Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vyrobit své vlastní Memory pexeso | návod

Jak si vyrobit své vlastní Memory pexeso | návod

Jak si vyrobit své vlastní Memory pexeso | návod. V období před Vánocemi se nejvíce rozhlížíme, kde bychom sehnali tu, či onu hračku nejlevněji. S pexesem pro nejmenší nemáme moc šancí něco vymyslet, protože jsou drahé všude. Navíc se dítě s jedním balením spokojí jen stěží, vždyť to znáte. Návod níže je o tom, jak si můžete tuto nápaditou hru vyrobit snadno a levně sami. Nutno však předem upozornit, že se jedná o autorský výrobek, ke kterému dávám svolení k osobní výrobě pro vlastní potřebu, nikoliv však k dalšímu přeprodeji. Děkuji za pochopení.

Co je potřeba

Memory se skládá buď z 24, 48 anebo 72 kartiček, tudíž záleží na vás, pro jak velké dítě jej budete vyrábět. Pro nejmenší si bohatě vystačíte s 24 kartičkami.
Kartičky jsou z pivních tácků, jistě, pokud máte možnost získat daný počet čistých pivních tácků je to skvělé, ale dají se i za pár korun koupit ve výtvarných potřebách.
lepidlo, ubrousky, nůžky, lak, pravítko, černý fix s tenkou špičkou, houbu a černou akrylovou barvu, lak, pečící papír a žehličku

1

Výroba není tak složitá, jak by se na první pohled zdálo, jen se dělí na několik fází. Také se jedná svým způsobem o stereotypní práci, ti méně trpěliví se musí obrnit. Nejdůležitější je vybrat si motiv obrázků na pexeso. Potřebujeme dvanáct párů stejných obrázků. Pomocí jedné kartičky fixou oblemujeme danou část ubrousku, kterou budeme chtít dát na kartičku a vystřihneme. To opakujeme podle počtu kartiček.

2

Rubová strana kartiček by měla být pokud možno stejná. Doporučuji vám proto vybrat nějaký neutrální vzorek, jako například proužky anebo kostičky. Zde bude potřeba více stejných ubrousků. Počet se odvíjí od toho, jak velké si zvolíte kartičky a také od počtu karet a vzoru na ubrousku. Minimálně však čtyři. Postup tvorby rubové strany je obdobný s tou lícovou, za pomocí jedné kartičky si obkreslíte na ubrousek tvar a vystřihnete. Až budete mít stejný počet, tak můžete pokročit k dalšímu kroku.

3

Lepení obrázků na kartičky. Existuje mnoho způsobů, ale ten nejjednodušší je ten, že si kartičky natřete lepidlem (herkulesem) nejprve jednu stranu a necháte zaschnout. Po zaschnutí budete brát pěkně jednu kartičku podruhé a budete na ni nažehlovat ubrousek. Zažehlování probíhá tímto způsobem: Z ubrousku odstraňte dvě spodní vrstvy, až vám zbude pouze ta vrchní barevná, kterou přesně přiložíte na kartičku, opatrně ji překryjete pečícím papírem a pořádně rozpálenou žehličkou asi dvě až tři minuty zažehlujete. Celý proces opakujete i na dalších kartičkách.

4

Rubová strana. Opět přijde na řadu až po té lícové. Postup se od té lícové nemění. Kartičky nejprve natřete lepidlem, necháte zaschnout a poté zažehlujete poslední vrstvu ubrousku.

5

Myslíte si, že je to konec? Kdepak :-) Pokud chcete mít pexeso doopravdy precizní, vemte hubku na nádobí. Nutno podotknout, že nejlépe úplně novou a čistou, štětcem na ni naneste trochu barvičky a zlehka otupujte hrany kartiček kol dokola. Pozor, na hubku patří asi kapka vody, aby se barva lépe nanášela, ale ani o kapku víc! Nechte zaschnout. Tupování by mělo proběhnout z obou stran, tedy směrem do lícové i do rubové strany. Jinak efekt nebude tak pěkný.

6

Nakonec kartičky pečlivě zalakujte. Na trhu je dostupných mnoho značek laků. Doporučuji použít buď lak ve spreji, který mají ve výtvarných potřebách anebo klidně klasický lak, ale který má atest na hračky a potraviny. To z toho důvodu, že je nutné předpokládat, že dítě kartičku může občas strčit do pusinky.

7

Nakonec si můžete vyrobit i svou vlastní krabičku z kartonu, či lepenky, můžete na to použít i různé barevné papíry, či ubrousky, ale o tom zas v nějakém dalším mém povídání.

Tipy

Ve výtvarných potřebách jsou kartičky evidovány jako podtácky, jsou v různých velikostech.
Můžete je najít i kulaté.
Doporučuji použít i na lepení speciální lepidlo pro decoupage anebo takové, které má atesty pro možný kontakt s dětskými ústy (je určen na předměty v kontaktu s potravinami a hračkami).
Pexeso můžete postupně navyšovat o další a další díly.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si vyrobit gelovou svíčku | postup
Jak si vyrobit gelovou svíčku | postup
Jak si vyrobit gelovou svíčku | postup. Existuje skupina lidí, která svíčky příliš nemusí a druhá skupina, která je doslova miluje. Gelová svíčka je s…
Jak na samosběr ovoce
Jak na samosběr ovoce
Jak na samosběr ovoce | rady a tipy. Ceny ovoce a zeleniny strmě stoupají, a to i během sezóny. Mnoho z nás se ale zdravých, šťavnatých plod…
Jak se vyznat v druzích jógy | rady
Jak se vyznat v druzích jógy | rady
Jak se vyznat v druzích jógy | rady. Když se řekne jóga, většina z laiků si představí krkolomnou tělesnou pózu, soustředěný výraz ve tváři a velk…
Jak na úpravu bazénové vody | rady
Jak na úpravu bazénové vody | rady
Jak na úpravu bazénové vody | rady. Je skvělé mít vlastní bazén a užívat si jeho výhod. Tak jako o všechno je potřeba se starat, nejinak je tomu i u b…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.