Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit much

Nepříjemné bzučení u hlavy a neustálé poletování kolem vás dokáže vždy každého vytočit. A pobývat stále s plácačkou v ruce a zabíjet mouchy je velmi únavné. Navíc moucha domácí může také být přenašečem různých nemocí. Jak se much účinně zbavit? Vymýtit je nadobro nemůžete, ale jejich počet lze aspoň zmenšit pomocí pár triků.

1

Přírodní odpuzovače


Mouchy bývají mnody velmi dotěrné a v parném létě jsou jejich nálety otravné. Mouchy nemají rády vůni šalvěje. Šalvěj je dekorativní rostlina a navíc má i účinek, že její vůně odrazuje mouchy a komáry. Mouchy dále nemají rády vůni bazalky a máty, takže pěstování bylinek má i tento vedlejší (vítaný) efekt.

Mouchy nemají rády vůni muškátů, afrikánů (tzv. smraďochů) a vůni levandule. Jejich vůně je přírodním odstraňovačem dotěrných much, proto je můžete pěstovat pod okny, nebo na zahradě a okenním parapetu. Dokonce i vůně šeříku (jeho sušených květů) může být mouchám nepříjemná.

Můžete si připravit odvar z hřebíčku, tzv. hřebíčkovou vodu. Vhoďte hrst hřebíčku (cca 15-20 ks) do 1 l  vody a louhujte. Hřebíčkovou vodu umístěte nejlépe v misce na okenní parapet. Aromatická vůně hřebíčku mouchy spolehlivě odradí. Vodu neustále dolévejte, aby se hřebíček louhoval. Vůni hřebíčku nemají rády i vosy. Zabráníte tak návštěvě nejen much, ale i vos.

Mouchy nemají rády vůni octa, při mytí oken stačí přidat do vody ocet. Octová vůně oken nebude pro mouchy vábivá.

2

Dále vám proti mouchám mohou pomoci:

Vlastnoručně vyrobený lapač
I po domácku vyrobený lapač může být proti mouchám velmi užitečný. Stačí jen prázdná plastová láhev, do které nůžkami uděláte dírky o velikosti hrášku (do horní poloviny láhve). Poté na dno nalijte ovocný sirup nebo sladký nápoj. Pomocí provázku zachyťte a pověste. Pokud nejste příliš zruční, podobný lapač můžete zakoupit v kuchyňských potřebách. Je taky skvělý na chytání vos.

Sítě
Jedna z dobrých prevencí proti mouchám ve vašich domech je pořídit si speciální sítě do oken a do dveří – např: na zahradu je dobré umístit siťkové druhé dveře. Vzduch proudí, ale mouchy (dokonce i komáři) nemají šanci proniknout dovnitř.

Mucholapky nebo elektrický lapač
Další účinné řešení proti otravným mouchám jsou klasické mucholapky za pár korun, které lze zakoupit např. v drogériích a nebo v domácích potřebách. Bohužel jejich nevýhodou je jejich odpudivý vzhled, proto můžete použít elektrický lapač hmyzu. Elektrický lapač je dražší než mucholapky, ale za to se nemusíte starat o vyhazování nevzhledných mucholapek posetých mouchami.

Další elektronické přístroje
Moderní a účinné elekronické přístroje jsou také např. odpařovače nebo odpuzovače do zásuvky. Odpařovač vypouští odpuzovací látky a odpuzovač vysílá pro nás neslyšné zvuky, které jsou nepříjemné pro mouchy. Jsou kompaktnější než elektrický lapač. Odpuzovač much může fungovat i na baterky, proto se hodí do každého stanu nebo chaty bez elektřiny.

Rada: pokud máte energické děti můžete vymyslet novou hru: lov na mouchy. Stačí jen plastová plácačka a máte vystaráno.

Elektrické odpařováče nemusejí dělat dobře lidem trpící astmatem či alergiemi. Každodenní používání repelentů není dobrá volba, je to totiž velká zátěž pro vaši pokožku. Proti mouchám nejsou ani moc účinné. Repelenty se hodí spíše na komáry.

René (neověřeno) | Pá, 12/11/2015 - 19:42

Já jsem koupila Mr.Muscle s pěnou a na ty mrňavé potvůrky jsem čekala až dosedne a rychle stříkla pěnu a oni jsou hned mrtví,ale musíte se trefit poněvadž některé jsou docela chytré a ulítnou a vy si myslíte,že jste je dostali.

Další zajímavé články

Jak pěstovat kustovnici čínskou | rady a tipy. Jak již název napovídá, jedná se o rostlinu pocházející z Číny. Kustovnice je keřík dorůstající do výšk…
Jak pěstovat rebarboru neboli reveň | rady a tipy. Rebarbora je velmi známá a rozšířená zelenina, kterou má mnoho lidí na své zahradě. V období března…