Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybrat kolečkové brusle | tipy

Jak si vybrat kolečkové brusle

Jak si vybrat kolečkové brusle | tipy. S příchodem jara se blíží také období, kdy řada lidí začne zvažovat nákup nových kolečkových bruslí. Pokud patříte také mezi ně, třeba vám přijde vhod pár rad, jak při výběru bruslí postupovat, na co se prodejců ptát. Přidáme i pár tipů na nejoblíbenější kolečkové brusle u nás.

1

Brusle nevybírejte podle vzhledu, ale s ohledem na vaše dovednosti

Základní a velice často podceňované pravidlo. Špatným výběrem si můžete bruslení nejen zprotivit, ale i ohrozit vaši bezpečnost. Proto si skutečně zodpovědně odpovězte na otázku, jak dobrý jste bruslař a podle toho brusle vybírejte. S výběrem vám pomůže jakýkoliv kvalitní prodejce bruslí, nicméně hodí se znát pár jednoduchých rad. Začátečníkům, u kterých se nepředpokládá příliš rychlá jízda, ale je u nich potřebná spíše dobře ovladatelná brusle, jsou doporučené kolečkové brusle s kolečky o průměru 80 milimetrů. Takové má v nabídce většina známých značek a s výběrem by tak neměl být problém. Zkušenějším bruslařům budou vyhovovat spíše brusle s většími, kolečky s průměrem 84 mm, se kterými je velká část fitness bruslí určených pro rekreační bruslení. Mezi takové patří i bestseller v podobě dámských kolečkových bruslí K2 Alexis Boa, jež jsou mezi bruslařkami oblíbené díky unikátnímu systému upínaní Boa (otočné navíjecí kolečko s ocelovým lankem, které slouží k jednoduchému a rychlému upnutí nohy uvnitř boty brusle), modernímu designu a příznivé ceně. Zkušenější a pravidelné bruslaře osloví brusle s kolečky 90 nebo 100 mm, které již umožňují velice rychlou jízdu.

Brusle nevybírejte podle vzhledu, ale s ohledem na vaše dovednosti Základní a velice často podceňované pravidlo. Špatným výběrem si můžete bruslení nejen zprotivit, ale i ohrozit vaši bezpečnost. Proto si skutečně zodpovědně odpovězte na otázku, jak dobrý jste bruslař a podle toho brusle vybírejte. S výběrem vám pomůže jakýkoliv kvalitní prodejce bruslí, nicméně hodí se znát pár jednoduchých rad.
2

Jsou lepší dražší značkové nebo levnější neznačkové? Za kvalitu se platí a u kolečkových bruslí to bohužel platí také. Pokud tedy chcete komfortní a bezpečné brusle, ve kterých se budete cítit příjemně a které vám po první jízdě bruslení neznepříjemní, vyplatí se sáhnout po některém ze značkových výrobků. Na výběr máte z mnoha možností. Například u nás nejoblíbenější kolečkové brusle K2 jsou doslova prošpikovány řadou patentovaných technologií, ať již jde o výše zmiňovaný Boa systém, extrémně pohodlnou měkkou botu (tzv. Softboot) nebo po ventilační systém Vortech, který se stará o správnou cirkulaci vzduchu uvnitř boty a odvod potu z okolí vaší nohy. Jak potvrzuje i zástupce autorizovaného prodejce bruslí K2, Mirek Menšík z internetového portálu www.give.cz: „Největší výhodou značkových bruslí je i to, že v případě opotřebení některého z dílů jako jsou například kolečka nebo ložiska, je můžete snadno nahradit. U řady levných neznačkových bruslí se s touto možností vůbec nepočítá a po určité době tak nezbývá než brusle vyměnit za nové. A výměna celých bruslí za nové se může pěkně prodražit“. Při výběru kolečkových bruslí se tak vyplatí dobře zvážit nejen samotnou cenu, ale i vybavení a úroveň komfortu, který brusle nabízí a v neposlední řadě i případný servis a možnost výměny některé z komponent v budoucnu.

Jsou lepší dražší značkové nebo levnější neznačkové? Za kvalitu se platí a u kolečkových bruslí to bohužel platí také. Pokud tedy chcete komfortní a bezpečné brusle, ve kterých se budete cítit příjemně a které vám po první jízdě bruslení neznepříjemní, vyplatí se sáhnout po některém ze značkových výrobků. Na výběr máte z mnoha možností.
3

Jaké komponenty jsou ještě důležité? Mezi ty základní patří kvalitní a pevná bota, která zajistí dostatek stability a udrží nohu při jízdě fixovanou. Dalším komponentem, který má dost zásadní vliv na celkový komfort při jízdě, je samotný rám, do kterého jsou upevněna kolečka. U levnějších typů bruslí se můžete setkat s rámem plastovým, ten je však s pevnější a lepším hliníkovým rámem výrazně křehčí a speciálně těžším jezdcům se nedoporučuje. O kvalitě jízdy rozhodují i ložiska koleček. U nich je však velice obtížné rozeznat jejich skutečnou kvalitu a vyplatí se tak orientovat hlavně podle ceny bruslí. U těch značkových máte jistotu, že kvalita ložiska odpovídá úrovni typu brusle, kterou si kupujete.

Jaké komponenty jsou ještě důležité? Mezi ty základní patří kvalitní a pevná bota, která zajistí dostatek stability a udrží nohu při jízdě fixovanou. Dalším komponentem, který má dost zásadní vliv na celkový komfort při jízdě, je samotný rám, do kterého jsou upevněna kolečka. U levnějších typů bruslí se můžete setkat s rámem plastovým, ten je však s pevnější a lepším hliníkovým rámem výrazně křehčí a speciálně těžším jezdcům se nedoporučuje. O kvalitě jízdy rozhodují i ložiska koleček.
4

Neriskujte zbytečně, používejte vhodné ochranné vybavení

Při jízdě na kolečkových bruslích se dá dosáhnout stejné rychlosti, jako při jízdě na kole. Při případném pádu v takové rychlosti jsou k nezaplacení všechny možné ochranné prvky, které na těle máte. Samozřejmostí by měla být jednoznačně helma, která chrání to nejcennější, vaši hlavu, a také sada chráničů na ochranu loktů, kolen a dlaní. Nepodceňte ani dostatečné oblečení s ohledem na venkovní podmínky. Doporučujeme také nedemontovat patní brzdu, kterou je jedna z bruslí opatřena. Ta slouží k bezpečnému zastavení bruslí a využití najde hlavně u těch, kteří s bruslením teprve začínají.

Při jízdě na kolečkových bruslích se dá dosáhnout stejné rychlosti, jako při jízdě na kole. Při případném pádu v takové rychlosti jsou k nezaplacení všechny možné ochranné prvky, které na těle máte. Samozřejmostí by měla být jednoznačně helma, která chrání to nejcennější, vaši hlavu, a také sada chráničů na ochranu loktů, kolen a dlaní. Nepodceňte ani dostatečné oblečení s ohledem na venkovní podmínky. Doporučujeme také nedemontovat patní brzdu, kterou je jedna z bruslí opatřena.
Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat inline brusle | rady
Jak vybrat inline brusle | rady
Jak vybrat inline brusle | rady. Přibývá výrobců inline bruslí a také typů kolečkových bruslí pro různé styly jízdy. Vyznat se v nabídce inline bruslí…
Jak vybrat kolečkové brusle | tipy
Jak vybrat kolečkové brusle | tipy
Jak vybrat kolečkové brusle | tipy. Pěkné počasí láká na výlet na kolečkových bruslích. Ale jak kolečkové brusle vybrat, abychom pořídili ty správné?…
Jak vybrat kvalitní spacák | rady
Jak vybrat kvalitní spacák | rady
Jak vybrat kvalitní spacák | rady. Dobrý spacák je základ kvalitního spaní. Nekvalitní spacák může pobyt v přírodě značně znepříjemnit, proto spací py…
Jak vybrat koloběžku | rady
Jak vybrat koloběžku | rady
Jak vybrat koloběžku | rady. Málokdo ví, že Česká republika je velmocí pro výrobu koloběžek. Koloběžky se staly hitem a české firmy z toho náležitě tě…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.