Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zajímavým způsobem učit cizí jazyky

16. Červen 2019

Cizí jazyk znamenal ještě donedávna jen nudné učení se slovíček nazpaměť. Slovíčka, která byla často naprosto nevhodná pro běžnou konverzaci, navíc je nebylo možné použít, protože k tomu nebyla příležitost. To už je dávno minulostí. Dnes se čím dál více lidí učí více jak tři jazyky, nejen, protože je to baví, ale i proto, že chápou, jak výhodnou pozici budou mít na pracovním trhu. Jaké jsou ale nejnovější finty, jak se co nejsnadněji naučit cizí jazyk? (Pro tyto tipy je důležité být alespoň na úrovni mírně pokročilých.)

1

Windows v cizím jazyce! Přeinstalujte si windows a nainstalujte si jej v cizím jazyce, který se hodláte učit. Prostředí, které v počítači už dávno znáte, budete najednou ovládat v cizím jazyce a postupně se s novými slovíčky zžijete. Mělo by vás to více nutit přemýšlet v cizím jazyce a pro případný pobyt v cizí zemi je orientace v cizojazyčných windowsech později i dobrá výhoda.

2

Programy v cizím jazyce! Veškeré programy, které si nyní nainstalujete, si nastavte v jazyce, kterému se chcete nyní věnovat. Je to stejný princip jako v předešlém bodě. Nasbíráte hromadu slovíček, která opravdu využijete každý den.

3

Program na učení se slovíček! Existuje řada programů, do nichž si vložíte slovíčka, která se chcete naučit, a poté vás program sám přezkouší z jakýchkoliv kapitol (slovíčka tematicky rozdělujete) a ohodnotí vás známkou. Důležité na tomto programu je, že pokud slovíčko nevíte nebo v něm uděláte chybu, program vás sám k tomuto slovíčku několikrát vrátí a tím si ho nejlépe zapamatujete.

4

Filmy! Filmy si zkuste stáhnout v jazyce, který se hodláte učit, a to, i když to není původní znění filmu. U většiny filmů budete úspěšní. Důležité jsou i titulky, které doporučuji také v cizím jazyce. Pokud uslyšíte a uvidíte totéž, pomůže vám to v porozumění a poslechu. Pokud nerozumíte, není nic jednoduššího, než si najít jednotlivá slovíčka ve slovníku a zadat je do programu na učení.

5

Výukové weby! Existuje řada webů, které se specializují na výuku cizích jazyků. Nejde o to, že byste se měli naučit všechno, co na takovém webu najdete, spíše si vybíráte, co vám jde a co vám nejde. Pokud máte například problém s určitým časem nebo s předložkami, najdete tam spoustu cvičení. Jedním z takových webů je např. www.francaisfacile.com. Je to rozhodně příjemnější než otevřít knížku a učit se z ní.

6

Myslete v cizím jazyce! Až pojedete hromadnou dopravou z práce nebo budete plánovat, co nakoupit na víkend, zkuste to vše v cizím jazyce. Pokud nebudete vědět nějaké slovíčko, najděte si ho ve slovníku (nejlépe v mobilu).

7

Slovník v mobilu! Pořiďte si slovník do vašeho mobilu, není to vůbec těžké. Existuje i řada aplikací, které vám s výukou pomohou.

8

Postarejte se o konverzaci! Mluvte se svým partnerem tímto jazykem, pokud bude odpovídat česky, nechte ho být a vytrvejte. Až se poprvé pohádáte v cizím jazyce, bude to velký úspěch – na to je nutné rychle reagovat a přemýšlet v daném jazyce. Pokud váš partner/ka nemluví vaším vysněným jazykem, nezbývá než hledat jinde. Můžete si dát inzerát na studentské koleje, jestli by s vámi někdo nekonverzoval párkrát týdně, anebo si prostřednictvím internetu najít přátelé v zahraničí, kteří si s vámi budou psát nebo povídat online.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na čištění registrů | rady
Jak na čištění registrů | rady. Možná jste si již někdy všimli, že Vám na disku „mizí“ prázdné místo a něco neznámého Vám „krade“ prostor pro další fo…
Jak bezpečně smažit a péct
Vybrat si v nabídce olejů ten vhodný pro smažení a pečení není úplně jednoduché. Důležitým faktorem je stabilita oleje při vysokých teplotách a jeho k…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.