Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vytvořit na zahradě živý plot

21. Červen 2019

Živé ploty mohou vaši zahradu ozdobit, ale také mohou mít řadu praktických účelů. Mohou vytvořit živou bariéru, která nahradí plot a často je tak hustá, že není vidět skutečně nic. Mohou vaši zahradu ochránit před prudkým větřem, např. 1,5 m vysoký živý plot snižuje rychlost větru na polovinu zhruba ve vzdálenosti 7,5 m od plotu. Jejich další praktickou funkcí je i snížení hladiny hluku. Jak tedy vytvořit krok za krokem svůj vlastní živý plot?

1

vyberte si rostlinu

Nutné je zvážit, jestli preferujete pravidelné nebo nepravidelné živé ploty. Pravidelné živé ploty rostou velmi rychle, minimálně dvakrát za rok je nutné je ostříhat. Nepravidelné není sice nutné stříhat tak často, ale zase se nedrží přísně naplánovaného designu. Mohou být ale také velmi krásné a mohou obohatit zahradu tvarem i barevností.

2

zvažte další skutečností

Hlavně musíte pečlivě zvážit, jestli vámi vybraná rostlina pro živý plot bude dosahovat výšky, šířky a rychlosti růstu, jakou jste si naplánovali. Také zvažte, jestli je vhodná pro klimatické podmínky, které poskytuje vaše zahrada. Důležité je rozhodnutí také mezi rostlinami stálezelenými a opadavými. Stálezelené jsou sice možná působivější na pohled během roku, ale ztrácí ochrannou i bariérovou funkci během zimy.

3

vysaďte živý plot

Rostlinu, pro kterou jste se rozhodli, vysaďte jako běžný keřík nebo stromek. Šířka připravovaného povrchu se pohybuje mezi 60 až 90 cm. Způsob vysazení závisí na vašem plánu. Pokud nám stačí šířka živého plotu cca 30 – 60 cm, utvořte jednoduchou řadu keříků vedle sebe. Pokud chcete mít plot široký např. 90 cm, je dobré vysadit rostliny střídavě do dvou řad.

4

správné stříhání

Důležité je pro tvar živého plotu stříhání v prvním a druhém roce. Opadavé rostliny většinou vyžadují sestříhat při vysazení o jednu třetinu. Ve druhé zimě je také nutné seříznout je zhruba o třetinu. Až poté je možné začít stříhat živý plot ve více nebo méně šikmém směru. Doporučuje se stříhat živý plot do tvaru částečně šikmých tvarů, protože jsou méně náchylné k poškození sněhem a silným větřem.

5

pravidelná údržba

Nezbytné je se o živý plot pravidelně starat, což znamená především stříhat jej dvakrát do roka, nejlépe na jaře a koncem léta. Při úpravě tvaru můžete použít vodící lištu nebo šňůru. Dobré je ale také keříky občas pohnojit.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v únoru na zahradě
Většina oddaných zahradníků nezahálí ani v zimě. Ale i ti, kteří mají zahrádku pouze jako hobby, by se měli na start nové sezóny již začít připravovat…
Jak vybrat rostliny na živý plot | rady
Jak vybrat rostliny na živý plot | rady. Mnozí majitelé zahrad v současnosti upřednostňují výsadbu živých plotů. Druh dřeviny vybíráme podle účelu, k…
Jak pěstovat bohyšky (hosty) | rady
Jak pěstovat bohyšky (hosty) | rady. Tentokrát si povíme o pěstování rostliny, která je okrasná více listem než květem, avšak o nic méně efektní. Má t…
Jak pěstovat řebčíky | rady
Jak pěstovat řebčíky | rady. V dubnu a květnu nás zaujmou v zahradách krásné až metr vysoké řebčíky. Jedná se o cibulovinu, která má ráda světlé nebo…