Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se stát soudcem

05. Červen 2023

Láká vás pracovat v české justici? Rádi byste si jednou oblékli soudcovský talár nebo si alespoň přejete, aby si ho oblékl váš syn nebo dcera? Co všechno předchází tomu, než můžete v soudní síni rozhodovat o vině a trestu, by vám měl přiblížit tento článek.

1

Předpoklady pro výkon soudce

Soudcem může být:
- občan České republiky,
- způsobilý k právním úkonům a bezúhonný,
- se zkušenostmi a vlastnostmi pro výkon funkce soudce,
- v den ustanovení dosáhl nejméně 30 let věku,
- vystudoval práva na VŠ,
- složil odbornou justiční zkoušku,
- s ustanovením do funkce a s přidělením k soudu souhlasí.

2

Vzdělání

Hodně budoucích soudců studuje na gymnáziu, to ale podmínkou není. Stačí získat maturitu na jakékoli jiné škole. Následuje studium na vysoké škole. Při jejím výběru si dávejte pozor- potřebujete vystudovat magisterský obor Právo na právnické fakultě v České republice:
- na Masarykově univerzitě v Brně
- na Karlově univerzitě v Praze
- na Palackého univerzitě v Olomouci nebo
- na Západočeské univerzitě v Plzni.

3

Právo se dá studovat i na jiných školách a fakultách- například dohromady s ekonomií. Takový „příbuzný“ obor, i když vás bude bavit, z vás ale soudce neudělá. Rovněž nestačí studovat právo (například evropské, právo ve veřejné správě…) na bakalářském oboru s tím, že navážete na magisterský obor. Jako budoucí soudci se proto hlaste rovnou na magisterský obor Právo na jedné z výše uvedených čtyř škol.

4

Praxe

Pokud jste úspěšně složili státnice a získali vysokoškolský diplom, potřebujete minimálně tříletou praxi u soudu. Konkrétně budete dělat asistenta soudce (případně justičního čekatele). Počítejte s tím, že plat takového asistenta se pohybuje okolo 10.000 Kč a že získat toto místo nebývá jednoduché. Zvlášť ve velkých městech se o místo asistenta soudce bude ucházet několik set zájemců, ale přijat bude třeba jeden nebo dva. Asistenta soudce jmenuje a odvolává předseda Nejvyššího soudu na návrh soudce, o jehož asistenta se jedná. Které soudy právě shánějí asistenta se dozvíte na www.justice.cz.

5

Odborná justiční zkouška

Když máte v kapse vysokoškolský diplom a absolvovanou minimálně tříletou praxi u soudu, musíte se přihlásit k tzv. „soudcovským zkouškám“ (neboli k odborné justiční zkoušce). Někdo se mylně domnívá, že úspěšným složením zkoušky získá titul JUDr.(nezíská, pořád bude magistr). Jakýkoli další titul si člověk může, ale nemusí dodělat po škole či při práci. Soudci ale stačí k výkonu funkce magisterský titul. Proč tedy skládat odbornou justiční zkoušku? Protože je jednou z podmínek k tomu, aby vás prezident mohl jmenovat soudcem.

6

Přidělení k soudu

Prezident republiky vás přidělí ke konkrétnímu soudu (s vaším souhlasem). Přitom nemáte právní nárok a tedy ani jistotu, že budete vykovávat funkci soudce tam, kde jste působili jako asistenti.

Tipy

Můžete si prolistovat Ústavu ČR a zákon o soudech a soudcích, ze kterých článek vychází.

Autor: Zuzana B.
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak začít s myšlenkovými mapami
Jak začít s myšlenkovými mapami
Myšlenkové mapy se používají od nepaměti, používají se k přehledné organizaci myšlenek, úkolů a jiných informaci, které spolu souvisí. Myšlenková mapa…
Jak správně vybrat pracovní obuv?
Jak správně vybrat pracovní obuv?
V práci strávíme třetinu svého života. Právě proto bychom měli dbát na pečlivý výběr obuvi, aby každý krok nebyl utrpením. Polobotky, pantofle či gumá…
Jak se pokusit být asertivním | tipy
Jak se pokusit být asertivním | tipy
Jak se pokusit být asertivním | tipy. Také jste se někdy v životě dostali do situací, kdy jste pěnili, ale neuměli jste se bránit? Mohou to být různé…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.