Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se může nanotechnologie stát vaším pomocníkem, aneb nejlepší impregnace betonu a kamene

30. Září 2016

Ještě nedávno patřila nanotechnologie spíše do oblasti vědeckofantastické literatury, případně do vědeckých či univerzitních laboratoří. Nyní však můžeme využívat pokroků v tomto vědním oboru i v každodenním životě. Setkáváme se s ní v elektronice, ve zdravotnictví, v optice, v textilním průmyslu, v kosmetice, v automobilovém průmyslu, a dokonce si ji můžeme vnést i do domácnosti.

1

Co je to vlastně nanotechnologie?

Jak možná správně tušíte, původně řecké slovo „nano“ znamená malý, nanotechnologie tedy pracuje s mikroskopickými částicemi a strukturami o rozměrech mezi 1 nm až 100 nm. Tyto základní stavební jednotky využívá pro konstrukci struktur a nanomateriálů s novými, zajímavými vlastnostmi a zabývá se jejich praktickým využitím. Vzniklé struktury složené z několika atomů mohou fungovat jako miniaturní stroje, které plní určitý účel.

2

Nanoimpregnace si poradí s vlhkostí, plísněmi i erozními vlivy

Německá společnost NanoConcept přišla s inovativní technologií využití nanočástic pro impregnaci betonu a kamene, která mnohokrát předčí jakékoliv dosud známé prostředky. Má totiž extrémně silný hydrofobní efekt, jinými slovy doslova odpuzuje kapaliny, a navíc se může chlubit svými antibakteriálními vlastnosti, díky nimž se nebudete muset potýkat s plísněmi, mechy, houbami a lišejníky, kterým se jinak zvláště ve vlhkém prostředí tak dobře daří. Revoluční impregnační přípravny NanoConcept můžete využít na celou řadu materiálů, mezi něž patří přírodní i umělý kámen, beton, dlažba, cement, tvárnice, cihly, terakot, střešní tašky… Po nanesení nanovrstvy se z porézních materiálů rázem stanou materiály nesavé.

3

Vše funguje na přírodních principech

Všimli jste si někdy například povrchu lotosových listů? Dotkne-li se jich kapka vody, okamžitě steče, nepřilne k povrchu, ani do něj neprosákne. Rostlinu také neznečistí bahno, z nějž vyrůstá. Právě tyto vlastnosti sloužily firmě NanoConcept jako inspirace pro tvorbu prostředků na úpravu povrchových vlastností materiálů. Komponenty obsažené v nanoimpregnační směsi způsobí pevné přilnutí nanesené vrstvy k ošetřenému povrchu, přičemž částice, které mají na starosti simulaci lotosového efektu, se uspořádají tak, aby směřovaly ven. Vznikne inteligentně organizovaná sklovitá vrstva, lidským okem neviditelná. Ta chrání povrch materiálu nejen před navlhnutím, špínou a plísněmi, ale také před mrazem, popraskáním, chemikáliemi, kyselými dešti, zvětráváním a UV zářením.

4

Praktické využití

Možná si říkáte, že pokud zrovna nemáte mramorovou koupelnu, impregnační materiál na bázi nanočástic nejspíš nevyužijete, nebo vás dosud nenapadlo se touto myšlenkou zabývat. To je ovšem chyba. Jistě máte doma dekorativní předměty, sochy nebo květináče a přejete si, aby jejich vzhled zůstal po léta nezměněn! Ošetřit můžete okrasnou dlažbu na zahrádce i obyčejný chodník před domem, který pak bude lépe snášet každodenní nápor chodců i aut. V koupelnách i kuchyních je v současné době populární industriální betonový vzhled, který impregnaci přímo vyžaduje. Spáry mezi dlažbou a obklady díky nanočásticím nebudou rájem pro nečistoty a plísně a krb se udrží čistý od sazí. Aby byl dům krásný i z venku, postarejte se o střešní tašky, venkovní zdi a fasády. Impregnace kamene je častým pomocníkem také při čištění náhrobků, které tak omezíte na minimum.

Německá společnost NanoConcept přišla s inovativní technologií využití nanočástic pro impregnaci betonu a kamene, která mnohokrát předčí jakékoliv dosud známé prostředky. Revoluční impregnační přípravny NanoConcept můžete využít na celou řadu materiálů, mezi něž patří přírodní i umělý kámen, beton, dlažba, cement, tvárnice, cihly, terakot, střešní tašky.
Vyzkoušejte sprej na impregnaci betonu a kamene v praktickém 500 ml balení – díky mechanickému rozprašovači, který je součástí výrobku, bude jeho nanášení hračkou.
Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak odstranit vodní kámen | tipy
Jak odstranit vodní kámen | tipy. Vodní kámen se usazuje na stěnách nádob, kde zůstává voda, která je různě zahřívána anebo také i ochlazována. Vzniká…
Jak vybrat stavební firmu | rady
Jak vybrat stavební firmu | rady. Výběr stavební firmy je jednou z nejméně oblíbených činností. Je tomu tak především proto, že stavba domu, přístavby…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.