Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybrat a namontovat garnýže? Nepodceňte délku, materiál ani tvar

16. Leden 2024
Garnýže

Chcete si svá okna ozdobit záclonami či závěsy? Aby výsledek vypadal skutečně dokonale, neobejdete se bez kvalitní a elegantní garnýže. Jak ji vybrat a na jaké konkrétní parametry se zaměřit?

Kancelářské, bytové i tradiční garnýže do chalupy

Prvním bodem, nad kterým se musíte při výběru nových garnýží zamyslet, je místo, kde budou umístěné. Hledáte garnýže do své kanceláře, domova nebo snad na chalupu? Každý prostor je jiný a tradiční stropní garnýže, které krásně vyniknou v dřevěné chalupě, se nehodí do moderně zařízené kanceláře či bytu. Vezměte tedy v potaz prostory, do kterých si je pořizujete a rozmyslete si, zda v nich nejlépe vyniknou dřevěné, kovové či plastové konzole.

Provedení garnýže

Máte jasno v tom, jaký styl garnýží hledáte? Výborně. Přesuňte se k dalšímu parametru, kterým je provedení. Líbí se vám hranaté garnýže nebo dáváte přednost těm kulatým? Pečlivě si promyslete také to, jaké si přejete koncovky. Zvolíte nějaké tradiční, které splynou s interiérem nebo spíš dáte přednost nějakým extravagantnějším a bohatě zdobeným? Protože záclonovou lištu budete mít na očích každý den, musíte být s jejím vzhledem stoprocentně spokojeni. Pro inspiraci vám skvěle poslouží široká nabídka kvalitních garnýží na Pompeza.cz.

Délka garnýže a způsob uchycení

Jakmile budete přesně vědět, z jakého materiálu a jak by měla vaše garnýž vypadat, stačí zvolit správný rozměr a způsob, jakým bude uchycena, a jste skoro u cíle. Na výběr máte ze dvou variant uchycení - do stropu nebo do zdi.

Délku tyče naměříte snadno, pokud znáte šířku svých oken. V případě, že chcete nad okna pověsit záclony, měla by garnýž měřit o 50 centimetrů více než okna. Jestli si ale chcete přes okna pověsit závěsy, doporučuje se délku koncovky prodloužit o dalších dvacet centimetrů, tudíž bude o 70 centimetrů širší než okno.

Jak koncovku správně nainstalovat?

Aby garnýž nad okny vypadala dobře a lícovala s okny, musíte si dopředu vše změřit. Při montáží tyče, na níž budou viset záclony, se doporučuje boční držák umístit do vzdálenosti 15 centimetrů od hrany okna. Tyč by měla tento držák na obou stranách přesahovat o 10 centimetrů. Chystáte se na tyč pověsit závěsy? Držák posuňte o dalších 10 centimetrů od hrany okna, tudíž od ní bude vzdálen 25 centimetrů a tyč bude od držáku pokračovat dále k ozdobné koncovce garnýže, jež se nachází alespoň 10 centimetrů daleko.

Jak záclony a závěsy správně pověsit?

Jakmile budete mít garnýž nainstalovanou nad oknem, zbývá na ni pověsit záclony, případně závěsy. Jak si rozvrhnout vzdálenosti mezi jednotlivými kroužky? Naprosto jednoduše. Změřte si, jak dlouhá je tyč od jednoho držáku k druhému a na každých 10 centimetrů garnýže použijte jeden kroužek.

Tipy

Aby pro vás montáž byla snadná, nakreslete si podrobný návod a zaneste si do něj veškeré rozměry a pomozte si také kresbou oken. Při samotné instalace se řiďte pravidlem o tom, že je lepší dvakrát měřit. Tak si pojistíte to, že dosáhnete perfektně namontonavé konzole, na kterou bude radost pohledět.

Autor: redakce
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.