když si pacient svoji chorobu uvědomí. Bez toho to dost dobře nejde. Terapie bývá dlouhodobá a měl by ji vést zkušený psychiatr.

Léčba nemoci zvané paranoia, zvlášť pokud je nutné užívat léky, patří výhradně do rukou specializovaného lékaře!

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si poradit s panikou | rady
Jak si poradit s panikou | rady. Strach a úzkost prožíváme čas od času všichni a je to přirozené. Pokud se k nim přidá i panika a tyto situace nás zač…
Jak na placebo efekt | rady
Jak na placebo efekt | rady. Co je to placebo efekt a jak funguje? Na téma placebo efektu vznikl už nespočet studií. Co to vlastně je a na čem je zalo…
Jak na chřipku | rady
Jak na chřipku | rady. Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Rozhodně bychom ji neměli podceňovat. Poznáme ji podle v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.