Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se připravit při hledání práce na Assessment Centrum | rady

08. Listopad 2019

Jak se připravit při hledání práce na Assessment Centrum | rady. Při hledání práce většinou absolvují kandidáti vícero kol výběrového řízení. Je možné, že dostanete i vy v rámci hledání práce pozvání na Assessment Centrum. Ještě jste tento název nikdy neslyšeli? Je možné, že jste již Assessment Centrum (tzv. AC) absolvovali a ani o tom nevíte. Je to speciální diagnostická metoda, která se používá při výběru zaměstnanců z většího počtu uchazečů. Jednoduše řečeno, firma si pozve víc kandidátů v jeden den a účastníci AC řeší různé úkoly společně i samostatně. Co vás na AC čeká a jak se na něj připravit?

1

Kde a kdy se můžete s Assessment Centrem setkat

Nejčastěji se AC používá při obchodních pozicích, pozicích v call centru, speciálních pozicích (např. dispečer) a manažerských pozicích. AC používá stále víc firem. Většinou se jedná o druhé nebo třetí kolo výběrového řízení. Tzn. že do AC se dostanou jenom nejlepší předvybraní uchazeči na danou pracovní pozici (může se jednat i o interního kandidáta, člověka, který již pro firmu pracuje, ale usiluje o určité místo nebo postup v rámci společnosti).

2

Kolik lidí se Assessment Centra zúčastňuje

AC se účastní cca. do deseti kandidátů a pak tzv. pozorovatelé. Pozorovatelé jsou lidi, kteří pracují v rámci firmy (personalista, případný nadřízený, kolega apod.) nebo to může být někdo, koho si firma zaplatí (v tom případě se jedná o specialistu na AC nebo někoho s psychologickým vzděláním). Pozorovatelé mají za úkol pozorovat vás při různých situacích, které na AC řešíte a zapisovat si k vám poznámky.

3

Co vás v rámci Assessment Centru čeká

AC trvá několik hodin i celý den. Pokud se jedná o celý den, je samozřejmostí kromě krátkých přestávek i jedna hodinová přestávka na oběd, případně je připraveno malé pohoštění. Obvykle vás v rámci Assessmentu čekají kromě psychologických testů i modelové situace, případové studie, případně i individuální pohovor. Pokud je na danou pozici vyžadována výborná znalost jazyka, může se stát, že bude celé AC vedeno např. v angličtině.

4

Psychologické testy a jak na ně

Psychologických testů se bát nemusíte. Většinou se nejedná o IQ testy, ale o tzv. osobnostní testy. V osobnostních testech nejsou správné a nesprávné odpovědi, jedná se o to, jak např. reagujete v určité situaci, co máte a nemáte rádi apod. Prostě jaký jste. Doporučuji odpovídat pravdivě. Některé testy mají tzv. lži skóre, to znamená, že odborník z testu pozná, jestli jste odpovídali upřímně, nebo jste se chtěli prezentovat v lepším světle.

5

Modelové situace a případové studie

V této části se jedná o různé, buď individuální anebo skupinové úkoly. Modelové situace navozují určitou situaci, která vás může čekat v budoucím zaměstnání nebo se může jednat i o určitou „hru“. Pokud se hlásíte na pozici obchodního zástupce, můžete dostat jeden z těchto úkolů: 1. Individuální úkol: Máte před sebou diář, co vás čeká v práci tento rušný den. Je 8,00 hodin. Vyrážíte autem z Prahy. V 9,30 máte být u zákazníka v Kolíně. V mailové schránce máte pár urgentních emailu, v hlasové schránce pár vzkazů a do toho vám náhle zavolá nadřízený, že od vás potřebuje, aby jste se ještě zastavili u něj v kanceláři na Praze západ. Máte si přeorganizovat celý den. 2. Skupinový úkol. Domluvte se společně a napište je na papír 10 nejdůležitějších vlastností obchodního zástupce.

6

Rady na závěr. V první řade se na Assessment Centrum dobře vyspěte. Buďte na místě včas. Oprašte jazykové znalosti. Na nic si nehrajte, buďte sami sebou. Berte AC jako zajímavou zkušenost.

Ne vždy platí, že „nejlepší“ vyhrává. Pokud je někdo víc průbojný, víc komunikativní, rychlejší ve vyplňování testu, neznamená to, že bude na dané místo vybrán. Záleží, jakého člověka firma skutečně hledá.

Autor: webi
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.