Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyznat v druzích jógy | rady

Jak se vyznat v druzích jógy | rady

Jak se vyznat v druzích jógy | rady. Když se řekne jóga, většina z laiků si představí krkolomnou tělesnou pózu, soustředěný výraz ve tváři a velkou výdrž. To je ale velmi zjednodušující. Pod slovem jóga se skrývá celá řada směrů a stylů, které si získávají čím dál více svých obdivovatelů a nadšenců.

1

Mezi základní a asi nejznámější patří hatha jóga. Jde o rozvážný, klidný a klasický styl jógy, u nás stále nejrozšířenější. Ačkoli cvičení jednotlivých ásan vypadá velice harmonicky a ladně, některé jsou poměrně obtížné a je zapotřebí mít dobrou fyzickou kondici.

Přesto je to dobrá volba pro začátečníky, kteří se teprve se cvičením seznamují.

Bývá pro ni charakteristická určitá sestava ásan, které se vykonávají v určitém pořadí, ale nemusí to být pravidlem. K největším přednostem patří protažení svalů, jejich posílení, zlepšení dýchání a získání celkové pružnosti. Vede také ke zklidnění mysli a k obrácení pozornosti na sebe, své tělo a dech.

2

K novějším stylům se řadí power jóga. Oproti hatha józe je dynamičtější, namáhavější a hodí se spíše pro ty, kteří doufají, že díky pravidelnému cvičení zhubnou. Lektor může jednotlivé lekce jakkoli obměňovat, což ocení ti, kteří mají rádi změnu a nebaví je ustálená sestava.

3

Ashtanga jóga je založena na precizním provedení cviků, které jdou přesně po sobě. Cílem je posílit pevnost a pružnost svalů a zkoordinovat fyzický pohyb s dechem.

Zlepšuje se krevní oběh a v některých případech dochází nejen ke zformování postavy, ale i ke snížení hmotnosti.

4

Mezi populární styly patří i bikram jóga. Ta pomůže zvýšit celkovou fyzickou kondici a pružnost. Počítejte ale s tím, že v místnosti, kde se cvičí, bývá zhruba 42 °C a vlhkost přibližně čtyřicetiprocentní. Rozhodně se tedy pořádně zapotíte. Jednotlivé pozice jsou dynamické, rychlé a jedná se prakticky o 26 ásan z hatha jógy, doplněných o dechová cvičení. Naprosto nezbytnou pomůckou je ručník a dostatek tekutin na pití.

5

K poměrně speciálním se řadí aqua jóga. Už z názvu vyplývá, že se cvičí ve vodě, která tělo nadnáší, a tak mu dovolí vykonat některé náročnější pozice. Na druhou stranu některé nelze provádět vůbec nebo v upravené, modifikované podobě.

6

Existují také další druhy jógy, jako je například akrobatická jóga, čínská jóga, gravi jóga pro nastávající maminky, jóga pro děti nebo v poslední době čím dál vyhledávanější hormonální jóga, zvaná též jako hormonální jógová terapie.

Varování

  • Pokud se necítíte dobře nebo trpíte chronickým onemocněním, poraďte se s lékařem, než začnete kurzy jógy navštěvovat
  • S ohledem na svůj zdravotní stav a věk vybírejte takový druh, který vašemu zdraví prospěje a nebude v kontraindikaci s aktuálním zdravím
Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na samosběr ovoce
Jak na samosběr ovoce
Jak na samosběr ovoce | rady a tipy. Ceny ovoce a zeleniny strmě stoupají, a to i během sezóny. Mnoho z nás se ale zdravých, šťavnatých plod…
Jak ušít kuchyňskou chňapku | DIY
Jak ušít kuchyňskou chňapku | DIY
Jak ušít kuchyňskou chňapku | DIY. Pokud hledáte tip na originální a vlastnoručně vyrobený dárek pro maminku, babičku či kamarádku, nebo se jen chcete…
https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Jak udělat zahradní ohniště
Jak udělat zahradní ohniště
Jak udělat zahradní ohniště | tipy. K dokonalé relaxaci na zahradě patří posezení u ohně. Vybudování zahradního ohniště zabere dva dny času. Materiál…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.