Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyhnout toxoplazmóze

09. Srpen 2018

Toxoplazmóza se řadí k nemocem, jejichž diagnostika nemusí být jednoduchá. Příznaky bývají často nenápadné nebo je lze zaměnit s jinými chorobami. Nákaza toxoplazmózou se údajně týká až jedné třetiny dospělých a mnozí o tom, že onemocněli, vůbec nevědí. Nicméně pro těhotné ženy je tato parazitární choroba nebezpečná, neboť může poškodit celý plod nebo některé jeho orgány. Stejně tak představuje významné riziko pro lidi s oslabenou imunitou. Jak se tedy toxoplazmózy vyvarovat?

1

Nemoc je způsobena prvokem, který ke svému životu a rozmnožování potřebuje více hostitelů. Nejčastěji se můžeme nakazit od kočky. Takové, co žije venku a přijde do kontaktu s jinými zvířaty. Nakažlivý je zejména kočičí trus. Nicméně i kočka, která je s námi doma, ale tu a tam vyrazí ven, už představuje riziko. Těhotné ženy by proto neměly vyklízet kočičí WC. A když se tato toaleta čistí, tak vroucí vodou nejméně 5 minut. Samozřejmostí by měla být práce v rukavicích a pak důkladné vydrhnutí a umytí rukou.

2

Prvok, který způsobuje toxoplazmózu, je mimořádně odolný a jeho životní cyklus je hodně složitý. Proto se může stát, že se člověk nakazí i při konzumaci špatně umyté zeleniny a ovoce ze zahrádky. K infekci dojde ve chvíli, kdy plody přijdou do kontaktu s kočičím trusem nebo zeminou, kde se trus před časem objevil.

Zrovna tak je nebezpečné jíst nakažené maso, které není důkladně tepelně zpracované. Odborníci se shodují na tom, že jde zejména o maso hovězí a ovčí. Dobrou prevencí je i zamražení masa a teprve potom jeho následná tepelná úprava.

Velmi důležité je, krmíme-li domácí kočky masem, aby bylo opět důkladně převařené. Tím se případný parazit zlikviduje.

3

Veškeré potraviny v létě uchováváme tak, aby na ně nemohly mouchy. I ty jsou totiž častými přenašečkami.

Jestliže se člověk toxoplazmózou nakazí, je až do konce života imunní, což znamená, že podruhé už tuto nemoc nedostane.

Pokud jste gravidní a máte podezření na onemocnění toxoplazmózou, urychleně navštivte lékaře.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak naučit dítě smrkat | rady
Jak naučit dítě smrkat | rady. I banální rýma se může proměnit v pekelný problém, když neumí dítě smrkat. To se pak neobejdeme bez odsávačky, a co si…
Jak zpracovat hložinky | recepty
Jak zpracovat hložinky | recepty. Malé červené plody hlohu obecného neboli hložinky právě dozrávají. Pokud si nevíte rady, jak je zpracovat, máme pro…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.