Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se chránit proti bumpingu | rady

Jak se chránit proti bumpingu | rady. Bumping (někdy také označovaný jako GS metoda) je nenásilná metoda otevírání zámků u dveří. Tato metoda byla dříve používána zámečníky, ale v dnešní době je bohužel velmi rozšířená i mezi zloději pro otevření cylindrických vložek. K otevření zámku je potřeba speciální vyklepávací klíč pro konkrétní druh cylindrické vložky, kleště nebo šroubovák a určitá míra zručnosti. Pokud toto vše zloděj vlastní, je pouze otázkou několika málo okamžiků, než zámek překoná.

1

Jak se tedy můžete proti této dost zákeřné metodě zlodějů chránit? Odpověď je jednoduchá. Nejlepší ochranou je výměna starých obyčejných zámků, tedy zámků se systémem pružinových stavítek, které metodě bumpingu nemají šanci odolat.

2

Musíte si pořídit kvalitní zámky (vložky), přičemž tyto musí mít v certifikátu nebo na obalu přímo uvedeno, že jsou odolné proti bumpingu – na obalu může být uvedená např. zkratka ABS, či vypsáno celými slovy Anti Bumping System.

3

Je tedy rozhodně třeba pořídit vložky ve třetí nebo čtvrté bezpečnostní třídě, tedy cylindrické vložky s vysokou až velmi vysokou ochranou – bezpečnostní třída konkrétní vložky je uvedena na jejím obalu podle tzv. pyramidy bezpečnosti, která rozděluje vložky do 4 skupin (vložky se základní ochranou, s dostatečnou ochranou, s vysokou ochranou a s velmi vysokou ochranou).

4

Vhodné je pořizovat je pouze u prodejců, kteří prodávají jen certifikované výrobky a mají víceletou zkušenost s prodejem zámků a vložek a dokážou vám tak fundovaně poradit s jejich výběrem. Případně se můžete poradit přímo se zámečníkem. Bezpečnější a certifikované zámky či vložky sice vyjdou dráž než zámky obyčejné, ale tato investice se vám rozhodě vyplatí.

Nevýhodou této nedestruktivní metody (pro její oběť) je fakt, že na takto otevřených zámcích zpravidla není patrné žádné použití násilí. A to může být dost velký problém, pokud chcete uplatňovat náhradu škody po vykradení u své pojišťovny. Pojišťovny totiž vyplácí plnění pouze v případě, že na místě vloupání byly patrné známky násilného vniknutí do bytu, což může u bumpingu zpravidla odhalit pouze policejní expertíza a někdy bohužel ani ta nemusí být úspěšná.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při…
Jak škrobit prádlo | rady a tipy
Jak škrobit prádlo | rady a tipy. Škrobení prádla praktikovaly především naše babičky a dobře věděly proč. Škrob totiž prádlo obalí a chrání před umaš…
Jak zabezpečit rodinný dům | rady
Jak zabezpečit rodinný dům | rady. Rodinné domy jsou symbolem šťastného bydlení, ovšem i to může být snadno ohroženo. Zabezpečení rodinných domů řeší…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.