Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si poradit s panikou | rady

Jak si poradit s panikou | rady

Jak si poradit s panikou | rady. Strach a úzkost prožíváme čas od času všichni a je to přirozené. Pokud se k nim přidá i panika a tyto situace nás začínají omezovat v běžném životě, jde o závažný problém. Zejména opakující se panické stavy dokáží člověka psychicky vyčerpat. Jak těmto potížím předejít a jak se jich zbavit?

1

Asi každý z nás tu a tam zažívá paniku, že nestihne letadlo nebo že nezvládne přijímací pohovor. Ve skutečnosti jsme si zvykli hovořit o panice, ale jsou to obvykle jen obavy ze selhání. Jsou však lidé, které přepadne panika znenadání a zdánlivě z neznámého důvodu. Problém nastává, když se to nestane jednou, ale opakuje se to. Takový člověk neví, kdy se tenhle extrémně nepříjemný stav dostaví, a vyhýbá se situacím, o kterých si myslí, že se vznikem paniky souvisejí. I když nápor paniky netrvá dlouho, v řádech minut až desítek minut, odebere během té doby spoustu energie a sil.

2

Ruku v ruce s tím jdou nepříjemné fyzické projevy. Nejčastěji to bývá bušení srdce, pocity na omdlení, obavy, že přichází infarkt. Často lze zpozorovat zrychlený dech, mžitky před očima, nutkání na zvracení, studený pot, třas nebo zimnice. Rady, aby dotyčný zachoval klid, jsou k ničemu, nepomáhají a někdy ještě více stresují.

3

Jestliže se tyto stavy opakují, je určitě dobré nic nepodceňovat a navštívit lékaře. Ten obvykle provede řadu vyšetření a odešle vás nejspíš i k různým specialistům, aby mohl vyloučit závažné onemocnění. Když nic jiného, budete aspoň vědět, jak jste na tom se zdravím. Zvlášť pokud nechodíte na pravidelné preventivní prohlídky.

4

Jde vůbec nějak těmto stavům předcházet? Bylo by lehkomyslné říci, že stoprocentně ano. Každopádně ale není dobré na to rezignovat a vyhlížet další panický atak. Rozhodně je dobré zvolnit naše životní tempo. Naučit se odpočívat, relaxovat a denně si vyhradit určitý čas jen pro sebe. Důležité jsou dobré mezilidské vztahy, přátelé a opora v rodině. Neuzavírejte se do sebe a vyhýbejte se lidem, kteří vám odčerpávají pozitivní energii. Uvědomte si, že zdraví je možná to nejcennější, co máme, a věnujte mu patřičnou pozornost.

Tipy

Naučte se správně dýchat. Někdy vznikají potíže podobné těm výše popsaným, když dýcháme špatně, tj. hyperventilujeme.

Choďte hodně na procházky. Pěší chůze je vynikajícím lékem na mnoho neduhů, zvyšuje naši fyzičku a napomáhá lepší koncentraci a soustředění.

Buďte asertivní, naučte se říkat důrazné NE, pokud cítíte, že tím překročíte své hranice a vyčerpáte se. Jen tak se ochráníte před náporem povinností a úkolů, které dlouhodobě mohou k panickým záchvatům přispět.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak rozpoznat paranoiu | rady
Jak rozpoznat paranoiu | rady
Jak rozpoznat paranoiu | rady. Říká se, že strach má velké oči. Každý z nás už strach nebo úzkost v životě mockrát zažil, a to v různé intenzitě. Třeb…
Jak na závratě
Jak na závratě
Závrať je porucha rovnováhy, jehož centrum je uloženo ve vnitřním uchu. Porucha rovnováhy vzniká nejčastěji nedostatkem centrální koordinace mezi sval…
Jak se zbavit bradavic bez pomoci lékaře
Jak se zbavit bradavic bez pomoci lékaře
Bradavice jsou nepříjemné a nevzhledné kožní výrůstky, které mohou vyrůst kdekoliv a mohou mít i celkem vážné zdravotní následky. Bradavice patří k tě…
Jak na chřipku | rady
Jak na chřipku | rady
Jak na chřipku | rady. Chřipka je nakažlivé virové onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Rozhodně bychom ji neměli podceňovat. Poznáme ji podle v…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.