Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybavit dílnu | rady

Jak si vybavit dílnu | rady. Zařídit si vlastní dílnu můžete v jakémkoliv prostředí, chce to jen vyřešit odhlučnění, pokud byste měli dílnu v bytovém nebo panelovém domě. Po vyřešení prostoru nastává fáze shánění nářadí, nástrojů a vybavování dílny.

1

1. V prvé řadě budete v dílně potřebovat pracovní stůl, čili ponk, na něm upevněný svěrák, základní nářadí a spojovací materiál.

2. Ideální je vybavit si dílnu skříňkami, kam budete ukládat nástroje a nářadí, přehrádkami nebo šuplíky na spojovací materiál a drobné nástroje.

3. Ze základního nářadí by nemělo chybět kladívko, kleště štípací a kombinované, šroubováky, pilka na dřevo a na železo a sada klíčů.

4. Spojovací materiál budete potřebovat pro práce v domácnosti i pro různé kutilské aktivity. Proto je dobré mít od každého druhu několik kusů, ať jsou to hřebíky, šrouby, matky, vruty nebo hmoždinky.

5. Postupně se neobejdete bez jednoúčelového nářadí, vybaveného vlastní pohonnou jednotkou, které samozřejmě stojí více peněz. Základem je určitě vrtačka a postupně si do své dílny můžete pořídit brusku, přímočarou nebo kotoučovou pilu nebo i cirkulárku.

6. Postupně se bude zvyšovat vaše zručnost a budete si troufat stále na složitější práce. Úměrně k tomu bude i narůstat počet vašeho nářadí. Ke zpracování dřeva si pořiďte sadu dlát, nebozezů nebo i řetězovou pilu. Samozřejmostí budou smirkové papíry, pilníky, hoblík, vodováha a případně i nějaké barvy a ředidla.

7. Budou-li u vás převažovat práce s kovem nebo elektronikou, pořídíte si pájku, rozbrušovací pilu nebo třeba stojan na vrtačku.

8. Při všech činnostech v dílně nesmíte zapomínat na bezpečnost práce. Proto je dobré vybavit se ochrannými pomůckami, jako jsou rukavice, ochranné brýle, pevná obuv, montérky a blůza s dlouhými rukávy. V žádné dílně by neměl chybět především hasicí přístroj.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat krb do rodinného domu | rady
Jak vybrat krb do rodinného domu | rady. Ke klasické rodinné pohodě patří do rodinných domů neodmyslitelně krb. Krbová kamna jsou dokonalým těžištěm i…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.