Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyhnout toxoplazmóze

09. Srpen 2018
Jak se vyhnout toxoplazmóze

Toxoplazmóza se řadí k nemocem, jejichž diagnostika nemusí být jednoduchá. Příznaky bývají často nenápadné nebo je lze zaměnit s jinými chorobami. Nákaza toxoplazmózou se údajně týká až jedné třetiny dospělých a mnozí o tom, že onemocněli, vůbec nevědí. Nicméně pro těhotné ženy je tato parazitární choroba nebezpečná, neboť může poškodit celý plod nebo některé jeho orgány. Stejně tak představuje významné riziko pro lidi s oslabenou imunitou. Jak se tedy toxoplazmózy vyvarovat?

1

Nemoc je způsobena prvokem, který ke svému životu a rozmnožování potřebuje více hostitelů. Nejčastěji se můžeme nakazit od kočky. Takové, co žije venku a přijde do kontaktu s jinými zvířaty. Nakažlivý je zejména kočičí trus. Nicméně i kočka, která je s námi doma, ale tu a tam vyrazí ven, už představuje riziko. Těhotné ženy by proto neměly vyklízet kočičí WC. A když se tato toaleta čistí, tak vroucí vodou nejméně 5 minut. Samozřejmostí by měla být práce v rukavicích a pak důkladné vydrhnutí a umytí rukou.

2

Prvok, který způsobuje toxoplazmózu, je mimořádně odolný a jeho životní cyklus je hodně složitý. Proto se může stát, že se člověk nakazí i při konzumaci špatně umyté zeleniny a ovoce ze zahrádky. K infekci dojde ve chvíli, kdy plody přijdou do kontaktu s kočičím trusem nebo zeminou, kde se trus před časem objevil.

Zrovna tak je nebezpečné jíst nakažené maso, které není důkladně tepelně zpracované. Odborníci se shodují na tom, že jde zejména o maso hovězí a ovčí. Dobrou prevencí je i zamražení masa a teprve potom jeho následná tepelná úprava.

Velmi důležité je, krmíme-li domácí kočky masem, aby bylo opět důkladně převařené. Tím se případný parazit zlikviduje.

3

Veškeré potraviny v létě uchováváme tak, aby na ně nemohly mouchy. I ty jsou totiž častými přenašečkami.

Jestliže se člověk toxoplazmózou nakazí, je až do konce života imunní, což znamená, že podruhé už tuto nemoc nedostane.

Tipy

Pokud jste gravidní a máte podezření na onemocnění toxoplazmózou, urychleně navštivte lékaře.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit bradavic bez pomoci lékaře
Jak se zbavit bradavic bez pomoci lékaře
Bradavice jsou nepříjemné a nevzhledné kožní výrůstky, které mohou vyrůst kdekoliv a mohou mít i celkem vážné zdravotní následky. Bradavice patří k tě…
Jak rozpoznat alergickou rýmu
Jak rozpoznat alergickou rýmu
Jak rozpoznat alergickou rýmu | rady a tipy. Teče vám z nosu a máte pocit, že se nepříjemné rýmy ne a ne zbavit? Možná se řadíte do čím dál…
Jak postupovat při celulitidě | rady
Jak postupovat při celulitidě | rady
Jak postupovat při celulitidě | rady. Žádné ženě asi není třeba vysvětlovat, co to celulitida nebo chcete-li „pomerančová kůže“ je, protože tento este…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.