Přejít k hlavnímu obsahu

Jak sbírat květnové bylinky

26. Květen 2017

V květnu nesmí bylinkář otálet. Vykvétají rostliny, které jsou v jiném ročním období nedostupné. Květnová příroda poskytuje už opravdové žně, ale rozumný sběrač se soustředí právě jen na ty sezónní bylinky, které lze získat jen koncem jara a nebude sušit rostliny, které lze sbírat i po zbytek roku (zabíraly by mu sušící prostor, kterého se vždy nedostává).

Co je potřeba

Látková taška nebo košík

1

Devětsil lékařský: V květnu snad už jen na horách uvidíme podivné nezelené květy devětsilu. Místo nich však již nalézáme okrouhlé listy, které mívají až půl metru v průměru a v létě si je děti nasazují na hlavu. Celá rostlina je léčivá: květ, list, ale nejvíc oddenek. Devětsil (má devět sil) pomáhá podobně jako plicník při nemocech dýchacího ústrojí, dále působí močopudně, proti zácpě, při nemocech žlučníku a žaludku, čerstvý zevně přiložený hojí rány a záněty. Oddenek trochu páchne, ale to u léčivek nevadí.

2

Hluchavka bílá: Vypadá jako kopřiva, ale nepálí (je to „hluchá“ kopřiva). Pod listy má řádky bílých pyskatých květů, které děti rády trhají a sají z nich sladký nektar. Hluchavka bílá roste hojně. V domácí léčbě se používá pro usnadnění odkašlávání (dětem). Ke sběru hluchavky je třeba skutečně velké lásky mateřské a trpělivosti – sbírají se totiž jen bílé kvítky, samy o sobě drobné. Sušením se samozřejmě sesychají na minimum. Hluchavka začíná kvést v květnu, ale kvítka lze sbírat až do podzimu. Stejně lze použít i hluchavku nachovou (s ještě drobnějšími květy).

3

Jírovec maďal: kdo ví, proč bylo při tvorbě české binomické nomenklatury zavrženo jméno, které dal stromu Calr Linné – Aesculus hippocastanum, když se mu beztak říká kaštan koňský? Květy jírovce se sbírají v květnu. Jsou sice vnitřně velmi účinné při léčbě poruch lymfatického a krevního oběhu, ale protože to jsou závažná onemocnění, nedoporučuje se spontánní domácí léčba bez konzultace s lékařem. Bezpečně a účinně můžeme sušené květy jírovce (kaštanu) používat k oplachům kůže při menších popálkeninách nebo při zánětlivých příhodách na kůži.

4

Hloh: Na mezích a při okrajích lesů se v květnu bělají (a trochu nepříjmně voní) hlohové keře. Při sběru květů hlohu se odštipuje celé květenství i s několika lístečky. Přineseme domů, přesypeme na bílou plachtu a počkáme, až květy opustí drobní broučci, které jsme vyrušili z oběda. Pak květy opatrně přeložíme na místo, kde se budou sušit a plachtu vysypeme (z okna). Tento problém odpadá na větraných půdách – broučci si poradí sami. Sušený hloh je balzám na civilizační choroby: vysoký krevní tlak, srdeční slabost, arytmie, skleróza, migrény, nespavost, klimakterické obtíže.

5

Bez černý: Keř, se kterým někteří zahradníci neustále bojují, je pro majitele ovšem pravým požehnáním. V květnu sbíráme jeho květy. Část zkonzumujeme zasyrova: namočený v těstíčku a smažený (kosmatice) se podává jako trochu zvláštní sladký zákusek, a nebo se připravuje na slano, a pak podává podobně jako smažený květák (či jiná zelenina). Z čerstvých květů se vyrábí perlivá limonáda s příjemně projímavými účinky nebo zdravotní sirup. Sušený květ bezu se používá při léčení viróz nebo nemocí z nechlazení, kdy je žádoucí, aby se nemocný člověk vypotil (sníží se tak teplota). Pomáhá uvolnit vykašlávání, uvolňuje dýchací cesty. Protože rozpouští kyselinu močovou, pomáhá proti revmatismu a dně.

6

V květnu rovněž sbíráme: listy jahodníku, maliníku a ostružiníku (později by měly trpkou chuť pro množství tříslovin), mladé výhonky smrku (s citem), mladé listí břízy, kostival, zběhovec, popenec, rozrazil.

Autor: jezzina
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat koriandr
Pro pěstování koriandru využijeme záhon na zahrádce i nádobu na okenním parapetu. Pěstování koriandru je snadné, výsledkem našeho pěstitelského úsilí…
Jak pěstovat rozmarýn
Pěstování rozmarýnu je možné na slunném stanovišti v lehké, písčité a dobře propustné půdě. Pěstování rozmarýnu je ideální v nádobách a truhlících na…
Jak pěstovat kopr
Kopr si cenili už ve starověkém Egyptě. Aby ne! Vždyť má jako aromatické koření své nenahraditelné uplatnění v kuchyni a působí jako léčivá bylinka, n…
Jak správně uskladnit brambory | rady
Jak správně uskladnit brambory | rady. Předtím, než brambory uložíme, necháme je od sklizně tak 2 až 3 týdny vydýchat v suchu a teple. Brambory před u…
Jak správně zmrazit zeleninu
Když sezóna čerstvé zeleniny skončí, co nestihneme zpracovat hned, musíme co nejlépe uskladnit na horší časy. Výbornou metodou uchování zeleniny přes…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.