Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se starat o kočku po kastraci

23. Únor 2021
Jak se starat o kočku po kastraci

Kastrace koček i kocourů je běžná operace, která zabere asi 30 minut. Díky kastraci se ale kočky i kocouři dožívají vyššího věku a jsou klidnější. Pokud nemáte chovatelské ambice, i vám může kastrace vašeho kočičího kamaráda zpříjemnit společný život. Kočky mohou mít koťata až 4x ročně! A tolik koťátek prostě neudáte.

1

Proč a kdy kastrovat?

Hlavní výhodou kastrace je dosažení psychické pohody u koček i kocourů. Kocouři mohou být během říje velice nervózní až agresivní. Také se u nich často objevuje pud značkování, který se díky brzké kastraci ztrácí. A majitelé kocourů pak nemusí řešit silně zapáchající značky po celém bytě. Kastrací se kočky i kocouři dožívají vyššího věku nejen díky tomu, že po operaci mizí hrozba nádorů na rozmnožovacích orgánech. Kocourům, kteří se často toulají po širokém okolí, nehrozí souboje s dalšími kocoury ani nešťastná setkání na silnici. Přirozeně se zdržují v blízkosti domova.

Nejvhodnější doba pro kastraci je před prvním mrouskáním. U koček je to kolem pátého měsíce věku a u kocourů mezi desátým měsícem a prvním rokem.

2

Péče o vykastrovanou kočku

Kastrace se provádí v plné narkóze a po operaci může kočka ihned do domácího prostředí. Kočku od veterináře odvážejte v přepravce a zabalenou do deky. Doma ji položte v dece na zem a nechte ji, ať se sama probere. Nestrachujte se, pokud je kočka zprvu malátná a moc vás nevnímá. Narkózu odbourá každá kočka jinak, ale platí, že do několika hodin by měla sama chodit, jíst a pít po malých dávkách.

Kocouři se zotavují z kastrace rychleji, kočky jsou běžně do deseti dnů fit. Kromě nutnosti někdy nosit pooperační límec nebo košilku (pozor ale na tzv. depresi z košilky) a kontroly u veterináře se péče o kastrované kočky nijak neliší od běžného režimu.

 

Povaha koček se většinou po kastraci nemění, u kocourů nastává uklidnění a zmírnění nervozity a agrese. Pověsti o tom, že kočky po kastraci hloupnou, se nezakládají na pravdě. Často kočky k pánovi přilnou mnohem více a jsou ochotné se naučit i další kousky.

3

Krmení kastrované kočky

Pravdou je, že kočky se po kastraci stávají lenivější a mají větší apetit. Proto je nutné dávat jim pouze doporučované množství vyvážené stravy. Výživa kastrované kočky má svá specifika. Vzhledem k častým problémům s močovým traktem je nutné vybírat krmivo s minerálními látkami, které těmto problémům předcházejí.

Krmivo pro kastrované kočky Nutrilove kočkám velmi chutná. A dodává jim dostatek energie i bez zbytečného tloustnutí, které by jim mohlo znesnadnit jejich výpravy za dobrodružstvím.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vybrat kočku
Jak si vybrat kočku
Byla by chyba myslet si, že všechny kočky jsou stejné a nezáleží na tom, jakou si domů pořídíme. Jejich chovatelé vám ochotně potvrdí, že i mezi jedno…
Jak vybrat škrabadlo pro kočku | rady
Jak vybrat škrabadlo pro kočku | rady
Jak vybrat škrabadlo pro kočku | rady. Škrabadla jsou vhodná pro všechny kočky a pro kočky chované v interiéru jsou zcela nezbytná. Kočkám drápky dorů…
Jak na povinné očkování koťat | rady
Jak na povinné očkování koťat | rady
Jak na povinné očkování koťat | rady. Na očkování koťat je zapotřebí myslet vždy včas, jelikož si imunitu vytvářejí do 3 měsíců svého věku. Majitel se…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.