Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se připravit na pracovní pohovor

25. Srpen 2019

Hledáte práci a dostali jste pozvání na pracovní pohovor? Nevíte, co Vás čeká? Pracovní pohovor se někdy nazývá i interview. Zde je krátký přehled, jak se na pohovor nejlépe připravit a zvýšit tak svoji šanci na získání nové práce.

1

Zjistěte si informace o firmě a pracovní pozici. Před pohovorem je velmi vhodné zjistit si co nejvíce informací o dané firmě a místě, na které se hlásíte. Podívejte se na webové stránky, přečtěte si, čemu se firma věnuje, jakou má firemní kulturu, kde sídlí, vytiskněte si inzerát pracovní pozice. Informace Vám poslouží nejenom k tomu, že budete vědět, na co se chcete případně na pohovoru zeptat, ale budete působit dojmem, že se o firmu a pracovní místo zajímáte.

2

Oblečení. Každá společnost a každé pracovní místo vyžaduje jiný styl oblečení. Někde je nutné chodit v saku a kravatě, jinde záleží jenom na Vás, co si obléknete. Pokuste se zjistit, co vyžadují v dané firmě a vybrat podle toho oblečení na pohovor. Pokud se jedná o pracovní místo, kde se vyžaduje „oblek“, znamená to pro muže: kalhoty a sako stejné barvy, košile s dlouhým rukávem, kravata a uzavřené „slavnostnější“ boty. Často se stává, že chce zájemce o pracovní místo působit „profesionálně“, oblékne si košili, případné přidá kravatu a k tomu si obuje tenisky a oblékne džíny. Určitě tuto kombinaci nepoužívejte do prestižní společnosti. Pro dámu je vhodný kostým (sukně nebo kalhoty a sako stejné barvy), halenka a „slavnostnější“ boty. Pokud firma vyžaduje oblek na pohovor, pravděpodobně ho bude vyžadovat i běžně v pracovním procesu. Pokud Vám tento styl oblékání „nesedí“, popřemýšlejte, jestli je toto místo pro Vás to pravé. Stylu oblékání bude odpovídat i firemní prostředí.

3

Dochvilnost. Buďte na pohovoru včas. Pokud dorazíte o něco později, budete působit dojmem nespolehlivého člověka. Také není ale dobré přijít na pohovor o hodně dřív. Nejlepší je dorazit na místo 10 minut před setkáním. Pokud máte zpoždění, zavolejte do firmy a omluvte se.

4

Otázky, které můžou zaznít na pohovoru.

Zaměstnavatele bude pravděpodobně nejvíce zajímat jak vaše pracovní zkušenosti, tak i motivace pro dané místo a vaše osobnost. Na pohovoru můžete dostat jednu z těchto otázek: Proč jste se rozhodl/a odpovědět na náš inzerát? Co můžete nabídnout naší společnosti? Z jakého důvodu odcházíte z předchozího zaměstnání? Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Jaká je vaše představa o finančním ohodnocení?

5

„Diskriminační“ otázky

Jsou to otázky, na které nejste povinen odpovědět a na které by se zaměstnavatel neměl vůbec ptát. Jsou to okruhy dotazů např. kolem vašeho náboženského vyznání, politické příslušnosti, sexuální orientace. U žen je to často otázka kolem mateřství a plánování rodiny. Pokud se Vám stane, že jeden z těchto dotazů zazní na pohovoru, zdvořile odmítněte na něj odpovědět.

6

Řeč těla

Nezapomeňte, že nejenom slova jsou při pohovoru důležitá, ale i řeč vašeho těla. Setkala jsem se s tím, že si kandidát při pohovoru nesundal v zimě kabát, nebo seděl s velkou taškou na kolenou, jako by byl na odchodu. Doporučuji dodržovat oční kontakt, sedět napřímeně a v otevřené pozici (tzn. nekřížit ruce ani nohy) a snažit se nehrát si např. s tužkou nebo telefonem.

Tréma. Často se stává, že pracovní pohovor u Vás bude doprovázet tréma a stres. Zkuste se zaměřit na tyto souvislosti. Neupínejte se na danou nabídku a pracovní pohovor jako na jedinou šanci a možnost zaměstnání. Jestli už máte za sebou několik pohovorů a zamítnutí a říkáte si: „Jestli to teď nevyjde, tak budu zoufalý“, určitě se tréma objeví. Dobré je brát pohovor jako cestu, ne jako cíl. Jít do firmy s tím, že se dnes zase něco nového naučím a budu tak lépe připraven na další výběrové řízení, je tou nejlepší motivací. Zaměřte se na to, že pohovor není o tom, že přísný manager hledá vhodného zaměstnance odolného stresu a proto Vás co nejvíce na pohovoru „vydusí“. Pohovor je i o tom, že Vy si vybíráte zaměstnavatele a budoucí spolupracovníky. Pohovor je pro Vás příležitost podívat se do firmy, poptat se na to, co Vás zajímá. Pak se budete moct lépe rozhodnout, jestli se Vám pracovní nabídka a firmy líbí a chcete zde pracovat.

Autor: webi
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak zužitkovat zbytky jídla v kuchyni
Téměř v každé domácnosti, kde se vaří, zůstávají nějaké zbytky jídla. Pokud nám jídlo chutná, není problém, abychom si jej dali ještě druhý den. Jsou…
Jak správně skladovat pečivo
Ačkoliv pečivo kupujeme neustále, většina lidí ho skladuje špatně. V první řadě je potřeba upozornit na to, že je potřeba kupovat pečivo vždy čerstvé.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.