Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si připravit čaj na uklidnění | recept

Jak si připravit čaj na uklidnění | recept

Bylinkový čaj na uklidnění | recept. Každý z nás je občas ve stresu nebo se jen potřebuje uklidnit po náročném dni v zaměstnání i z jiných důvodů. Nejsnazším a nejzdravějším způsobem, jak se uklidnit a uvolnit, je bezesporu bylinkový čaj na uklidnění. V našem článku se dozvíte, jaké byliny jsou vhodné pro přípravu uklidňujícího čaje a také, jak si čaj na uklidnění připravit. Určitě náš čaj na uklidnění vyzkoušejte.

Co je potřeba

  • Bylinky dle potíží
1

Bylinkový uklidňující čaj využijete při pocitech podráždění a napětí, při nespavosti, ve stresových situacích a při nervovém vyčerpání. Můžete si jej však připravit pouze jako uvolňující prostředek před spaním.

2

A jaké byliny se pro přípravu čaje na uklidnění používají?

Meduňka lékařská – meduňka lékařská je bylina s nezaměnitelnou vůní, která dokáže potlačit úzkost a uvolnit mysl. Obsahuje silici, která výborně působí proti stresu. Je velmi vhodná pro relaxaci a uvolnění před spaním. Meduňku sbíráme od června do září za suchého a chladného počasí a sušíme v tenkých vrstvách.

3

Třezalka tečkovaná – třezalka tečkovaná je bezesporu nejznámějším přírodním antidepresivem. Mimo zmírňování lehčí formy deprese také bojuje proti stresu a snižuje psychické napětí. Dále zlepšuje náladu a pomáhá snižovat úzkost, apatii a nespavost. Dokáže zmírnit také nervovou podrážděnost, hysterické záchvaty a melancholii. Třezalku sbíráme od června do srpna a sušíme rychle na stinném a vzdušném místě.

4

Mateřídouška obecná – mateřídouška se používá při nervových slabostech, pro zklidnění mysli a harmonizaci duše a také při nespavosti. Mateřídoušku sbíráme od května do srpna a sušíme na sítu ve slabých vrstvách.

5

Levandule lékařská – levandule pomáhá uklidnit psychiku a nervový systém, bojuje také proti hysterii a nervové slabosti a léčí nespavost. Levandule se sbírá od června do srpna za suchého počasí a suší se v tenkých vrstvách na stinném a vzdušném místě.

6

Heřmánek pravý – heřmánek vyvolává příjemný pocit ospalosti, je tedy vhodný při nespavosti. Dokáže odbourat stres, uvolnit napětí a také působí protizánětlivě, proto se hodí pro všechny, kteří nemůžou spát v důsledku bolestivých otoků způsobených zánětem spojeným s některými druhy alergíí. Heřmánek sbíráme od června do září za suchého počasí a suší se rychle na stinném a vzdušném místě v tenkých vrstvách do 2 cm na sítu. Pozor na záměnu s heřmánkem římským (rmenem), který poznáme tak, že nemá intenzivní vůni a duté květní lůžko.

7

Dobromysl obecná – dobromysl neboli oregano je bylina, která uklidňuje mysl a příznivě působí na nervovou soustavu. Dobromysl sbíráme od června do srpna za slunečného počasí a sušíme na vzdušných a stinných místech ve svazečcích nebo ve slabé vrstvě.

8

Majoránka zahradní – majoránka tiší nervovou soustavu, používá se při rozčílení, stresu, nespavosti a při pocitech slabosti. Majoránku bychom měli sbírat za slunečného počasí v dopoledních hodinách a sušit na vzdušných a stinných místech ve svazečcích nebo ve slabé vrstvě.

9

Brahmi – brahmi neboli bakopa drobnolistá je tradiční ajurvédská bylina, která působí proti nervovému vypětí, pomáhá nastolit duševní rovnováhu, uklidňuje při stresu a depresích a stavech úzkosti. Tato bylina zmírňuje únavu, osvěžuje a povzbuzuje. U nás se dá pěstovat jako pokojová rostlina. Brahmi můžeme sušit v průběhu celého roku, neboť rostlinu pěstujeme jako pokojovou.

10

Mezi další bylinky, které máme běžně doma a mají uklidňující účinky, patří např. rozmarýn, který uklidňuje mysl a zmírňuje nervové vyčerpání a lehké deprese nebo také máta peprná, která uklidňuje a navozuje duševní svěžest. Další vhodnou léčivou rostlinou je pak měsíček lékařský, jenž má schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu, užívá se při neurózách spojených s pocitem bezmoci, pesimisu, ztráty chuti do života. Bylinka také působí jako mírné sedativum. Měsíček zároveň patří mezi univerzální bylinky vhodné do čajové směsi.

11

A jak si čaj připravit?

Čaj je možné připravit buďto z jednotlivých výše uvedených bylinek nebo můžeme namíchat několik bylinek (maximálně však čtyři) do čajové směsi. Čaj připravíme následujícím způsobem: Jednu čajovou lžičku bylinné směsi přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10-15 minut vyluhovat. Pro zesílení účinku povaříme stejné množství směsi 2-3 minuty bez nutnosti dalšího louhování.

Tipy

  • Zkuste smíchat 1 díl levandule, 1 díl měsíčku, 1 díl meduňky a 1 díl heřmánku, dostanete velmi chutnou a účinnou čajovou směs na uklidnění.
  • Meduňka a mateřídouška jsou v terapeutických dávkách vhodné i pro těhotné a kojící ženy i děti.

Varování

  • Každodenní pití majoránkového čaje může u citlivých lidí nadlouho vyvolat bolest hlavy.
  • Čaj z rozmarýnu nesmějí používat těhotné a kojící ženy ani děti. Lidé s vysokým tlakem by jej neměli užívat ve velkém množství a dlouhodobě, neboť je to jedna z mála rostlin, která zvyšuje nízký krevní tlak.
  • Užívání máty peprné není vhodné pro děti a osoby citlivé na mentol.
  • Třezalka tečkovaná snižuje účinnost hormonální antikoncepce o 13-15 %. V době aplikace třezalky je také lepší vyhnout se delším pobytům na přímém slunci, nebo tuto bylinku užívat raději v zimním období, jelikož se u některých dlouhodobých uživatelů vyskytuje přecitlivělost pokožky na světlo.
  • Užití bylin doporučujeme konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, obzvláště pak užíváte-li nějaké léky.
  • Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje lékařskou péči.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.​​​​​​​

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně zmrazit zeleninu
Jak správně zmrazit zeleninu
Když sezóna čerstvé zeleniny skončí, co nestihneme zpracovat hned, musíme co nejlépe uskladnit na horší časy. Výbornou metodou uchování zeleniny přes…
Jak vybrat ryby a mořské plody
Ryby a mořské plody | stručný přehled. V tomto článku naleznete stručný popis několika druhů mořských ryb a mořských plodů prodávaných na našem trhu.…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.