Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vybrat výhodnou půjčku

03. Březen 2019

Na půjčkách není nic špatného. Se správnou půjčkou si můžete ušetřit čas a pořídit si například moderní vybavení do bytu. Zapomínat byste však neměli na rizika, která s půjčkami souvisí. Abyste předešli potížím, je důležité vybrat si správně. Poradíme vám, jak na to.

Co je potřeba

Nabídka půjček je i přes radikální úbytek nebankovních poskytovatelů bohatá. Ti zbývající se předhání v reklamních tricích, jak nalákat zájemce na své půjčky. Lajkům výběr výhodné půjčky nijak neulehčují. Proto jsme si pro vás připravili pár užitečných rad, které vám pomohou vybrat nejlepší půjčku právě pro vás.

1

Neřešte půjčkou jakýkoliv nedostatek

Jednou z nejčastějších příčin neúměrného zadlužení je lehkomyslné půjčování. Tu zatoužíte po exotické dovolené, tu nakoupíte rodině krásné dárky k Vánocům. Na splátky jak jinak. Peníze si půjčujte na něco, co má dlouhodobý smysl a užitek. Dovolená vám přinese pouze několikadenní potěšení, nový vůz ale budete používat celé roky. Základní pravidlo zní, že by vám ona “věc” měla sloužit déle, než činí doba splácení.

2

Nepůjčujte si více, než je nutné

Zní to tak lákavě. Když si půjčíte jen o pár tisíc korun více, tak si budete moci pořídit ještě to a tamto. Čím více peněz si ale půjčíte, tím více přeplatíte. S vyšší částkou se také prodlouží doba splatnosti půjčky. Rozumnější a zodpovědnější je vzít si jen tak vysokou půjčku, jakou skutečně potřebujete. Nenechte se přemluvit, poskytovatelé půjček to na vás budou určitě zkoušet.

3

Vyhněte se pochybným nabídkám

Díky novele zákona o spotřebitelském úvěru je snadné rozlišit mezi férovým poskytovatelem a úvěrovým predátorem. Stačí se podívat na stránky České národní banky a ujistit se, že vybraný poskytovatel je držitelem licence. Poté už jen stačí vybrat si mezi seriózními poskytovateli tu pravou nabídku.

4

Srovnávejte, srovnávejte a do třetice srovnávejte

Dalo by se říci, že tento krok je skoro nejjednodušší. S výběrem půjčky vám totiž pomohou srovnávače online. Například Úspory.cz spolupracují s pečlivě vybranými poskytovateli půjček - bankovními i nebankovními. Také na Půjčky.cz si snadno porovnáte všechny aktuální nabídky na půjčky. Výslednému porovnání věnujte ale více času než jen letmý pohled na úrok.

5

Nezaměřujte se pouze na úrokovou sazbu

Úrok totiž není jediný parametr, který vypovídá o výhodnosti půjčky. Daleko důležitější je RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů. Úrok totiž může být pouze jedním z nákladů související s vybranou půjčkou. Půjčku můžou značně prodražit další poplatky. Proto se ujistěte, že jste se podmínkami vybrané půjčky seznámili do posledního slova smlouvy. Neunáhlete se, ať zbytečně nepřijdete o peníze.

6

Využívejte bonusy, pozor na sankce

Zjistěte si také, co vám poskytovatel nabídne navíc. Dostanete nějaký bonus, když budete půjčku splácet řádně a včas? Získat zpět tak můžete například několik měsíčních splátek nebo nižší úrokovou sazbu. Stejně tak věnujte pozornost části, která se věnuje sankcím za pozdní splátku. Sice zákon o úvěru omezuje maximální výši sankcí za porušení podmínek, i tak mohou být velmi nepříjemné.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: Anonym
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak snížit výdaje za potraviny
Jídlo je významnou položkou v rodinném rozpočtu. Tvrdí se, že na jídle by se šetřit nemělo, ale na druhou stranu, snížení nákladů za potraviny je nejs…
Jak nejlépe investovat? Do zlata!
Zlato je jednou z jistot na investičním trhu. Jeho hodnota je stabilní. Umí překvapit spíše tím, že stoupá. Investovat do něj mohou jak velmi bohatí l…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.