Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se připravit na svatební zvyky a tradice I

25. Duben 2019

Tradic a pověr se ke svatbě váže bezpočet. Zkusme si je nyní blíže představit, i když všechny nezvládneme obsáhnout, protože každý kraj a každá rodina má svá specifika.

1

Tradice velí, aby nevěsta měla ve svůj svatební den něco 1.nového – symbol nového začátku 2.půjčeného – od šťastného a veselého člověka 3.starého – symbol zachování rodinné tradice 4.modrého – křesťanské kořeny, barva panny Marie

2

Svatební závoj - symbol nevinnosti – stejně jako bílá barva šatů.

3

Ženich by rozhodně neměl vidět nevěstu v šatech dříve, než ve svatební den.

4

V žádném případě byste si neměly šít šaty samy – přineslo by Vám to krátké manželství. Taktéž modrá nebo fialová barva šatů není šťastná volba, značí údajně modřiny v manželství. A pravé perly přitahují slzy.

5

Nevěsta by v žádném případě neměla sama péci dort, cukroví ani koláčky – přináší to nouzi a uplakané děti.

6

Dáte-li si do střevíčku minci, zaručujete si tím bohatství.

7

Šaty se zdobí takzvanými voničkami, či vývazky. Připevňují se všem svatebčanům na klopy, svědkové mají větší. Rodiče mohou mít taktéž výraznější. Ženich má tzv. korzáž. Ta je tvořena z jednoho květu z nevěstiny kytice.

8

Zdobí se také kolona vozů svatebčanů. Auto nevěsty je již tradičně nejkrásněji nazdobeno.

9

V některých rodinách se dodržuje tradice děkování za výchovu rodičů. Při této příležitosti si klany předávají navzájem dorty. To se odehrává zpravidla ráno u nevěsty

10

Co se týká květů, nevěsta by měla svoji svatební kytici vidět až v den svatby ráno. Samozřejmě ji dostává z rukou ženicha. Maminky ženicha a nevěsty mohou dostat například jeden nebo tři květy se stejným motivem jako hlavní kytice.

11

Při odchodu z obřadní síně se novomanželé zasypávají rýží a květy. Tím se přivolává bohyně plodnosti.

12

Tradice, kdy se ženichovi před úřadem nasadí železná koule na nohu, je víceméně recesí a měli by si ji vzít na starost známí snoubenců. Ženich se musí vykoupit financemi – obrazně se tak vykupuje z hříchů z mládí. Můžeme ještě nevěstě nabídnout pilku, aby si - již svého - muže vysvobodila.

13

Při příchodu na místo svatebního veselí, většinou restaurace, chopí se personál další velmi oblíbené tradice. Je to rozbití talíře. Střepy přinášejí štěstí a při zametání ukazuje pár společnou spolupráci. Tím, že se úkolu zhostí oba se stejnou vervou, prokazují vůli k tomu, aby manželství bylo harmonické a bezkonfliktní.

14

Dalším ze zvyků je pojídání polévky z jednoho talíře. Symbolizuje spolupráci, tedy to, co budou muset novomanželé pilovat po celou dobu jejich společného soužití.

15

V závěru oslavy se dnes často koná únos nevěsty. Přátelé novomanželů nevěstu odvedou do jedné z místních hospůdek, kde pijí na účet ženicha tak dlouho, dokud je on nenajde a nevěstu nevyplatí.

Autor: KJersey
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat zásnubní prsten | tipy
Jak vybrat zásnubní prsten | tipy. Zásnuby jsou velice zlomovým okamžikem každého páru. Tento významný romantický okamžik se nezapomíná a je to význam…
Jak naplánovat svatební obřad | rady
Jak naplánovat svatební obřad | rady. Když už se člověk rozhoupe k svatbě, chce, aby byla dokonalá. Na tento den se totiž nezapomíná. Nachystat takovo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.