Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyhnout chybám v životopisu | rady

23. Červen 2020
Jak se vyhnout chybám v životopisu | rady

Jak se vyhnout chybám v životopisu | rady. Životopis vytvoří při výběrovém řízení první dojem, který je tím nejdůležitějším. Díky chybně napsanému životopisu totiž často ani nebudete mít možnost ukázat své opravdové kvality. Zejména, pokud hledáte práci v Praze, kde na jedno místo čeká opravdu velké množství uchazečů, potřebujete mít životopis naprosto dokonalý. Podívejte se tedy, jak se vyhnout deseti nejčastějším chybám, které možná znemožňují najít zaměstnáni i Vám.

1

Pojmenujte soubor svým jménem – Mnoho personalistů si zaslané životopisy stahuje do počítače, kde je následně prochází a třídí. Pokud pojmenujete životopis názvy jako „CV“, „můj-životopis“ apod., může se stát, že Váš životopis bude vyřazen, protože jej personalista nebude moci v záplavě ostatních rychle najít.

2

Životopis vždy posílejte ve formátu PDF – Není nic horšího, než rozházený nečitelný životopis. Takový je vždy okamžitě vyřazen. Ačkoliv nekompatibilita softwarů není Vaše vina, je na Vás, abyste zajistili správné zobrazení životopisu.

3

Splňte podmínky inzerátu – Čtěte řádně inzerát, na nějž odpovídáte. Někdy totiž zaměstnavatel zadává do inzerátu i speciální podmínky pro zaslání životopisu. Může se jednat o vyplnění čísla inzerátu do předmětu, odpověď prostřednictvím pracovního portálu a nikoliv soukromého emailu, zaslání referencí či ukázek prací apod. Jestliže tyto podmínky nesplníte, opět budete automaticky z výběrového řízení vyřazeni. Ačkoliv se to zdá jako samozřejmost, na této chybě vypadne až 20 % uchazečů.

4

Pokud nemusíte, nepřidávejte fotografii – Mnoho lidí si myslí, že fotografií životopis vylepší a dodají mu na důvěryhodnosti. Opak je ale pravdou. Fotografie je to první, co na životopisu zaujme, a ať chcete nebo ne, první dojem bude stát nejen na Vašich schopnostech, ale na Vašem vzhledu. Pokud je fotka vyžadována (a nespecifikovány další požadavky), vybírejte ji s rozumem. Nepřikládejte fotografie z nejrůznějších oslav a výletů, a to ani oříznuté. Dobře nepůsobí ani fotka z občanského průkazu. Nejlépe je si nechat fotografii na životopis udělat profesionálem, mírně se na fotografii usmívat a mít na ní slušné oblečení.

5

Volte běžné úpravy a fonty – Je dobré, když životopis zaujme, neměl vy ale být přehlídkou písem, barev a stylů úprav. Volte vždy jednotný styl životopisu, běžné fonty písem (Times New Roman, Arial, Calibri,…) a zapomeňte na přílišné zvýrazňování a podtrhávání. To vše působí velmi odstrašujícím a nepřehledným dojmem. Nemáte-li příliš estetického citu, neváhejte využít nástrojů, které životopis vytvoří za Vás.

6

Pište bez gramatických chyb – I na pozici, která se netýká zrovna psaní textů, byste měli mít životopis připravený bez gramatických chyb a překlepů. Pokud si nejste svými znalostmi jisti, nechte si životopis překontrolovat od svých blízkých.

7

Upravte životopis dle pozice – Nerozesílejte jeden neutrální životopis se vším, co umíte, ale snažte se upravit ho vždy podle aktuální pozice, o níž se ucházíte. Díky tomu můžete vždy zdůraznit to, co by zaměstnavatele mohlo zajímat, a zároveň ho nezahlcovat nepotřebnými informacemi. Tím si navíc můžete pomoci i ve vyvarování se předchozímu bodu o délce životopisu.

8

Zbytečně životopis neprodlužujte - Je známo, že životopis by měl mít maximální rozsah dvě strany A4 (bez požadovaných příloh). Pokud máte delší, zvažte odebrání některých informací, životopisy s více stranami totiž ani personalisté nechtějí číst a vyřazují je, protože na pozici mají dalších nespočet kandidátů.

9

Nelžete a nezveličujte své schopnosti - Lež má krátké nohy a u pohovoru se na ni pravděpodobně stejně přijde. Personalisté totiž mají právě s lhaním v životopisech již bohaté zkušenosti. A pokud náhodou lež neodhalí, uvidíte, že budete sami litovat, až do práce náhodou nastoupíte a nebudete na ni stačit, protože jste lhali o svých schopnostech.

10

Nepodceňujte se – Na druhou stranu je také dobré ukázat, to co opravdu umíte. Neshazujte v životopisu sami sebe a své schopnosti. Má Vás reprezentovat v tom nejlepším možném světle, tak ukažte to, co opravdu umíte.

Pracovní portál Flek.cz nabízí stovky pracovních příležitostí a brigád po celé České republice. Mimo to tu najdete i volná pracovní místa poskytovaná úřadem práce nebo spoustu užitečných rad, tipů a zajímavostí, ohledně kariéry a hledání zaměstnání.

Tipy

Splnění těchto podmínek Vám sice nezaručí to, že místo opravdu dostanete, ale může Vám spolu s následující předlohou životopisu pomoci dostat se k Vaší vysněné pozici o něco blíže.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se obléci na pohovor | tipy
Jak se obléci na pohovor | tipy
Jak se obléci na pohovor | tipy. Můžete být milí, charakterní a pracovití, jakmile ale zkazíte první dojem u potenciálního zaměstnavatele, šanci si sv…
Jak okamžitě zrušit pracovní poměr
Jak okamžitě zrušit pracovní poměr
Pracovní poměr může skončit jen na základě skutečností, které vymezuje zákon. A jedním z nich je i okamžité zrušení pracovního poměru. Tohoto institu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.